بازدید از طرح های در دست اجرا در غرب کشور

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در نشست شورای عالی پروژه‌ها که در استان ایلام برگزار شد، گفت: روند رو به رشد پتروشیمی دهلران، ان‌جی‌ال ۳۱۰۰، نیروگاه برق صبا و ایستگاه‌های تقویت فشار گاز این نوید را می‌دهد که در افق ۱۴۰۲ برخی از این طرح‌ها به بهره‌برداری برسد. از این رو، صندوق نفت ضمن خلق منابع پایدار، با ایفای نقش خود در خاموش کردن مشعل‌های غرب کشور تا دو سال آینده، کار با اهمیتی برای پیشرفت کشور انجام خواهد داد.

بر اساس این گزارش، در جریان بازدید از طرح‌های گروه اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در غرب کشور، سی و نهمین نشست شورای عالی پروژه‌ها در ۲ بخش و در محل‌های پتروشیمی دهلران و پتروپالایش دهلران تشکیل شد. عبدالحسین بیات، رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت، در این نشست، گفت: پیشرفت‌هایی که در جریان این بازدید از طرح‌های پتروشیمی دهلران، پتروپالایش دهلران، ایستگاه‌های تقویت فشار گاز و نیروگاه صبا دهلران مشاهده شد مطابق با گزارش مدیران پروژه در نشست‌های شورای عالی پروژه است.

وی با بیان اینکه نرخ رشد پیشرفت طرح‌های یادشده محسوس و مطلوب و معنادار ارزیابی می‌شود، افزود: این روند توسعه سبب افزایش قابل‌ملاحظۀ اشتغال آفرینی در منطقه شده است و در فهرست خدمات ارزشمند نظام و صنعت نفت و مجموعه صندوق‌ها قرار دارد. شایسته است از مدیران و متخصصان و کارگران تشکر و قدردانی کنیم.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت گفت: رابطه میان صنعت و محیط باید به‌درستی تنظیم شود تا رشد صنعتی سبب توسعۀ منطقه شود. تأسیسات در حال ساخت، افزون بر جذب نیروی کار بومی، سبب می‌شود جوانان و نوجوانان منطقه افق آینده خود را در این قلمرو اقتصادی و اجتماعی به روشنی ترسیم کنند. از این رو تأکید می‌کنم چنانچه بیش از پیش‌بینی قانون، منطقه ظرفیت نیروی بومی موردنیاز و متخصص را داشت این جذب صورت گیرد.

پروژه‌های صندوق نفت به سوزاندن گاز در مشعل‌های منطقۀ ایلام پایان خواهد داد

بیات گفت: برخی از طرح‌های نیمه‌کاره یا راکد مانده از گذشته اگر در موعد مقرر به بهره‌برداری می‌رسید هم اکنون از منظر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی برای کشور نفع فراوانی داشت اما در سال‌های گذشته به دلایل مختلف، اهتمام کافی و مؤثر صورت نگرفته است؛ اکنون کشور نیازمند آبادانی، درآمد و تحول اقتصادی است تا امید در لایه‌های مختلف جامعه تقویت شود. خوشبختانه حرکت‌های زیرساختی مؤثری از سوی دولت محترم شکل گرفته است؛ از این رو مجموعۀ گروه اقتصادی صندوق‌ها با شتاب بخشی به پروژه‌های خود که همه آن‌ها ملی و منطقه‌ای هستند با این رویکرد دولت سیزدهم در چارچوب ارزش‌های بنگاه اقتصادی، همراهی می‌کند.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت با اشاره به جان‌فشانی رزمندگان دفاع مقدس به‌خصوص در منطقۀ دهلران و ایلام گفت: منطقه‌ای که کارکنان گروه اقتصادی صندوق‌ها و صنعت نفت به آبادانی آن مشغول هستند روزگاری محل ایثار بهترین فرزندان این مرزو بوم بوده است؛ به تأسی از فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی که در بازدید سال ۱۳۹۰ از عسلویه فرمودند «کار و فعالیت در صنعت نفت عین جهاد فی سبیل‌الله است» ارزش معنوی کار کردن در این منطقه را بسیار ارزشمند و در ادامه جهاد دفاع مقدس شهیدان والامقام‌مان می‌دانیم.

بیات در بخش دیگری از نشست شورای عالی پروژه که در محل پتروپالایش دهلران برگزار شد، گفت: روند رو به رشد پتروشیمی دهلران، ان‌جی‌ال ۳۱۰۰، نیروگاه برق صبا و ایستگاه‌های تقویت فشار گاز و تأسیسات جانبی آن‌ها مانند خطوط لوله، این نوید را می‌دهد که با دعای خیر بازنشستگان صنعت نفت، در افق ۱۴۰۲ برخی از این طرح‌ها به بهره‌برداری برسد و منابع جدید برای تحقق تعهدات قانونی صندوق‌ها نسبت به ذی‌نفعان ایجاد شود. از این رو صندوق نفت ضمن خلق منابع پایدار، با ایفای نقش خود در خاموش کردن مشعل‌های غرب کشور تا دو سال آینده، کار اساسی برای پیشرفت کشور انجام خواهد داد.

در ابتدای این نشست‌ها، مدیران «گروه اویک» گزارشی از روند رشد یکساله اخیر را اعلام کردند؛ بر این اساس، درصد رشد مرحله ساخت پتروشیمی دهلران از ۸ به ۳۲ درصد، ایستگاه تقویت فشار گاز از ۱۳ به ۴۱ درصد، «ان‌جی‌ال ۳۱۰۰» به ۷۰ درصد، نیروگاه تولید برق صبا به حدود ۹۰ درصد رسیده است. در جریان این برنامه بازدید، پروژه پمپاژ آب برای تاسیسات پتروشیمی دهلران و کارخانه ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ نیز به بهره‌برداری رسید. 

این پروژه‌ها در چارچوب روش یکپارچه‌سازی طرح‌ها در اعمال راهبرد «از میدان تا بازار» برنامه‌ریزی شده است تا با خلق زنجیره ارزش، منابع پایدار برای صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت ایجاد کند. این طرح‌ها، کانون (هاب) غرب سرمایه‌گذاری گروه اقتصادی صندوق‌ها هستند.

به‌منظور مشاهده داده‌نمای روند پیشرفت پروژه‌های مذکور در طول زمان یکسال گذشته اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده گزارش تصویری اینجا کلیک کنید. 

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =