نشست مشترک رییس هیات رییسه با مدیران شرکت اویک

رئیس هیات‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت گفت: همه شرکت‌های صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت باید حرکت به سمت تبدیل‌شدن به بنگاه اقتصادی را آغاز کنند.

عبدالحسین بیات، رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در اجرای «برنامه پایش طرح‌های سرمایه‌گذاری صندوق‌ها» در نشست با مدیران شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک)، روند اقتصادی شرکت و شرکت‌های تابعۀ آن را بررسی کرد.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها در این نشست، گفت: یکی از دارایی‌های ارزشمند گروه صندوق‌ها، نشان‌های تجاری و اقتصادی است که به‌مرور ایجاد شده است؛ در حال حاضر نشان‌هایی مانند تأسیسات دریایی، نفت سپاهان و اویک، سرمایه‌ای ناملموس و ارزشمندی هستند.

وی با بیان اینکه هویت برند اویک، هم‌زمان تجربه و نفت را تداعی می‌کند، تصریح کرد: نشان اویک، ابزاری برای کسب برتری در میان رقباست.

بیات خاطرنشان کرد: برخی طرح‌ها که برای نخستین‌ مرتبه انجام می‌شوند خط‌شکن هستند؛ بنابراین، چالش در اجرای این‌گونه طرح‌ها طبیعی است. شرکت اویک به‌عنوان برندی نفتی و صنعتی، با خط‌شکنی و به دست آوردن تجربه و دانش بومی، جایگزین شرکت‌های خارجی شده است.

رئیس هیئت‌رئیسه در جریان بررسی گزارش مدیران پروژه‌ها، گفت: منابع هرکدام از طرح‌ها باید برای همان پروژه هزینه شود. اویک، بنگاه اقتصادی است لذا موفقیت این بنگاه و سایر شرکت‌های صندوق‌ها در سودآوری است؛ بنابراین، زمان و منابع باید صرف کارهای سودآور شود و باید از اجرای طرح‌های غیراقتصادی دوری کرد.

بیات خطاب به مدیران عامل شرکت‌های مرتبط با صندوق‌ها بیان کرد: همه مطالبات، به‌صورت شفاف مشخص شوند و اقدامات لازم برای وصول آن‌ها صورت گیرد؛ نباید مطالبۀ شناسایی نشده‌ای وجود داشته باشد.

 وی با بیان اینکه کارهای انجام‌شده از سوی شرکت اویک و سایر شرکت‌های صندوق، رقابتی یا انحصاری هستند، افزود: تجربه‌های حاصل از اجرای قراردادهای گذشته باید در انعقاد قراردادهای جدید لحاظ شود.

بیات تصریح کرد: اویک در سال‌های پیش رو به یقین تغییر خواهد کرد و در چارچوب رویکرد بنگاه اقتصادی، سازمانی فعال‌تر و کارآمدتر خواهد شد.

برخی چالش‌های کنونی پیامد نبود دیدگاه بنگاه اقتصادی درگذشته است

بیات با اشاره به برخی چالش‌های فنی پیش‌روی طرح‌های گذشته گفت: کم‌رنگ بودن رویکرد بنگاه اقتصادی بستر برخی چالش‌های کنونی است لذا دیدگاه شرکت‌ها باید با راهبرد بنگاه اقتصادی همسو شود.

وی ادامه داد: همه شرکت‌های صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت باید حرکت به سمت تبدیل‌شدن به بنگاه اقتصادی را آغاز کنند؛ زیرا تأمین منابع پرداخت مستمری و مقرری بازنشستگان در سال‌های آینده در گرو اجرای همین طرح‌هاست؛ بنابراین لازم است از هم‌اکنون پیش‌بینی لازم و کافی صورت گیرد.

بیات گفت: هیچ‌گاه صندوق‌ها برای تأمین منابع پرداخت مستمری بازنشستگان معزز، اقدام به فروش اصل دارایی نخواهد کرد؛ بلکه با سرمایه‌گذاری و تقویت این دارایی‌ها و فعالیت‌های اقتصادی مولد،  منابع مالی لازم را تأمین خواهد کرد.

وی افزود: طرح پایش طرح‌های سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و حضور در شرکت‌ها، رویکرد مدیریتی است و هدف از اجرای آن همراه شدن با مدیران تلاشگر برای اجرای بهتر و سریع‌تر طرح‌هاست؛ در همین مدت کوتاه اجرای طرح، بخشی از موانع در مسیر پیشرفت طرح‌ها رفع شده است.
 برای مشاهده تصاویر بیشتر از این خبر اینجا کلیک کنید.

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =