تیتر سه سرویس

 • "غار کرفتو" گنجی نهفته در دل کوه‌ها

  "غار کرفتو" گنجی نهفته در دل کوه‌ها

  غار کرفتو یکی از غارهای دست‌ساز باستانی کشور است که در استان کردستان و ۶۷ کیلومتری شمال غربی شهرستان دیواندره قرار دارد که با توجه به تحقیقات به عمل آمده در دوران "مزوزوئیک" کرفتو در زیر آب بوده و در اواخر این دوره ارتفاعات آن از آب خارج شده است.

 • بازدید مجازی از میراث جهانی تخت جمشید

  بازدید مجازی از میراث جهانی تخت جمشید

  تخت جمشید یا (پارسه، پرسپولیس، پرسه پلیس، هزارستون و یا چهل منار) که در شمال شهرستان مرودشت در شمال استان فارس (شمال شرقی شیراز) جای دارد، فاصله این مکان تاریخی توریستی تا مرکز استان ۵۰ کیلومتر می باشد. نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان پیوسته، پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌است.

 • بازدید از موزه بریتانیا با تور مجازی

  بازدید از موزه بریتانیا با تور مجازی

  اگر امکان سفر برایتان مهیا نیست و عاشق بازدید از موزه‌هایی نظیر موزه‌ی بریتانیا هستید، می‌توانید با تور مجازی به این خواسته خود برسید. موزه بریتانیا در شهر لندن قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین گنجینه‌های تمدن‌های اسلامی را هم در خودش جای داده و با میزبانی از آثاری ایرانی همچون منشور کوروش، برای ما ایرانیان هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 • منطقه نمونه گردشگری متین آباد

  منطقه نمونه گردشگری متین آباد

  گستره وسیع کویر با آسمان پرستاره و بی‌انتها و رمل‌های نرم و لغزنده آن چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. کویر، این مکان پر رمز و راز که دل هر رهگذری را به وجد می‌آورد و به خلسه‌ای ناب فرو می‌برد.

 • پارک جنگلی سراوان نگین زیبای گیلان

  پارک جنگلی سراوان نگین زیبای گیلان

  در ۱۷ کیلومتری رشت، تابلویی به چشم می خورد که رویش نام پارک جنگلی سراوان حک شده است؛ ناحیه ای ۳۰۰ هکتاری که در سال ۱۳۷۰ شمسی به عنوان پارک جنگلی معرفی شد و از آن سال به بعد، میزبان گرم گردشگران متعددی هست که برای کشف اسرار طبیعت بدان قدم می گذارند.

 • زیباترین پارک‌های جنگلی ایران

  زیباترین پارک‌های جنگلی ایران

  پارک جنگلی منطقه ای بزرگ و بکر است که می توان آنها را ریه های شهر دانست و معمولا به صورت طبیعی وجود دارند اما گاهی با توجه به نیاز شهر به منطقه تفریحی، این پارک ها به صورت مصنوعی و دست ساز نیز به وجود می آیند.

 • آخرین باری که به موزه رفتید کی بود؟

  آخرین باری که به موزه رفتید کی بود؟

  موزه مکانی که تاریخ و تمدن هر ملت را به نحوه‌های مختلفی به نمایش می‌گذارد که در کشور ما این گنجینه خاک می‌خورد.

 • دریاچه عروس ایران را می‌شناسید؟

  دریاچه عروس ایران را می‌شناسید؟

  دریاچه عروس، دریاچه‌ای است در میان جنگل که به خاطر زیبایی منحصر به فردش لقب عروس را دریافت کرده است.

 • ایران کوچک را می‌شناسید؟

  ایران کوچک را می‌شناسید؟

  پارک ملی «ایران کوچک» در کرج، با هدف نمایش تنوع قومی و فرهنگی ایران ساخته شده است. سکونت‌گاه‌های اقوام مختلف ایرانی، نمادشخصیت‌های مهم فرهنگی و ادبی و دیدنی‌های مهم سراسر ایران در پارک ملی «ایران کوچک» در کرج به نمایش درآمده است.

 • غاری که برای ورود باید از ۱۰۶ پله عبور کرد!

  غاری که برای ورود باید از ۱۰۶ پله عبور کرد!

   غارآبی سهولان که از زیباترین غارهای ایران است، بین بوکان و مهاباد و در استان آذربایجان غربی قرار دارد. در بازدید از این غار می‌توانید قایق سواری کنید و در دریاچه این غار گشتی بزنید یا در قسمت خشکی آن قدم بزنید و به نحوه زندگی مردم گذشته در این غارها فکر کنید.

 • تنگه رغز؛ عروس دره‌های فارس

  تنگه رغز؛ عروس دره‌های فارس

  نام عروس دره‌های آبی را بر آن گذاشته‌اند، تنگه‌ای که بی‌شک یکی از زیباترین و بکرترین مناظر را در میان رشته کوه‌های زاگرس جنوبی دارد. در تنگه رغز بیش از هر چیزی، طنین خروش رودها و آبشارها به گوش می‌رسد.

 • بهترین مسیرهای کوهنوردی در شهر تهران

  بهترین مسیرهای کوهنوردی در شهر تهران

  در روزهای کرونا از شهر خارج نشوید اما در شهرتان لذت ببرید. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید رفتن به کوه‌ها و قله‌های کوچک در شهرتان است.

 • کردستان قطعه‌ای از بهشت

  کردستان قطعه‌ای از بهشت

  استان کردستان به دلیل داشتن جاذبه‌ها و آثار تاریخی و طبیعی و بناهای باستانی، امروز مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است و کردستان را قطعه‌ای از بهشت در غرب ایران‌زمین نامیده اند.

 • دره ستارگان قشم؛ شاهکار طبیعت

  دره ستارگان قشم؛ شاهکار طبیعت

  دره ستارگان از پرطرفدارترین ژئوسایت‌ها در ژئوپارک قشم است که مردم محلی به آن، «استاله کفته» یا «استار افتیده» به‌معنای «ستاره افتاده» می‌گویند. در واقع بومی‌های این منطقه معتقدند که برخورد یک ستاره (شهاب سنگ) به زمین، باعث پرتاب‌شدن سنگ و خاک به هوا شده که در نتیجه آن این دره شکل گرفته است و به همین دلیل آن را ستاره افتاده نامیده‌اند.

 • گنبد لران ( آتش کوه )

  گنبد لران ( آتش کوه )

  آتشکوه یا کوه آتشین رامهرمز از جاذبه‌های گردشگری رامهرمز می‌باشد که در فهرست میراث ملی نیز ثبت شده است. این کوه در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خدیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران، قرار دارد و از گذشته‌های دور تا کنون شبانه روز می‌سوزد، از قدیم مردم محلی به این کوه “تشکوه” می‌گویند.

 • تنگ بستانک، بهشت گمشده فارس

  تنگ بستانک، بهشت گمشده فارس

  شیراز به قدری زیبا است که می توان به آن لقب بهشت را داد. اما اگر بدانید در دل همین بهشت، بهشت گمشده ی دیگری هم وجود داردچه! درشهرستان مرودشت شیراز، منطقه ای است که به دلیل زیبایی بی حد و حصر طبیعت آن، به عنوان بهشت گمشده شناخته می شود.

 • جنگل ابر، بر روی ابرها قدم بزنید!

  جنگل ابر، بر روی ابرها قدم بزنید!

  جنگل ابر شاهرود یکی از دست ‌نخورده‌ترین جنگل‌های ایران و از جنگل‌های زیبا و خوش‌آب و هوای استان سمنان است که در ۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد.

 • کیو؛ دریاچه‌ای طبیعی در دل خرم‌آباد

  کیو؛ دریاچه‌ای طبیعی در دل خرم‌آباد

  صحبت از جاذبه طبیعی که می‌شود، ناخودآگاه تصویری از مناطق دور از دسترس و بکر در ذهن شکل می‌گیرد. کیو اما دریاچه‌ای طبیعی نه در میان کوه‌ها و دشت‌ها بلکه در دل شهر خرم‌آباد است.

 • ریژاو؛ قطعه‌ای پنهان از طبیعت کرمانشاه

  ریژاو؛ قطعه‌ای پنهان از طبیعت کرمانشاه

  ریژاو که در ۱۲۰ کیلومترسی شمال غربی کرمانشاه و در مسیر کرند به پل سر ذهاب قرار دارد، یکی از مناطق نمونه گردشگری کرمانشاه محسوب می‌شود.

 • دم اسب؛ تنگه‌ای شگفت‌انگیز در شیراز

  دم اسب؛ تنگه‌ای شگفت‌انگیز در شیراز

  در دل طبیعت فارس، تنگه‌ای سرسبز با رودی خروشان که از میان آن میگذرد، جا خوش کرده است. شباهت زیاد آبشار آن به دم اسب باعث شده این نام را بر آن بگذارند.