بازدید کنگان

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در سفری دو روزه (سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۹ و ۳۰ خردادماه)، از طرح‌های سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در جنوب کشور بازدید کرد؛ این طرح‌ها عبارت بودند از: ترمینال ذخیره‌سازی و صادرات مواد نفتی و پتروشیمیایی فراسکو، ال‌ان‌جی، پتروپالایش کنگان، طرح توسعه الفین کنگان، سه واحد پتروشیمیایی نگین مهستان، آلای مهستان و سروش مهستان.

دکتر عبدالحسین بیات پس از بازدید از طرح‌ها، در نشست شورای عالی پروژه‌ها که در محل شرکت پتروپالایش کنگان برگزار شد با تبریک ایام دهه امامت و ولایت و با گرامیداشت یاد شهدای خدمت، گفت: پیشرفت‌های حاصل شده در پتروپالایش کنگان و واحدهای پایین‌دستی آن ازجمله طرح توسعه الفین با عبور از مرز ۹۶ درصد، افتخاری دیگر برای کشور رقم زده‌اند.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها با اشاره به اهمیت شعار سال افزود: جهش تولید که رکن اصلی شعار امسال است از مسیر ظرفیت‌های مردمی و بخش‌های غیردولتی محقق خواهد شد؛ که پتروپالایش کنگان و واحدهای پایین‌دستی آن نمونه‌ای از جهش تولید در بخش‌های غیردولتی هستند.

بیات به راه‌اندازی بخش تولید نیتروژن در خلال بازدید از طرح پتروپالایش کنگان اشاره کرد و گفت: یوتیلیتی طرح‌ها با ۹۱ و ۴۲ درصد، متناسب با پیشرفت پروژه در حال انجام است.

وی در خلال گزارش مدیران پروژه‌ها در نشست شورا، گفت: در مدت زمان سه سال، پیشرفت واحد الفین شرکت پتروشیمی کنگان، از ۵۸ درصد به ۹۶ درصد و به مرحله پیش راه‌اندازی رسیده است. پیشرفت ۳۸ درصدی در حالی روی داده است که صندوق همزمان در حال تأمین منابع برای پرداخت‌های حوزه بیمه‌ای و تعهدات بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری خود نیز بوده است؛ ازاین‌رو پیشرفت‌های فیزیکی، بیانگر توان گروه اقتصادی در حوزه تأمین منابع از بازارهای بانکی و سرمایه نیز است.

بیات افزود: پتروپالایش کنگان مانند پالایشگاه آبادان نقطه عطفی در صنعت نفت پتروشیمیایی و پتروپالایشگاهی خواهد شد که سال‌ها از آن به عنوان پیشرفت قابل تحسین، یاد خواهند کرد.

رئیس هیئت‌رئیسه در بخشی دیگری از این نشست با بیان این‌که اکنون هیچ بخشی از منابع صندوق‌ها در شرایط راکد قرار ندارد، افزود: در صندوق نفت و در بستری غیردولتی و مردمی، منابع در مسیر ایفای تعهدات قانونی یا در مسیر سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. ۸۰ درصد سرمایه‌گذاری صندوق‌ها معطوف به بخش انرژی است؛ بر اساس گزارش‌های آینده‌پژوهی، سبد سرمایه‌گذاری صندوق‌ها متنوع‌تر خواهد شد.

وی در بخش پایانی با اشاره به‌سختی کار در مناطق عملیاتی و پیشرفت‌های روی داده، گفت: فقط خداوند متعال می‌تواند پاداشی متناسب با تلاش‌های جهادگرانه این افراد بدهد.

حمید قادری، مدیرعامل پتروپالایشگاه کنگان، در نشست و در خلال بازدید میدانی، آخرین وضعیت طرح‌های این مجتمع صنعتی را تشریح کرد و گفت: طرح‌ها بر اساس زمان‌بندی معاونت پروژه‌های شرکت اهداف، در حال انجام است.

ارشیا انصاری، معاون پروژه‌های شرکت سرمایه‌گذاری اهداف و دبیر شورای عالی پروژه‌ها گفت: شورای عالی پروژه‌ها با هدایت منابع به سمت طرح‌ها و پروژه‌های نزدیک به راه‌اندازی، تلاش می‌کند که با وارد کردن طرح‌ها به چرخه درآمدی، از سودآوری آن‌ها برای سایر پروژه‌ها استفاده کند.

در ادامه نیز بهمن زمانی، مدیرعامل شرکت توسعه‌ای پتروشیمی کنگان، ارسلان دیلم‌صالحی، مدیرعامل پتروشیمی سروش، سیامک زمانی‌پور، مدیرعامل پتروشیمی نگین‌مهستان، اصغر توکلی، مدیرعامل آلای مهستان و دین‌محمد ایمانی مدیر عامل شرکت ایران ال ان جی جداگانه علاوه بر توضیحات ارائه شده در محل بازدید، آخرین وضعیت پیشرفت را نیز در نشست شورای پروژه‌ها تشریح کردند.

بهره‌برداری از الفین کنگان و فاز نخست فراسکو، ضریب بیمه‌ای صندوق‌ها را بهبود خواهد داد

بر این اساس، پیشرفت واحدها به شرح زیر است:

- میزان پیشرفت احداث واحد الفین شرکت توسعه پتروشیمی کنگان از ۵۸ درصد در سال ۱۴۰۰، به بیش از ۹۶ درصد.

-­ میزان پیشرفت HDPE از ۷.۱۵ درصد، به بیش از ۸۱ درصد.

- میزان پیشرفت پتروشیمی سروش مهستان از ۱۸ درصد، به بیش از ۸۳ درصد.

- میزان پیشرفت پتروشیمی نگین مهستان از ۱۳.۹۹ درصد، به بیش از ۷۶ درصد.

- پتروشیمی آلای مهستان که فعالیت احداث آن از ۱۴۰۰ آغاز شده است طی سه سال ۴۷.۳ درصد پیشرفت داشته است.

- میزان پیشرفت بخش‌های یوتیلیتی و مخازن دوجداره فازهای دوم و سوم نیز هر کدام به ترتیب ۹۱ و ۴۲ درصد بوده است.

- پیشرفت پایانه نفتی فراسکو از ۱۳.۹۹ به بیش از ۷۲ درصد رسیده است. (فاز نخست آن آماده راه‌اندازی است.)

 این پروژه‌ها در قالب طرح خلق منابع پایدار برای صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت انجام شده‌اند و در طی سال جاری و سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید؛ با بهره‌برداری از این طرح‌ها، به‌تناسب درآمد صندوق‌ها افزایش می‌یابد. بهبود درآمدی صندوق‌ها از محل‌های پایدار، ضریب پشتوانه بیمه‌ای صندوق‌ها را تقویت خواهد کرد.

بهره‌برداری از الفین کنگان و فاز نخست فراسکو، ضریب بیمه‌ای صندوق‌ها را بهبود خواهد داد

تصاویر بیشتر گزارش اینجا 

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =