کد خبر: 9675
سرویس: اقتصادی
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۲
مخبر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت شهادت سیدابراهیم رئیسی و هیئت همراه در سانحه هوایی نوشت: آقای مخبر طبق اصل ۱۳۱ قانون اساسی در مقام مدیریت قوه‌ مجریه قرار می‌گیرد و موظف است به همراهی رؤسای قوای مقننه و قضائیه ترتیبی دهند که ظرف حداکثر ۵۰ روز، رئیس‌جمهوری جدید انتخاب شود.

در پی شهادت سیدابراهیم رئیسی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی پیام تسلیتی صادر کردند.

در بخشی از پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت شهادت رئیس‌جمهوری آمده است:

جناب آقای مخبر طبق اصل ۱۳۱ قانون اساسی در مقام مدیریت قوه‌ مجریه قرار می‌گیرد و موظف است به همراهی رؤسای قوای مقننه و قضائیه ترتیبی دهند که ظرف حداکثر پنجاه روزٰ رئیس‌جمهوری جدید انتخاب شود.

بنابراین محمد مخبر در سمت مدیر قوه مجریه قرار می‌گیرند تا تشریفات مراسم تشییع و نیز زمینه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را فراهم کند.

در اصل ۱۳۱ قانون اساسی آمده است: در صورت فوت، عزل، استعفا، غیبت یا بیماری بیش از دو ماه رئیس‌جمهوری یا در موردی که مدت ریاست‌جمهوری پایان یافته و رئیس‌جمهوری جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب نشده است یا امور دیگری از این قبیل، معاون اول رئیس‌جمهوری با موافقت رهبری اختیارات و مسئولیت‌های وی را بر عهده می‌گیرد و شورایی متشکل از رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه و معاون اول رئیس‌جمهوری موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف مدت پنجاه روز رئیس‌جمهوری جدید انتخاب شود. در صورت فوت معاون اول یا امور دیگری که مانع انجام وظایف وی شود و نیز درصورتی‌که رئیس‌جمهوری معاون اول نداشته باشد، مقام رهبری فرد دیگری را به‌جای او منصوب می‌کند.

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =