بیات

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت گفت: ریسک معاملات ارزی گروه اقتصادی صندوق‌ها با هدایت امور به‌سوی صرافی‌های بانکی کاهش یافت. تعدادی دیگری از محصولات تولیدی گروه اقتصادی در بورس‌های کالا و انرژی به‌ویژه در رینگ صادراتی پذیرفته و عرضه شد.

عبدالحسین بیات، رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت، روز یکشنبه (۲۲ مردادماه) در بخش نخست پانصد و چهل و سومین نشست هیئت‌رئیسه صندوق‌ها که با حضور بازرس کل امور نفت سازمان بازرسی کل کشور و رئیس هیئت بازرسی مستقر در صندوق‌ها برگزار شد با تسلیت ایام محرم و صفر گفت: آئین اربعین حسینی (علیه‌السلام) که در پیش داریم یکی از رویدادهای پویا در عالم تشیع است و امید می‌رود در برپایی باشکوه و شایسته آن توفیق داشته باشیم.

 وی با اشاره به حضور بازرس کل امور نفت و فعالیت‌های این بخش در گروه صندوق‌ها گفت: خوشبختانه هیئت بازرسی مستقر در صندوق‌ها ارتباطات مؤثری با شرکت و مدیران گروه برقرار کرده است. از سوی دیگر در گروه اقتصادی صندوق‌ها شاهد حضور مدیران و مسئولان جهادی و انقلابی هستیم؛ بنابراین انتظار می‌رود با همکاری مسئولان جهادی و انقلابی سازمان بازرسی روزبه‌روز شاهد بهبود کسب‌وکار و فعالیت‌های اقتصادی باشیم.

 بیات افزود: با انجام درست وظایف در توسعه گروه اقتصادی صندوق‌ها قادر خواهیم بود در سپهر انقلاب اسلامی به‌قدر ظرفیت، نقش‌آفرینی و افتخار کسب کنیم؛ ازاین‌رو با کار جهادی و خلق منابع پایدار می‌توانیم الگویی درست و موفق برای سایر صندوق‌ها و بنگاه‌های اقتصادی باشیم.

 وی با بیان این‌که باید شرایط پایداری در حوزه صندوق‌ها ایجاد شود، گفت: عدم وابستگی صندوق نفت به بودجه و دولت و انجام تعهدات با تکیه بر منابع حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها، الگویی موفق برای سایر صندوق‌ها و بنگاه‌های اقتصادی است؛ ارتباطات حرفه‌ای با مجموعه سازمان بازرسی کل کشور می‌تواند کمک‌کننده و تسهیل‌کننده باشد چون سازمان بازرسی دیدی متفاوت و تخصصی به امور دارد و می‌تواند با راهنمایی‌ها و هشدارهای به‌موقع از بروز برخی چالش‌ها و مسائل جلوگیری کند.

 بیات با اشاره به مبانی حقوقی و ماهیتی صندوق‌ها گفت: یکی از عوامل پایداری صندوق نفت، استقلال آن است که متکی بر اساسنامه است؛ ویژگی دیگر این موسسه اقتصادی، بین نسلی بودن و حاکم بودن نظام بیمه گری بر آن است.

 رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها در ادامه با قدردانی از وزیر نفت گفت: در دو سال گذشته یکی از مستقل‌ترین دوره‌های صندوق نفت را شاهد بودیم. وزیر جهادی و انقلابی نفت در این مدت استقلال صندوق نفت را به بهترین شکل ممکن مدنظر قرار داده است که شایسته تشکر و قدردانی است.

 وی با اشاره به برخی از اموال منقول و غیرمنقول که در فهرست دارایی‌های صندوق نفت است، گفت: در دو سال گذشته اموال صندوق نفت شناسایی و یکی از محل‌های باارزش که در خارج از کشور قرار داشت به صندوق بازگردانده شد.

 بیات به موضوع ضرورت تراز منابع ورودی و خروجی صندوق‌ها اشاره کرد و گفت: کوچک‌سازی بدنه دولت و سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، مواردی بود که سبب کاهش ورودی صندوق از محل کسور شاغلان شد. ازاین‌رو منابع مورد نیاز از محل سرمایه‌گذاری تأمین می‌شود و این بخش اهمیت حیاتی دارد. به همین منظور اقدام به خرید سهم دوازده درصدی هلدینگ خلیج‌فارس شد.

 رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها در بخش دیگری از این نشست گفت: یکی از رویکردهای نوین گروه اقتصادی صندوق‌ها مدنظر قرار دادن محاسبات بیمه‌ای است به‌گونه‌ای که در دوساله گذشته، این محاسبات معیار هرگونه تعدیل و پرداخت قرار گرفت و هیچ‌گاه از این رویکرد فراتر نخواهیم رفت.

 بیات افزود: در راستای شفاف سازی و صیانت از سرمایه‌های صندوق، آئین‌نامه یکپارچه تهیه و در گروه اقتصادی صندوق‌ها جاری شد. ریسک معاملات ارزی گروه اقتصادی صندوق‌ها با هدایت امور به سوی صرافی‌های بانکی کاهش یافته، تعدادی دیگر از محصولات تولیدی گروه اقتصادی در بورس‌های کالا و انرژی به ویژه در رینگ صادراتی پذیرفته و عرضه شده، کمیته‌های وصول مطالبات تشکیل و فعالانه پیگیر وصول مطالبات هستند. همچنین فعال سازی شرکت انجام شد و  دستورالعمل‌های ماموریت‌های داخل و خارج تهیه و در گروه اجرایی شده است.

 در ابتدای این نشست، مدیرعامل پتروشیمی دهلران، مدیرعامل پتروپالایش کنگان و مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره ایران ال‌ان‌جی آخرین وضعیت پیشرفت پروژه‌های متبوع را تشریح کردند.

بر اساس گزارش‌های ارائه شده در این نشست، پترو پالایش کنگان در بخش یوتیلیتی و مخازن دو جداره جدید از ۱۸ درصد پیشرفت تا پایان شهریور ۱۴۰۰ به ۷۶ درصد پیشرفت، واحد HDPE از ۵/۷ درصد پیشرفت به ۶۸ درصد پیشرفت، واحد الفین از ۵۸ درصد به ۹۱ درصد پیشرفت دست یافته است. الفین پتروشیمی دهلران نیز از ۱۲ درصد به بیش از ۵۰ درصد رسیده است. پروژه مایع سازی گاز طبیعی ایران ال ان اجی نیز پس از سالیان متمادی رکود دوباره فعال شده و قراردادهای آن ساماندهی، پیمانکار داخلی آن مشخص و بزودی مخازن آن تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید. بخش فرایندی مرتبط با مایع سازی و شیرین سازی گاز نیز در حال انجام است و سر جمع به بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.

تصاویر نشست

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =