بازدید رئیس هیئت رئیسه از طرح های صندوق‌ ها در عسلویه

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت گفت: «پتروشیمی‌های سروش، نگین و طرح الفین کنگان در پایان سال ۱۴۰۲ و در ابتدای سال ۱۴۰۳» و «آلای مهستان در اوایل ۱۴۰۴» به بهره‌برداری خواهند رسید.

بر اساس این گزارش، عبدالحسین بیات، روز چهارشنبه (۲۶ بهمن‌ماه) در نشست بررسی طرح‌های صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در منطقه کنگان که با حضور مدیران ارشد حوزه سرمایه‌گذاری پترو پالایش کنگان و اهداف برگزار شد، با اشاره به بازدیدهای انجام شده اظهار کرد: همه پروژه‌های مربوط به صندوق‌ها به‌خصوص پترو پالایش کنگان از وضعیت پیشرفت مطلوب برخوردار هستند.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت یکی از عوامل موفقیت و پیشرفت محسوس طرح‌های پتروپالایشگاهی و پتروشیمیایی منطقه کنگان را قرارگرفتن شرکت‌های گروه با ظرفیت‌های مختلف مهندسی و طراحی (مانند شرکت EIED از شرکت‌های گروه اقتصادی صندوق‌ها)، کنار طرح‌های در دست‌ ساخت دانست و گفت: خدمات مهندسی و طراحی در این حوزه به طور کامل توسط شرکت‌های زیرمجموعه صندوق‌ها بومی‌سازی شده است و از توان صادرات آن نیز برخوردار هستیم.

وی به طرح پتروشیمی آلای مهستان اشاره کرد و گفت: روند پیشرفت این طرح به نسبت بازدید خردادماه مطلوب است. ازاین‌رو، طبق برنامه در سال ۱۴۰۴ شاهد بهره‌برداری از آن خواهیم بود. ضمن آنکه این طرح در فهرست پروژه‌های اولویت‌دار اقتصادی دولت نیز قرار گرفته است.

مولدسازی دارای های راکد

بیات درباره روند پیشرفت ایران ال‌ان‌جی نیز گفت: پس از یک دوره توقف طولانی، هم اکنون پیمانکارهای اجرایی طرح انتخاب و قرارداد آن‌ها امضا شده و انتخاب MC نیز در دست اقدام است. ازاین‌رو، برنامه‌ها برای اجرای فاز نخست این طرح متمرکز شده است به‌گونه‌ای که فعالیت‌های اجرایی نصب تجهیزات سنگین شروع شده و کار ساخت مخازن ال پی جی و ال‌ ان‌ جی با ظرفیت‌های ۳۰۰۰۰ و ۱۴۰۰۰۰ روبه‌اتمام است.  

ورود صندوق به میدان‌های نفتی و گازی

بیات با اشاره به توان مهندسی شرکت‌های گروه اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت گفت: گروه اقتصادی صندوق‌ها برای اکتشاف، تولید و بهره‌برداری از چند میدان نفتی و گازی اعلام آمادگی و برنامه‌ریزی کرده است. برنامه پیشنهادی گروه اقتصادی صندوق‌ها برای شرکت در توسعه و به بهره‌برداری رسانیدن میدان‌های نفتی و گازی به‌گونه‌ای است که خوراک پتروشیمی‌ها و پتروپالایشگاه‌های در حال بهره‌برداری زیرمجموعه صندوق‌ها را حفظ و افزایش دهد که در نهایت به نفع پروژه‌های صندوق‌ها نیز هست. 

برنامه برای زنجیره ارزش محصولات پروپان، بوتان و متانول

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت از طرح جدید گروه اقتصادی صندوق‌ها برای توسعه زنجیره ارزش محصولات پروپان و بوتان در منطقه عسلویه نیز خبر داد و گفت: در این زمینه در مرحله شناسایی و کسب مجوز برای محل ساخت تأسیسات موردنیاز هستیم که روز سه‌شنبه (۲۵ بهمن‌ماه) از یکی از محل‌های پیشنهادی بازدید شد.

بیات از برنامه‌ریزی برای طرح‌های پتروپالایشگاهی پایین‌دستی متانول، ترکیبات آروماتیک، انبارش، صادرات، انواع فرآورده‌های گازی، مایع و جامد نیز خبر داد و گفت: از توان راه‌اندازی چند پتروپالایشگاه برای کشور برخوردار هستیم که منوط به مهیاشدن شرایطی همچون تأمین خوراک و صدور مجوزهاست.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها تأکید کرد: دومین بازدید امسال از طرح‌های پتروشیمی سروش (HDPE)، نگین (HDPE/HD) و آلای مهستان (PDH و PP)، توسعه واحد الفین پترو پالایش کنگان (HDPE) موید آن است که برآورده‌های اعلامی سال گذشته در خصوص افتتاح طرح‌ها در سال‌های ۱۴۰۲، ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ به لطف خداوند متعال محقق خواهد شد که نیازمند استفاده بهینه از فرصت‌ها و دقایق و استمرار تلاش‌های جهادی همکاران است.

توسعه زیرساخت برای صادرات محصولات

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها با اشاره به بازدید از شرکت فراسکو افزود: این شرکت با دارابودن دو پست اسکله فعال و ۵۰ هزار مترمکعب مخزن نفت کوره، نقش مهمی در ذخیره‌سازی و صادرات محصولات نفتی و پتروشیمی داشته و برنامه افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی محصولات نفتی و فراورده‌های پتروشیمی به یک میلیون مترمکعب و ساخت ۵ پست اسکله جدید را در دست اقدام دارد. همچنین ایستگاه‌های منحصربه‌فرد انتقال مستقیم محصولات پتروشیمی از تانکر به کشتی در سال جاری با افزایش ۵۱ درصدی وزنی نسبت به سال گذشته، نقش مهمی در صادرات LPG گرم، C۵+ و هگزان را ایفا خواهد کرد به‌طورکلی طرح از پیشرفت ۴۹ درصدی برخوردار شده است.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در بخش دیگری از نشست بررسی طرح‌ها که با حضور نمایندگانی از بخش اقتصادی ریاست‌جمهوری برگزار شد، افزود: پیشرفت طرح‌های صندوق نفت به‌مثابه رشد و توسعه و اشتغال آفرینی برای کشور است؛ ازاین‌رو بهره‌مندی از ظرفیت‌های صندوق توسعه ملی حائز اهمیت است.

وی با اشاره به وجود ذخایر غنی نفت و گاز کشور افزود: مشیت الهی این‌گونه بوده است که این ذخایر در اختیار مردم غیور ایران عزیز قرار گیرد. ازاین‌رو، به میزانی که تلاش و برنامه‌ریزی انجام شود از نفحات آن برخوردار خواهیم شد؛ بنابراین، در این حوزه، دقایق همچون فرصت‌های گران‌بها ارزشمند هستند و باید حداکثر استفاده از آنها بشود.

بیات در بخش پایانی نشست شورای‌عالی پروژه‌ها در کنگان از معاونت پروژه‌های اهداف، مدیران، کارکنان و مهندسان فعال در طرح‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری گروه اقتصادی صندوق‌ها در جنوب به سبب افزایش تولید و رشد و توسعه محسوس پروژه‌های توسعه‌ای تشکر و قدردانی کرد.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها در جریان سفر روز سه‌شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ بهمن‌ماه) به منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) از روند پیشرفت اجرای «طرح پتروشیمی آلای مهستان»، «طرح تبدیل پروپان به پروپیلن (PDH)» با ظرفیت تولید سالانه ۴۵۰ هزار تن پروپیلن، «طرح تولید پلی‌پروپیلن (PP) با ظرفیت تولید سالانه ۴۵۰ هزار تن»، طرح «الفین توسعه پتروشیمی کنگان» با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن، «طرح تولید پلی‌اتیلن سنگین (HDPE) سروش مهستان» با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن و طرح «تولید پلی‌اتیلن سنگین (HDPE)/ پلی‌اتیلن سبک خطی  (LLDPE)  نگین مهستان» با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن و واحد تولید پلی‌اتیلن پترو پالایش کنگان با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن، «طرح آب‌شیرین‌کن واحد تولید بخار، هوا و ازت، تصفیه پساب پترو پالایش کنگان» به‌عنوان واحد یوتیلیتی طرح‌های فوق و طرح‌های ایران ال‌ان‌جی و فراسکو بازدید کرد.

این دومین بازدید دکتر بیات در شش ماه گذشته از طرح‌های یاد شده است.

تصاویر مرتبط با این گزارش 

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =