کد خبر: 8968
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۸
  • خبرنگار: روابط عمومی
  • چاپ
صورت مالی

نشست مجمع صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، روز چهارشنبه (۱۴ دی‌ماه) با حضور اعضای هیئت‌امنای صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در محل وزارت‌خانه نفت برگزار شد.

بر این اساس، گزارش‌ها و گفتگوی‌های این نشست معطوف به محورهای عملکردی اقتصادی و تجاری، خدمات و محدودیت‌های پیشرو در بخش بیمه‌ای و اقتصاد بود.

خدمات مالی، رتبه یک در سبد خدمات

مهم‌ترین فعالیت‌های عملکردی حوزه خدمات صندوق‌ها، معطوف به حوزه خدمات مالی مانند متناسب‌سازی مستمری و مقرری، ارائه انواع وام برای بازنشستگان و شاغلان، ایفای تسهیلات مربوط به طرح‌های پس‌انداز و حمایتی و رفاهی و بازپرداخت هزینه‌های درمانی بود.

بررسی پیشرفت طرح‌ها و خرید سهام

بررسی خالص ارزش دارایی‌ها، ارزش روز سبد سرمایه‌گذاری، مطالبات شرکت‌های گروه، وضعیت مالی صندوق‌ها از منظر محاسبات بیمه‌ای در پرتو نرخ افزایش تعهدات، نسبت بیمه‌ای، نرخ بازدهی سرمایه‌گذاری، ترکیب سبد سرمایه‌گذاری، از محورهای مهم گزارش ارائه‌شده در مجمع بود. مهم‌ترین محورهای مورد توجه در این مجمع، روند پیشرفت پروژه‌های در دست اجرای گروه اقتصادی صندوق‌ها و سودآوری شرکت‌های تولیدی و به دست‌آوردن سهم بیشتر در بازار سهام بود.

بر این اساس، میانگین رشد پروژه‌های بیست‌وپنج‌گانه صندوق‌ها در سال گذشته، ۱۵ تا ۲۰ درصد بوده است؛ زمان بهره‌برداری از این پروژه‌ها، افق ۱۴۰۲ و ۱۴۰۴ تعریف شده است. پنج طرح جدید نیز در طول سال گذشته به این سبد اقتصادی افزوده شده است. یکی از محورهای مهم این بخش بررسی دلایل توسعه در بخش خرید سهام دیگر شرکت‌ها بود که تصریح شد با هدف محافظت از سهم پیشین صندوق‌ها در هلدینگ خلیج‌فارس و خلق منابع پایدار، این توسعه انجام شد که ضریب پایداری روند تأمین منابع را در محاسبات بیمه‌ای افزایش داد؛ این ضریب به‌مرور با رشد و توسعه هلدینگ، برای سهامداران از جمله صندوق نفت افزایش خواهد یافت.

تقویت تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری و تأکید بر آینده‌پژوهی برای تعیین مسیر اقتصادی، تعیین تکلیف پرونده پروژه‌های که عملیات اجرایی آن‌ها تمام شده است، وصول مطالبات شرکت‌های گروه اقتصادی صندوق‌ها از سایر شرکت‌های صنعت نفت و استفاده حداکثری از ساخت داخل، از جمله موارد مورد تأکید در بخش اقتصادی نشست بود.

اعلام تصویب صورت‌های مالی

حسابرس مستقل صندوق‌ها نیز در بخش صورت‌های مالی، نکات حسابرسی را قرائت و مدیران پروژه‌ها و کارشناسان به‌تناسب موضوع توضیح ارائه دادند. بعد از استماع  گزارش‌های فنی و اقتصادی مدیران پروژه‌های مرتبط با گزارش حسابرس، با قدردانی از کوشش‌های انجام‌شده در حوزه خدمات و سرمایه‌گذاری گروه اقتصادی صندوق‌ها، صورت‌های مالی صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت تصویب شد.

در ابتدای این نشست، رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت از اهتمام وزیر محترم و مردمی نفت و اعضای محترم هیئت‌امنای صندوق‌ها به سبب همیاری در تلاش‌ها، برای بهبود وضعیت معیشت و خدمات‌رسانی به بازنشستگان و بازماندگان ارجمند صنعت نفت در طول سال گذشته تشکر و قدردانی کرد.

لازم به یادآوری است همانطور که سال گذشته صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت پس از برگزاری مجمع، صورت‌های مالی را بر روی سامانه کدال منتشر کرد امسال نیز بنا بر اعلام این مجموعه، گزارش‌های مذکور به‌زودی پس از طی فرایند اداری در سامانه یادشده منتشر خواهد شد.

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =