سی و یکمین جلسه شورای عالی پروژه ها

سی و یکمین نشست شورای عالی پروژه‌های گروه اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت، روز چهارشنبه ۲۷ مهرماه در محل شرکت «سرمایه‌گذاری اهداف» برگزار شد؛ در این نشست، رئیس هیئت‌رئیسه و مدیران عامل پروژه‌های شرکت‌های توربوکمپرسور نفت، تأسیسات دریایی، نفت قشم، هلدینگ تلاش گستران حضور داشتند.

سی و یکمین نشست شورای عالی پروژه‌های گروه اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت، روز چهارشنبه ۲۷ مهرماه در محل شرکت «سرمایه‌گذاری اهداف» برگزار شد؛ در این نشست، رئیس هیئت‌رئیسه و مدیران عامل پروژه‌های شرکت‌های توربوکمپرسور نفت، تأسیسات دریایی، نفت قشم، هلدینگ تلاش گستران حضور داشتند.

۳۶ کمپرسور ایرانی در حال ساخت برای صنعت نفت

در این نشست، مسئولان شرکت توربوکمپرسور نفت با اشاره به ساخت و تحویل ۱۵ دستگاه الکتروکمپرسورهای مورد نیاز برای توسعه میدان نفتی آذر، گزارشی از آخرین وضعیت ساخت و طراحی کمپرسورهای مورد نیاز برای طرح‌های غرب کشور، صنایع پتروشیمی و کاهش گازهای مشعل را ارائه دادند؛ در همین چارچوب و در قالب ۴ قرارداد، ۳۶ دستگاه الکتروکمپرسور در حال طراحی و ساخت است که نخستین مرحله از این تعداد برای بهره‌برداری و راه‌اندازی ایستگاه‌های پیش تراکم و بازگردانی گاز با پیشرفت ۸۰ درصد تا آخر سال جاری تحویل واحد بهره‌بردار خواهد شد؛ سایر دستگاه‌های باقیمانده به‌تناسب شرایط قرارداد در موعد مقرر تحویل داده خواهد شد.

ساخت نیروگاه و پست نیروگاهی مجتمع NGL۳۱۰۰

این نیروگاه به کارفرمایی شرکت نیروگاه صبا دهلران شامل ۶ پکیج توربوژنراتوری ۲۵ مگاواتی است که هر دو ژنراتور از طریق یک ترانسفورماتور ۵۰KVA توان خود را به پست ۲۳۰ کیلوولت بلافصل منتقل می‌کنند. سوخت این نیروگاه از طریق یک ایستگاه تنظیم فشار تأمین می‌شود؛ این ایستگاه شامل دو بخش تقلیل فشار و افزایش فشار خواهد بود. بخش تقویت فشار دارای ۴ الکتروکمپرسور است.

بنا بر اعلام مسئولان پروژه در سی یکمین نشست شورای عالی پروژه‌ها، توربو ژنراتورهای واحدهای ۱ الی ۴ این پست تا پایان آذرماه سال جاری آماده راه‌اندازی خواهد بود.

 ساخت ایستگاه تقویت فشار گاز اتیلن غرب (پروژه احداث دو ایستگاه تقویت فشار گاز اتیلن غرب، واقع در سیاه‌مکان و گچساران)

 این پروژه شامل احداث ایستگاه تقویت فشار شماره دو (CS۲) خط لوله سراسری اتیلن غرب کشور در منطقه سیاه‌مکان و همچنین احداث ایستگاه تقویت فشار شماره هفت (CS۷) خط لوله سراسری اتیلن غرب کشور در گچساران است که به سفارش کارفرما، توسط OTC از شرکت‌های گروه اقتصادی صندوق‌ها در حال ساخت است.

مدیران پروژه تأکید کردند که در صورت تأمین برق از طرف کارفرما، ایستگاه‌های گچساران و سیاه‌مکان تا پایان آذرماه سال جاری آماده راه‌اندازی خواهد بود.


پروژه‌ای در راستای افزایش ظرفیت تولید نفت

آخرین وضعیت میدان‌های نفتی منصوری و رامشیر، پتروشیمی کیان و پلیمر گچساران در شورای عالی پروژه‌های گروه مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت. در این جلسه گزارشی از چالش‌های قراردادی، جریان نقدینگی پروژه‌ها و محدودیت‌های تأمین مالی از سوی کارفرمایان ارائه و تصریح شد که با وجود محدودیت‌های ذکر شده، این پروژه‌ها بین ۳۰ تا ۴۰ درصد پیشرفت داشته‌اند.

همچنین دربارۀ آخرین وضعیت میدان‌های نفتی رامشیر و منصوری تأکید شد با توجه به اهمیت سیاست دولت سیزدهم مبنی بر افزایش ظرفیت تولید نفت به میزان پیش از تحریم‌ها و با تلاش شبانه‌روزی مهندسان و متخصصان داخلی، از ابتدای سال جاری چاه شماره ۲۷ میدان رامشیر و چاه‌های شماره ۱۲۱، ۱۲۳ و ۱۲۴ میدان منصوری به تولید رسیده‌اند و حدود ۱۰ هزار بشکه بر ظرفیت تولید کشور افزوده شده است.

کمک به زیرساخت تأمین سوخت زمستانی

پروژه ساخت خطوط لوله فاز ۱۲ پارس جنوبی که از سوی شرکت تأسیسات دریایی در حال انجام است، در مدت ۹ ماه اجرا، پیشرفتی بالغ بر ۷۰ درصد داشته است. این طرح از پروژه‌های است که به گفته مسئولان شرکت تأسیسات دریایی در تأمین سوخت زمستانی مؤثر خواهد بود؛ بنابراین با اولویت در حال انجام است و چنانچه منابع مالی از سوی کارفرما به موقع تأمین شود پیشرفت پروژه شتاب خواهد گرفت.

پروژه عرشه، متعلقات و جکت‌های فاز ۱۱ نیز دومین طرح گزارش‌شده شرکت تأسیسات دریایی در سی و یکمین نشست شورای عالی پروژه‌های گروه اقتصادی صندوق‌ها بود. به گفته مدیران پروژه، این طرح حدود ۲۱ درصد پیشرفت داشته است که با نصب جکت، جهش چشمگیری در پیشرفت واقعی پروژه و آمار اعلامی خواهد داشت.

ارائه گزارشی از وضع طرح پوشش بتنی لوله‌های فاز ۱۶، سومین موضوع بیان شده در گزارش ماهانه تأسیسات دریایی به شورای عالی پروژه‌ها بود. در همین چارچوب مدیران طرح تصریح کردند پیشرفت این طرح دریایی تا به امروز حدود ۷۹ درصد است. پروژه احداث خط لوله جدید فاز ۱۶ پارس جنوبی با پیشرفت ۳۳ درصدی، جلوتر از برنامه پیش‌بینی‌شده در حال انجام است.

در آغاز این نشست، عبدالحسین بیات، رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت، گفت: طرح‌های گروه اقتصادی صندوق‌ها ضمن تأمین منابع خدمت‌رسانی به بازنشستگان و بازماندگان، تأثیر مستقیمی بر اقتصاد و توسعه‌ای صنعت نفت دارند. از این رو، سرعت بخشی به توسعه آن‌ها بسیار بااهمیت است.

شرکت‌های گروه اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت تأمین‌کننده حدود دوسوم منابع پرداخت مستمری و مقرری بازنشستگان و بازماندگان صنعت نفت هستند. از این رو نخست برای افزایش توان مالی صندوق‌ها و حفظ رویه پرداخت منظم و به‌موقع مستمری‌ها و دوم برای تأمین تعهدات قانونی پیش‌رو، رشد و توسعه شرکت‌های گروه در پرتو رویکرد بنگاه اقتصادی از اهمیت بالای برخوردار است.

تصاویر این نشست اینجا

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =