کد خبر: 8736
سرویس: سلامت
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۲
خوراکی

استرس یکی از عوامل تاثیرگذار بر شیوه زندگی است که رژیم غذایی متعادل و تمرین تنفس عمیق از روش‌های کنترل آن محسوب می‌شود. چرا که مواد غذایی به واسطه ویتامین‌ها و املاح موجود، می‌توانند در کاهش استرس نقش داشته باشند.

یک رژیم غذایی متعادل در حفظ سلامت و کمک به کاهش استرس اهمیت زیادی دارد. برخی غذاها و نوشیدنی‌ها تحریکات قوی در بدن ایجاد می‌کند و به طور مستقیم سبب بروز استرس می‌شود.

مواد غذایی موثر در تشدید علائم استرس

چای، قهوه، کاکائو و شکلات

نوشیدنی‌های حاوی جوش شیرین و نوشابه‌های کولا

غذاهای آماده و فرآوری شده

شکر

غذاهای سرخ شده و چرب

مواد غذایی موثر در کاهش استرس

غذاهای دارای فیبر بالا

استرس سبب ایجاد گرفتگی عضلانی و یبوست می شود. در اینگونه موارد توصیه می‌شود غذاهای فیبردار مصرف کنیم تا حرکات دستگاه گوارش تنظیم شده و عملکرد روده بهبود یابد. در غذای روزانه ما باید دست کم ۲۵ گرم فیبر وجود داشته باشد. میوه‌ها، سبزی‌ها و غلات سبوس‌دار از منابع بسیار خوب فیبر محسوب می‌شود.

غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا

کربوهیدرات‌ها سبب آزاد شدن ماده سروتونین در مغز شده و آرامش می‌شود. مواد غذایی حاوی کربوهیدرات عبارتند از: برنج، ماکارونی، سیب زمینی، نان و ذرت. به خاطر داشته باشیم مصرف بالای مواد غذایی نشاسته‌ای می‌تواند موجب اضافه وزن و چاقی شود.

سبزی‌ها

تولید سروتونین در مغز به نوع تغذیه بسیار حساس است. مصرف بیشتر سبزی‌ها تولید سروتونین را در مغز افزایش می‌دهد و به ما کمک می‌کند تا بر استرس خود غلبه کند.

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =