کد خبر: 7910
سرویس: سلامت
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۳
دارو

بهترین مکان برای نگهداری از داروهاقسمتی از منزل که سردتر است و رطوبت کمتری دارد برای نگهداری از دارو مناسب است؛ اما نکات دیگری هم وجود دارد که باید از آن مطلع باشید.

شما داروها را در کدام قسمت از منزل نگه می‌دارید؛ داخل کابینت آشپزخانه یا این که کمد اتاق محل مناسبی برای نگهداری داروهاست؟ قسمت‌هایی از خانه که رطوبت زیادی دارد، گرم است یا دارو در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، برای نگهداری داروها مناسب نیست و در مقابل بهترین مکان برای قرار دادن آن‌ها جایی است که نور کمتری دارد و خنک است.

رطوبت دارو را تجزیه می‌کند
قرار دادن داروها در قفسه‌های داخل حمام یا سرویس بهداشتی مناسب نیست، چراکه رطوبت چنین مکان‌هایی موجب تجزیه داروها و در نتیجه فساد آن‌ها می‌شود. در صورتی که دارو در شرایط مناسبی نگهداری شود تا زمانی که تاریخ مصرفش به پایان نرسیده باشد، می‌توانید آن را مصرف کنید.

نکاتی برای دور ریختن دارو
دور انداختن داروها باید مورد توجه قرار گیرد. کسانی که می‌خواهند شربت‌ها یا قرص‌های غیر قابل مصرف را دور بریزند باید حتماً ابتدا آن‌ها را از ماده دارویی خالی کنند و بعد بسته‌شان را دور بریزند تا کسی به اشتباه از آن‌ها استفاده نکند.

نظافت محل نگهداری دارو
قفسه داروها یا کشو و کابینتی که داروهای مورد نیاز اعضای خانواده را در آن قرار می‌دهید یکی از همین بخش‌هاست که حتماً باید تمیز شود. متخصصان هشدار می‌دهند و می‌گویند مرتب کردن داروها کاری دقیق‌تر و مهم‌تر از پاک کردن گرد و غبارهای داخل کمد است. حتماً با دقت کنترل و تاریخ انقضای آن‌ها را بررسی کنید. چراکه بسیاری از داروها با گذشت زمان دیگر قابل استفاده نیست و حتماً باید دور ریخته شود.

درست برش بزنید
معمولاً وقتی تعدادی از قرص‌ها مصرف می‌شود، بسته آن را قیچی می‌کنند و تکه‌های مصرف شده را به همراه قوطی دارو دور می‌اندازند، در حالی که اطلاعات دارو و مواردی مانند تاریخ انقضای محصول اغلب روی جعبه یا در کناره‌های آن نوشته شده است. به همین دلیل توصیه می‌شود پس از باز کردن و استفاده از داروها، جعبه یا حداقل برچسب آن را دور نیندازید یا قسمت‌هایی از آن را قیچی نکنید و از بین نبرید. ویتامین‌ها هم از این قاعده مستثنا نیستند یعنی پس از انقضای تاریخ مصرف، نه تنها اثرش کمتر می‌شود یا از بین می‌رود، بلکه حتی ممکن است اثری معکوس داشته باشد و سلامت فرد را تهدید کند.
به اندازه دارو بخرید
همیشه دارو را به موقع و به اندازه تهیه و مصرف کنید تا داروی اضافه در خانه باقی نماند. دارویی که تاریخ مصرفش نگذشته…دکتر علیمردانی، پزشک داروساز هم پیشنهاد می‌کند در صورتی که دارویی در خانه دارید که از آن استفاده نخواهید کرد. ولی هنوز تاریخ مصرف دارد، می‌توانید آن را به مراکز منتخب هلال احمر تحویل دهید.
 

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =