کد خبر: 7647
سرویس: سلامت
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۷
انگشت پای کوویدی

یکی از عوارض بیماری کرونا، انگشت پای کوویدی است که به صورت ضایعاتی التهابی بر روی پوست دست یا پا ظاهر می‌شود.

مدت کوتاهی پس از شیوع بیماری کووید-۱۹ در سال گذشته، پزشکان با موجی از بیماران، عمدتاً نوجوانان و جوانان مواجه شدند که علائم مختلفی داشتند: از گلودرد شکایت می‌کردند، ضایعات دردناک در انگشتان پا و گاهی اوقات در انگشتان دست داشتند. این بیماری به نام کووید انگشتان پا نامیده شد که مانند از دست دادن بویایی و چشایی به عنوان یکی دیگر از علائم گوناگون عجیب این بیماری دیده شده است. هرچند تست کرونای اکثر بیماران منفی بود. پزشکان برای توضیح این ارتباط دشواری‌های بسیار داشتند.


ضایعات در افراد سفید پوست قرمز یا بنفش و در افراد رنگین پوست اغلب مایل به ارغوانی یا قهوه‌ای است. این ضایعات باعث احساس سوزش یا خارش دردناک می‌شوند و گاهی اوقات پوشیدن کفش یا راه رفتن را برای افراد دشوار می‌کنند.

مطالعه‌ای از فرانسه، که در مجله درماتولوژی بریتانیا منتشر شده است، علل ایجاد این زخم‌ها انگشتان پا را نشان می‌دهد. این تحقیق نشان می‌دهد که ضایعات ممکن است یک عارضه جانبی سیستم ایمنی بدن در واکنش به قرار گرفتن در معرض ویروس باشد، که می‌تواند به سلول‌ها و بافت‌ها در این فرآیند آسیب برساند.

محققان فرانسوی نمونه‌های خون و بیوپسی پوست ۵۰ بیمار را که برای اولین بار در آوریل ۲۰۲۰ دچار ضایعات بودند و به بیمارستان سنت لوئیس پاریس ارجاع داده بودند، تجزیه و تحلیل کردند. تقریباً بیش از نیمی از بیماران علائم دیگری داشتند که نشان دهنده کووید -۱۹ بود. علائمی مانند سرفه، تنگی نفس و از دست دادن بویایی، اما همه آن‌ها در آزمایش PCR از نظر ابتلا به ویروس منفی بودند.

اگرچه رابطه بین عفونت ویروس کرونا و این ضایعات التهابی که به آن به ضایعات چیلبلین‌لایک گفته می‌شود، هنوز بحث برانگیز است، اما قله‌های مراجعه بیماران با ضایعات شبیه چیلبلین همراه با قله‌های مرگ ناشی از کووید -۱۹ در سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که این اختلال با عفونت ویروس‌های خانواده کرونا ارتباط تنگاتنگی دارد.

منبع: صدا و سیما

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =