کد خبر: 7219
سرویس: سلامت
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۳
گرسنگی

مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی خراسان شمالی گفت: گرسنگی بیشتر از هشت ساعت می تواند نقش موثری در کاهش قدرت حافظه داشته باشد.

حتما هنگامی که مشغول کارهای ذهنی می شوید هر ۳۰ تا ۴۵ دقیقه یک بار برای تنظیم قند خون، به مقدار کم از مواد غذایی مناسب استفاده کنید.

نسرین علیزاده، افزود: معمولا افراد برای کاهش سردرد از مواد شیرین مانند شکلات یا آبنبات استفاده می‌کنند در حالی که مصرف این مواد، فقط چند دقیقه موجب بهبود وضعیت می شود و بعد از آن دوباره سردرد شروع خواهد شد. برای بهبود حافظه در کوتاه مدت، باید قند خون تنظیم شود تا نوسان نداشته باشد، افزود: در مواقع سردرد به جای این‌که از قندهای ساده مانند شکلات و آبنبات کمک بگیرید، بهتر است از موادی استفاده کنید که همراه قند، حاوی فیبر هم باشد تا از نوسانات قند خون جلوگیری کند مانند انواع میوه‌های خشک مانند توت یا انجیر.

وی ضمن توصیه به اینکه برای بهبود حافظه باید بیشتر از مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها استفاده شود، گفت: بارها متخصصان توصیه کرده‌اند بیشتر از میوه‌ها و سبزیجات رنگی استفاده کنید تا سالم‌تر بمانید چون میوه‌ها و سبزیجات رنگی، سبوس‌ها و روغن‌های گیاهی منابع خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند. مصرف آنتی اکسیدان‌ها می تواند در پیشگیری از بروز اختلالات حافظه موثر باشد به همین دلیل توصیه می شود از سنین جوانی این موضوع را در نظر داشته باشید بنابراین مصرف مواد حاوی آنتی اکسیدان مانند توت‌فرنگی، گوجه‌فرنگی، هندوانه، گریپ‌فروت، توت قرمز، مرکبات، زیتون، ماهی، آجیل، هویج و... را فراموش نکنید.

وی عنوان کرد: درخصوص جلوگیری از بیماری آلزایمر، رژیم‌های غذایی متنوعی توصیه شده و افراد سعی می کنند با فعال نگه‌داشتن مغزشان، بروز این بیماری را به تعویق بیندازند. سرب و آلومینیوم را عاملی برای بروز بیماری آلزایمر دانست و گفت: افرادی که در معرض سرب مانند هوای آلوده قرار دارند و همچنین افرادی که از ظروف خش‌دار و نامناسب برای پخت و پز استفاده می کنند، ممکن است دچار مسمومیت با آلومینیوم و سرب شوند.

منبع: ایسنا

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =