کد خبر: 7067
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰
پیاده روی

یکی از بیماری هایی که امروزه، افراد زیادی را درگیر خود کرده است، پوکی استخوان و زانو درد است. یکی از درمان های بسیار راحت و بدون خرج ان پیاده روی است. پیاده روی تاثیر بسیار خوبی بر روی استخوان ها می گذارد.

سیداحمد رئیس السادات دبیر انجمن طب فیزیکی، توان‌بخشی و الکترودیاگنوز ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درخصوص نقش ورزش در بهبود پوکی استخوان، اظهار داشت: ورزش و انجام فعالیت‌های بدنی یکی از مهمترین ابزارهای پیشگیری و توان بخشی در درمان پوکی استخوان است که می‌تواند منجر به افزایش کیفیت زندگی و بهبود عملکرد افراد شود. وی افزود: ورزش‌های مختلف در درمان پوکی استخوان موثر است اما ورزش‌های تحمل کننده وزن نقش بسزایی در کنترل علائم پوکی استخوان دارد.

دبیر انجمن طب فیزیکی، توان بخشی و الکترودیاگنوز ایران با بیان اینکه پیاده‌روی موثرترین و مقرون به صرفه‌ترین روش برای پیشگیری از پوکی استخوان و بهبود تراکم استخوان است، عنوان کرد: افراد باید روزانه به مدت حدود ۴۰ دقیقه و سه بار در هفته پیاده روی کنند و ورزش‌های آبی مانند شنا تاثیر زیادی در افزایش تراکم استخوان ندارد، اما انجام این ورزش‌ها به افرادی که دچار پوکی استخوان هستند، توصیه می‌شود.

رئیس السادات تاکید کرد: ورزش‌های آبی از قبیل شنا سبب حفظ سلامت قلبی و عروقی و تناسب اندام افراد می‌شود، همچنین سالمندانی که دچار پوکی استخوان هستند باید از انجام ورزش‌های پر برخورد مانند ورزش‌های رزمی و مسابقات خودداری کنند، زیرا این فعالیت‌ها می‌تواند شکستگی استخوان آنها را به همراه داشته باشد.

وی تصریح کرد: ورزش‌های تعادلی و به خصوص تمرینات تقویت کننده عضلات پشت کمک می‌کند که از میزان قوز یا انحنای پشت مبتلایان به پوکی استخوان کاسته شود و در حفظ تعادل، پیشگیری از سقوط و زمین خوردن این گروه از افراد موثر است و احتمال شکستگی در اثر زمین خوردن در آنها را کاهش می‌دهد.

دبیر انجمن طب فیزیکی، توان بخشی و الکترودیاگنوز ایران، تصریح کرد: راه رفتن روی تردمیل نیز از دیگر ورزش‌های مناسب برای افرادی است که دچار پوکی استخوان هستند، راه رفتن روی تردمیل در مقایسه با دوچرخه سواری در مبتلایان به پوکی استخوان ارجح‌تر است اما افرادی که دچار درد زانو، استئوآرتریت (آرتروز زانو) و چاقی هستند نباید از تردمیل استفاده کنند، زیرا فشار بیشتری به زانوی آنها وارد می‌شود.

رئیس السادات توصیه کرد: اشخاصی که دچار آرتروز هستند باید از راه رفتن در سراشیبی و سر بالایی‌ها اجتناب کنند، همچنین هنگام دوچرخه سواری باید از دوچرخه‌هایی با زین بالاتر استفاده کنند به دلیل اینکه سبب می‌شود فشار کمتری به زانوی آنها وارد شده و درد آنها تسکین پیدا کند.

وی افزود: انجام ورزش‌های آبی می‌تواند سبب بهبود درد مبتلایان به آرتروز، کاهش سفتی و خشکی مفصل آنها شود، همچنین برای افرادی که دچار استئوآرتریت هستند انجام‌ ورزش‌های تقویت کننده عضلات زانو و ران ضروری است و این افراد باید توجه داشته باشند که عضلات اطراف زانو را متناسب با هم تقویت کرده و از تقویت بیش از حد یک عضله و ضعیف شدن عضله دیگر خودداری کنند.

دبیر انجمن طب فیزیکی، توان بخشی و الکترودیاگنوز ایران، تصریح کرد: افرادی که دچار آرتروز یا استئو آرتریت زانو هستند باید تمرینات کششی و انعطافی را برای تقویت عضلات کناره‌های خارجی ران انجام دهند، همچنین افرادی که مبتلا به پوکی استخوان یا آرتروز زانو هستند، باید از انجام ورزش‌های مانند طناب زدن که فشار زیادی به زانو وارد می‌کند، امتناع کنند.

منبع: خبرنگاران جوان

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =