کد خبر: 9703
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۲
سالن ورزشی کانون نجف آباد

یک فیزیولوژیست ورزشی می گوید: ورزش با بالابردن آمادگی جسمانی، ایجاد حس شادی و تاثیرات روانی مثبت تنها راه به تعویق انداختن علائم پیری در افراد است.

انیس قنبری اظهار می کند: تا ۲۰ سال آینده باتوجه به شرایط کنونی جامعه درصد گروه سنی سالمند از گروه کودک و نوجوان بیشتر خواهد بود. از نظر سازمان بهداشت جهانی who نیز سالمندان به سه گروه جوان، میانسال و پیر تقسیم بندی می‌شوند و آمارهای جهانی می‌گوید در ۲۰۲۵، یک و دودهم میلیارد انسان در جهان سالمند خواهند بود؛ این آمار در ۲۰۵۰ به دو میلیارد نفر خواهد رسید.

در ایران ۱۲ درصد یعنی حدود ۸ میلیون جمعیت سالمند داریم که این آمار طبق پیش بینی ها، در ۲۰۵۰ از هر سه نفر به یک نفر سالمند خواهد رسید.

او ادامه می دهد: از این رو امروزه پرداختن به مسئله مراقبت‌های فردی در جوانسالی و میانسالی یعنی قبل از شروع سن سالمندی، یک مسئله بسیار مهم در جوامع به شمار می‌رود. در همین راستا کاهش تحرک افراد به دلیل زندگی ماشینی و هوشمند سبب بروز برخی علائم مرتبط با پیری زودتر از موعد می شود.

این فیزیولوژیست ورزشی می گوید: با پا گذاشتن به میانسالی، انباشت و افزایش بافت چربی و همچنین کاهش آب کلی بدن در نتیجه کاهش عملکرد فیزیولوژیک پایه ارگان ها و ذخیره عملکردی ارگان‌ها است و در ادامه نیز تغییرات وابسته به سن شروع می‌شود.

از طرفی نیز سارکوپنی (از دست رفتن و زوال توده ماهیچه‌ای) در میانسالی منتظر کسانی است که فعالیت‌های ورزشی مستمر روزانه ندارند. پس از دست دادن توده عضلانی و قدرت عضلانی به طور عمومی در بدن، نتیجه سارکوپنی است.

او خاطرنشان می کند: بعد از ۵۰ سالگی سالانه یک تا سه درصد توده عضلانی و یک و نیم تا ۵ درصد قدرت عضله از دست خواهد رفت و در برخی افراد که تحرک کمی دارند نیز سارکوپنی پیشتازی خواهد کرد و این عارضه به صورتی جدی‌تر برایشان رخ خواهد داد.

قنبری عنوان می کند: امروزه علل اصلی مرگ و میر در افراد بالای ۶۵ سال به دلیل بیماری‌های قلبی، تنفسی، مغزی و نیز بیماریه‌ای کلیوی، آلزایمر، دیابت و … است.

نداشتن تحرک و مراقبت‌های فردی در میانسالی عامل اصلی بسته شدن عروق، ضعف، تغییرات قلبی، اختلالات شناختی، کاهش تعادل و اثرات نامطلوب دیگر است و ورزش با بالابردن آمادگی جسمانی، ایجاد حس شادی و تاثیرات روانی مثبت تنها راه به تعویق انداختن علائم پیری در افراد است.

او بیان می کند: تقویت عضلات، تسهیل گردش خون، افزایش انعطاف پذیری، بهبود عملکرد قلبی _ عروقی _ ریوی، کاهش پوکی استخوان، کاهش ابتلا به سرطان روده و پروستات، کاهش خطر ابتلا به دیابت، تقویت سیستم ایمنی و بهبود سلامت روانی نیز از فواید ورزش در دوران سالمندی به شمار می‌رود.

این فیزیولوژیست ورزشی می گوید: توصیه می‌شود با توجه به رژیم غذایی و فعالیت های روزمره، فعالیت ورزشی را در برنامه روزمره خود بگنجانیم تا پیری خوشحال‌تر و مستقل‌تر بدون وابستگی به اطرافیان داشته باشیم.

قنبری به سالمندان توصیه می‌کند تا با مراجعه به افراد متخصص و بنابر میزان آمادگی جسمانی شان، روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به انجام حرکات ورزشی سودمند مانند ورزش های ایروبیک (هوازی)، دوچرخه سواری، شنا و پیاده‌روی‌های سالم بپردازند. 

ایسنا

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =