کد خبر: 9595
سرویس: اقتصادی
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۷
  • خبرنگار: روابط عمومی
  • چاپ
تجلیل از دست اندرکاران پتروپالایش دهلران

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت در آئین تجلیل از دست‌اندرکاران پتروپالایش دهلران گفت: ابعاد پیشرفت‌ پتروپالایش دهلران در ۲۹‌ماه گذشته دارای مولفه و شاخص‌های ملی است، پیشرفت این طرح اتفاقی ملی و ستودنی هست.

دکتر عبدالحسین بیات، رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، در آئین تجلیل از دست‌اندرکاران پتروپالایش دهلران، روز سه‌شنبه (۱۵ اسفندماه)، با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی (ره) و شهدای انقلاب اسلامی، گفت: خدا را شاکر هستیم که توفیق خدمت خالصانه و خلق این افتخارات را به همکاران عزیز و جمع حاضر اعطا کرد.

وی این توفیقات را خلق زیبایی صنعتی و پیشرفت در همۀ سطوح و بخش‌های مختلف آن دانسته و خاطرنشان کرد: برای پاسداشت این دستاوردها باید شکرگزار پروردگار باشیم؛ جلوه‌هایی از دستاوردها را که الحمدالله در مراحل مختلف احداث، تکمیل و راه‌اندازی پتروپالایش دهلران یا کارخانه گاز و گاز مایع ۳۱۰۰، خطوط ارتباطی و دیگر بخش‌ها معطوف است مصادیق و مؤلفه‌های افتخار ملی است.  

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، نحوۀ به ثمر نشستن این پروژه را در تاریخ پرافتخار توسعه، آبادانی و پیشرفت همه‌جانبه به‌خصوص پیشرفت صنعتی کشور، بی‌سابقه دانست و گفت: سال ۱۳۹۰، مقام معظم رهبری پس از بازدید از پارس جنوبی بیان فرمودند که کار کردن در بخش‌های مختلف اکتشاف، توسعه و تولید صنعت نفت مانند جهاد فی سبیل الله است؛ از این رو همۀ ما را برای خدمتگزاری بیشتر در این عرصه، پرانگیزه‌تر از گذشته کردند.

دکتر بیات خطاب به مدیران پتروپالایش دهلران خاطرنشان کرد: به تاسی از منش مقام معظم رهبری در بازدید سال ۱۳۹۰ و فرمایش ایشان، می‌توان گفت هر کسی که در چرخه انرژی، از اکتشاف تا تولید و بازرگانی و همۀ بخش‌های حوزه نفت و انرژی مشغول به فعالیت است، کارش عین جهاد فی سبیل الله است.

از دفاع دوران مقدس تا جهاد در زمان تحریم

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، با اشاره به موقعیت مکانی محل احداث کارخانه پتروپالایش دهلران، مسیر خطوط لوله و دیگر بخش‌ها که در زمان جنگ رزمندگان عزیز در همۀ این نقاط، منطقه موسیان تا دشت عباس و دیگر نقاط، سلاح در دست در حال دفاع و صیانت از کشور در مقابل دشمن بودند، گفت: امروز نیز کارشناسان و متخصصان ما در همین نقاط با همان شرایط سخت و روحیه جهادی با تلاش شبانه‌روزی و با تعصب و غیرت، در حال خدمت‌رسانی در مسیر توسعه و آبادانی کشور هستند این دو صحنه از دو دوره را کنار هم بگذارید. از این رو به استناد فرمایش مقام معظم رهبری در بازدید سال 1390 از پارس جنوبی، ارزش هر دو تلاش مساوی است؛ در واقع یکی از زیبایی‌های نهفته در دل این فعالیت، باارزش بودن این فعالیت‌ها از دیدگاه امام امت است و هر دو فعالیت (دفاع مقدس و تلاش برای پیشرفت و آبادانی کشور) مجاهدت در راه خداوند است.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت خطاب به تلاشگران این عرصه در اجرای پروژه پتروپالایش دهلران تاکید کرد: تلاش دست اندرکاران پتروپالایش دهلران در ۲۹‌ماه گذشته؛ دارای ابعاد مؤلفه‌های افتخار ملی است.

وی گفت: امروز خدا را شاکر هستیم و این نعمت‌الهی را یادآوری می‌کنیم از صدر تا ذیل این فعالیت‌ها در شدیدترین ایام تحریم، از سوی شما، فرزندان این مرزوبوم اداره می‌شود و فکر و خواب عده‌ای که در این اندیشه بودند که با تحریم، کشور و مردم را از حیات، سرزندگی، پیشرفت و حس افتخار و احساس شادمانی تهی کنند، نقش بر آب شد. امروز در همۀ پروژه‌های ما از جمله پتروپالایش دهلران و دیگر طرح‌های آماده بهره‌برداری، متخصصان داخلی فعالیت می‌کنند و آنها را می‌سازند.

بیات گفت: این جزو افتخارات ملی است که امروز بازوان پرتوان نیروهای جوان و باانگیزه و باتجربه ما به‌طور کامل مشغول آبادانی کشور هستند؛ همۀ این موارد ذیل مقوله‌های «ما می‌توانیم» و تغییر نگرش قبل انقلاب با بعد از آن و از دستاوردهای اثرگذار راهبُردی در کشور است.

از نقمت خارجی‌ها تا ایجاد ثروت انقلاب

دکتر بیات در بخش سوم سخنان خود، به تاریخ اکتشاف نفت توسط خارجی‌ها اشاره کرد و بیان داشت ۱۱۰ سال پیش نفت ناشی از تحولات زمین یا ترمودینامیک و امثال آن در دل شهر مسجدسلیمان فوران کرد و به دلیل عدم دسترسی ما به دانش روز، همۀ توسعه صنعت نفت در آن زمان توسط خارجی‌ها انجام شد که این موضوع قابل کتمان نیست.

وی با این یادآوری و طرح این سؤال که خارجی‌ها چه صحنه‌ای برای ما ترسیم کردند، از نقش استعمار در به خدمت گرفتن نفت با رویکرد تأمین نیاز خود و استعمار ملت‌ها سخن گفت و افزود: در این موضوع جای شک نیست و این را تحقیق‌های دانشگاه ثابت کرده‌اند.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت گفت: آن‌ها پس از استخراج نفت بخش اصلی هیدروکربور را که به‌راحتی قابل جابجایی و مصرف بود منتقل کرده و بخش گاز آن را هم به شکل عامدانه در مشعل‌ها سوزاندند که اسباب زحمت، آلودگی و نقمت برای مردم و محیط‌زیست شد.

بیات با اشاره به فعالیت‌های دانشگاهی با موضوع سیر توسعه‌یافتگی ایران و جهان در دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: رویکرد استکباری دنیایی که خود را متمدن می‌داند، غارت سرمایه دیگر کشورها بوده است.

در ادامه، رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت گفت: امروز به برکت انقلاب و تعیین سرنوشت به دست مردم، در قالب پروژه‌هایی مثل کارخانه گاز NGL ۳۱۰۰، همۀ مشعل‌ها در حال جمع‌آوری هستند. آن‌ها به سوی زنجیره ارزش هدایت می‌شوند که ضمن سودآوری و حفظ محیط‌زیست در تولید محصولات کاربردی و رفاه برای کارکنان و کارگران و مردم جوامع مؤثر خواهند بود.

وی گفت: با مقایسه این دوره متوجه می‌شویم انقلاب اسلامی ایران، نعمت و دانشی را به ارمغان آورد که ضمن افزایش ثروت، کیفیت زندگی و پیشرفت نیروی کار را هم به همراه داشت؛ این شاخصه یکی از دستاوردهای انقلاب و مؤلفه‌های افتخار ملی تلقی می‌شود.

پیشرفت ۲۹‌ماه گذشته پتروپالایش دهلران رویداد ملی است

ثبت رکورد در خط لوله

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت در ادامه با اشاره به تلاش و زحمت کارکنان در بخش احداث خط لوله ۱۸۰ کیلومتری انتقال +c2 از NGL۳۱۰۰ به NGL۳۲۰۰ این پروژه، به تجربه فعالیت‌های مشابه از جمله در خط اتیلن غرب در زمان تصدی خود اشاره کرد که با مشکلات مختلفی از تسهیل اراضی تا دیگر موارد همراه بوده و باعث زمان‌بر شدن آن پروژه شده بود.

دکتر بیات گفت: آن زمان با همه مشکلات، با ثبت رکورد، خط اتیلن را تا تبریز رساندیم و امروز هم براساس گزارش مهندس کمری در بخش احداث لوله تا ماهشهر هم رکورد دیگری ثبت شد؛ و خبر خوش امروز ثبت رکورد حدود ۱۳/۵ درصد پیشرفت در ماه در احداث خط لوله یادشده است. به همه متصدیان «دست‌مریزاد» می‌گویم.

ثبت افتخارات

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، خطاب به همکاران خود گفت: بخش بعدی که عهده‌دار و مأمور به انجام آن هستید، ثبت این افتخارات است؛ نباید بگذاریم این افتخارات فراموش شود.

وی گفت: هدف بنده یادآوری این موضوع است که تمام شدن این پروژه‌ها که جنبه و ابعاد ملی دارند بسیار ارزشمند است چراکه رویدادهای صنعتی همچون رویدادهای شادی آفرین فرهنگی و اجتماعی دارای اهمیت و جایگاه و نشاط آور است.

بیات گفت: امروز افتخار می‌کنیم به‌عنوان بخش مستقل غیردولتی صنعت نفت، دست ما باز شده و می‌دانیم منابع را به چه بخشی با حداکثر ارزش‌افزوده هدایت کنیم. برای نمونه بخشی از این منابع در پروژه‌هایی مثل پتروپالایش دهلران سرمایه‌گذاری می‌شود که با راه‌اندازی آن، خلق منابع پایدار به شکل طولانی‌مدت و دائمی برای صندوق صورت می‌گیرد.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت دستاورد دیگر این رویکرد را ایجاد حس امیدواری در بازنشستگان ذکر کرد و گفت: این امیدواری در ضمیر شاغلان نیز بازتاب خواهد یافت؛ آن‌ها نسبت به تأمین آتی خود حس امنیت، امیدواری پیدا می‌کنند و درنتیجه چنین روحیه‌ای توان‌افزایی و اثرگذاری در شکوفایی شخصی و همچنین اقتصاد و صنعت حاصل خواهد کرد. 

به باور وی، صنعت نفت زمانی می‌تواند شکوفا باشد که شاغلان فعال در آن هم شکوفا و با انگیزه و امیدوار باشند، چراکه تجهیزات به‌خودی‌خود نمی‌توانند شکوفایی ایجاد کنند بلکه نیروی انسانی شاغل به‌عنوان تنها منبع ارزشمندی است که در خلق ثروت هیچ منبعی با آن برابری ندارد و این موضوع از زیبایی‌ها و افتخارات ملی ماست.

رویکرد جدید و آشنای صندوق

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، با اشاره به اینکه امروز همه، رویکرد ما را در صندوق‌ها می‌دانند و امیدوارم استمرار یابد، گفت: صندوق نفت راهی ندارد جز اینکه رویکرد بنگاه اقتصادی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به رشد فزاینده جامعه بازنشستگان ارجمند صنعت نفت، باید شرایط را به شکلی حفظ کنیم که صندوق، مستقل و با اتکا به خود و بدون وابستگی به دولت و بودجه کشور و امثال آن اداره شود.

توسعه در زنجیره ارزش سرلوحه کار

دکتر بیات در ادامه سخنان خود بار دیگر ضرورت توجه به توسعه در زنجیره ارزش را مورد اشاره قرار داد و خواستار آن شد که شرکت‌های گروه اقتصادی صندوق‌ها این موضوع را مورد توجه قرار دهند.

وی با تأکید بر توسعه در زنجیره ارزش، گفت: با تقسیم وظایف می‌توانیم موفق شویم؛ به‌عنوان نمونه اگر پتروپالایش دهلران، روزی درصدد ایجاد واحد جانبی باشد این اقدام باید در راستای تکمیل زنجیره ارزش خود پتروشیمی صورت گیرد؛ اگر بگویید مثلا مجوز خریداری سرمایه فلان شرکت را اخذ کنیم این کار در زمره فعالیت‌های شرکت سرمایه‌گذاری اهداف است که بر اساس مأموریت خود باید با تجمیع سرمایه‌ها و توانمندسازی، مطابق سیاست خود آن را در پروژه‌های سودآور هزینه کند.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت در ادامه، رویکرد «از میدان تا بازار» را مورد تأکید قرار داد و گفت: با توجه به نیاز و با هدف آسیب ندیدن بنگاه‌های خرد، در صورتی که برای خلق منابع پایدار برای صندوق‌ها و توسعه کشور لازم باشد در بخش صنایع تکمیلی، به‌عنوان نمونه تبدیل پلیمر به محصولاتی کاربردی هم حرکت خواهیم کرد.

ان‌جی‌ال ۳۱۰۰، نماد خلق منابع پایدار

وی در ادامه گفت: احداث ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ و خطوط ارتباطی و همۀ بخش‌های آن، از تغییر رویکرد ما به‌منظور تحقق اوامر مقام معظم رهبری بود که در سیاست‌های کلان ابلاغی اخیر خود تصریح کرده‌اند که صندوق‌ها باید برای ماندگاری خود دنبال خلق منابع پایدار باشند.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت گفت: سیتوپلاس تولیدی تا زمان راه‌اندازی الفین دهلران به پتروشیمی بندر امام در ماهشهر ارسال می‌شود و پس از آن، خط ۱۸۰ کیلومتری پشتوانه‌ای خواهد بود تا در زمان تعمیرات یا توقف احتمالی با هدف پایداری خلق ثروت از این محصول در بندر امام استفاده کنیم که این سیاست را بر مبنای فرموده مقام معظم رهبری در خلق منابع پایدار و حفظ و ارتقاء ارزش ذخایر سازمان‌ها و صندوق‌های بیمه‌گر، در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی افتخار صندوق‌ها را در این دانست که سرمایه‌گذاری‌ها را در محل‌های درست اقتصادی هزینه می‌کند و هر ریال ورودی به صندوق در توسعه، آبادانی و خلق منابع پایدار هزینه می‌شود.

بیات گفت: به عنوان بخش غیردولتی و مستقل صنعت نفت در گام نخست مسئول و تکلیف حفظ دارایی و منابع بنگاه اقتصادی صندوق‌ها را عهده‌دار هستیم و خرسند هستیم در پرتو این وظیفه حرفه‌ای در توسعه مناطق کشور از جمله استان‌های غربی و کمتر توسعه‌یافته نقش‌آفرینی می‌کنیم.

قدردان تلاشتان هستم

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، در بخش پایانی سخنان خود گفت: از یکایک شما عزیزان و عوامل دست‌اندرکار در مراحل مختلف پروژه از طراحی تا احداث خط لوله و همۀ بخش‌ها که در خلق این زیبایی صنعتی نقش داشته‌اند تشکر می‌کنم.

دکتر بیات همچنین از شرکت سرمایه‌گذاری اهداف برای فراهم کردن پشتوانه مالی طرح، اعضای هیئت‌امنای صندوق‌های بازنشستگی و در رأس آن‌ها وزیر محترم نفت که حمایتی همه‌جانبه داشتند، هیئت‌مدیره شرکت اویک، شرکت مدیریت توسعه تشکر کرد و گفت: افزون بر آن لازم می‌دانم از عزیزان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی که با مین‌روبی مسیر کار ما را تسهیل و فراهم کردند، تشکر کنم.

پیشرفت ۲۹‌ماه گذشته پتروپالایش دهلران رویداد ملی است

از مشخصات فنی تا ثبت رکوردها

جواد کمری، مدیرعامل پتروپالایش دهلران در این مراسم طی سخنانی گفت: با شروع به کار تیم جدید در حدود دو سال گذشته، پروژه ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ و زیر پروژه‌های آن شامل ۱۸۰ کیلومتر خطوط لوله انتقال خوراک و فرآورده، سه ایستگاه تقویت فشار گاز «چشمه خوش، دهلران و پایدار غرب» و همچنین پست برق با پیشرفت فیزیکی حدود ۴۰ درصد تحویل گرفته شد که به لطف خدا و همدلی و همراهی جمع حاضر و همچنین اعتماد مسئولان صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و اهداف، امروز شاهد پیشرفت ۹۰ درصدی پروژه هستیم.

کمری، پیشرفت ۵۰ درصدی پروژه طی دو سال گذشته را از نُرم پیشرفت پروژه‌های مختلف کشور در چند سال گذشته بالاتر خواند.

وی همچنن از عوامل بخش HSE و پیمانکاران برای ثبت بیش از ۳۰ میلیون نفر ساعت عملیات اجرایی بدون حادثه در مجموعه پروژه‌ها تشکر کرد.

مدیر عامل پتروپالایش دهلران گفت: در صورت تعهد شرکت ملی نفت ایران در تأمین خوراک از دو هفته آینده آماده دریافت خوراک خواهیم بود. 

کمری با معرفی پروژه احداث ۱۸۰ کیلومتر خط لوله که به شکل مستقل از سوی شرکت پتروپالایش دهلران دنبال شد، به آغاز عملیات اجرایی آن در اردیبهشت‌ماه سال جاری اشاره کرد و گفت: موفق شدیم در مدت‌زمان هشت ماه با متوسط پیشرفت 12.5 درصد در ماه، پروژه را به اتمام برسانیم که رکورد قابل توجهی است و اکنون پروژه آماده ارسال محصول است.

وی با تشریح دستاوردهای حاصله در احداث این خط لوله گفت: هزینه هر کیلومتر اجرای پروژه به‌صورت EPC به همراه هزینه‌های مین‌روبی و تسهیل اراضی، حدود یک‌سوم پروژه‌های مشابه کنونی است که زمان اجرا و هزینه‌های آن ۲۵۰ درصد کمتر از موارد مشابه بوده است.

کمری گفت: از دیگر اقدامات کاهش پنج کیلومتری مسیر خط لوله بود که به همان میزان در کاهش هزینه و زمان تأثیرگذار بود.

وی تغییر پوشش در عبور ۵۰ کیلومتر از منطقه هورالعظیم از بتن به پلی‌اتیلن سه‌لایه را از اقداماتی خواند که با صرفه‌جویی چشمگیری همراه بوده است.

کمری، مین‌روبی توسط دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی، عبور از ۲۵ کیلومتر منطقه حفاظت‌شده آثار باستانی شهرستان شوش با نظارت کارشناسان مرتبط، عبور از گردنه راهبُردی و سوق‌الجیشی «میش‌داغ» و دیگر موارد را بخشی از ویژگی‌های خاص در اجرای این خط لوله ذکر کرد.

در این مراسم که با حضور رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری اهداف، برخی از اعضای هیئت‌رئیسه صندوق‌ها، معاونان تولید و پروژه‌های اهداف، مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره شرکت پتروپالایش دهلران، جمعی از مدیران شرکت اویک، پتروشیمی دهلران و جمعی دیگر از مدیران پروژه‌های منطقه غرب برگزار شد؛ با اهدا لوح قدردانی از دست‌اندرکاران توسعه و پیشرفت پتروپالایش دهلران تجلیل شد.

فازم نخست، پتروپالایش دهلران در ۲۹ماه گذشته با ثبت پیشرفت قابل ملاحظه در آستانه راه‌اندازی قرار گرفت. فازم دوم این پروژه ملی نیز در سال آینده راه‌اندازی خواهد شد.

پیشرفت ۲۹‌ماه گذشته پتروپالایش دهلران رویداد ملی است

ادامه تصاویر اینجا

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =