کد خبر: 9278
سرویس: اقتصادی
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۶
  • خبرنگار: روابط عمومی
  • چاپ
آلای مهستان

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت گفت: پروژه پتروشیمی آلای مهستان در زنجیره ارزش طرح‌های سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در پارس جنوبی برنامه‌ریزی ‌شده که ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

 عبدالحسین بیات، رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در نشست شورای عالی پروژه‌ها با بیان اینکه پیشرفت مجموع (ای پی‌سی) پروژه پتروشیمی آلای مهستان تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال ۳۳ درصد است، گفت: سه واحد (PDH)، (pp) و واحد یوتیلیتی این مجتمع به ترتیب با پیشرفت فیزیکی ۲۸، ۲۷.۷ و ۳۵.۴ درصد در حال ساخت است، پیشرفت فعالیت‌های مشترک بین واحدی در این پروژه به حدود ۸۸.۷ درصد رسیده است.

 بیات افزود: پروژه پتروشیمی آلای مهستان تا پایان سال ۱۴۰۰ حدود ۱۵ درصد و تا پایان سال ۱۴۰۱ حدود ۳۰ درصد پیشرفت داشته است؛ پیش‌بینی می‌شود این پروژه تا پایان امسال به ۶۴ درصد پیشرفت فیزیکی برسد.

 وی اظهار کرد: تأمین مالی پروژه پتروشیمی آلای مهستان از طریق دو بخش آورده سهام‌دار و تسهیلات تأمین می‌شود که تا امروز پروژه با آورده سهام‌دار پیشرفته است، زیرا بانک‌ها در پروژه‌های که زیر ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی نداشته باشند سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، ازاین‌رو از نیمه دوم امسال شاهد جذب تسهیلات بانکی به پروژه خواهیم بود، هم‌اکنون به این منظور با بانک‌های صادرات، تجارت و ملت در حال مذاکره هستیم.

 رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت با بیان اینکه در پتروشیمی آلای مهستان یک محصول میانی و یک محصول نهایی داریم، افزود: هم‌اکنون پروپان تولید شده در بخش بالادستی به‌صورت خام به فروش می‌رسد، خام‌فروشی افزون بر بحث قیمتی مشکل حمل و محدودیت فروش را دارد، ازاین‌رو اگر بتوانیم پروپان را به پروپیلن تبدیل کنیم شاهد افزایش ارزش‌افزوده بالاتری خواهیم بود.

 بیات با اشاره به این که دانش فنی تبدیل پروپان به پروپیلن در واحد PDH پتروشیمی آلای مهستان پیش‌ازاین در اختیار دو شرکت خارجی بوده است، تصریح کرد: امکان دسترسی به لایسنس واحد PDH پیش‌ازاین برای کشور وجود نداشت، اما با به‌کارگیری شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در درون گروه اقتصادی صندوق‌ها توانستیم دانش فنی واحد PDH۱ را بومی‌سازی و تکمیل کنیم.

 وی تصریح کرد: بعد از تبدیل پروپان به پروپیلن در مرحله بعدی و در واحد PP پروپیلن به پلی‌پروپیلن تبدیل می‌شود تا ارزش‌افزوده این محصول تقریباً دوبرابر بالاتر از حالت خام‌فروشی پروپان شود؛ هم‌اکنون هر تن پروپان در بازار خلیج‌فارس حدود ۶۰۰ دلار به فروش می‌رسد؛ اما هر تن پلی‌پروپیلن بیش از هزار و ۳۰۰ دلار به فروش می‌رسد که می‌توانیم هم در بازار داخلی و هم در کشورهای همسایه ارائه دهیم.

 رئیس هیئت‌رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت گفت: خوراک مصرفی این پتروشیمی از شرکت پترو پالایش کنگان تأمین می‌شود، ۵۳۰ هزار تن از پروپان این پتروپالایشگاه توسط پتروشیمی آلای مهستان مصرف می‌شود و بقیه آن در واحد PDH۲ این پتروشیمی که در دست اقدام است مصرف می‌شود.

منابع نو و پایدار

 وی افزود: برنامه خلق منابع پایدار برای صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت باقوت در حال انجام است. چرا که این مجموعه اقتصادی مستقل و غیردولتی است. ازاین‌رو، برای حفظ و استحکام این جایگاه می‌بایست منابع نو و پایدار خلق شود و این راهبرد به سبب روند افزایشی جامعه ارجمند بازنشستگان بسیار بااهمیت و حیاطی است.

 بیات اذعان کرد: سال‌هاست که صنعت پتروشیمی ایران با شرایط تحریمی کنار آمده است، خوشبختانه متخصصان کشورمان باتکیه‌بر تجارب و مهارت‌های کسب شده در سال‌های تحریم توانسته‌اند کار این پروژه را بر اساس برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین شده پیش ببرند.

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =