کد خبر: 9197
سرویس: اقتصادی
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۱
  • خبرنگار: روابط عمومی
  • چاپ
ارائه گزارش شرکت پتروشیمی نخل آسماری در نشست هیئت رئیسه صندوق ها

مدیرعامل پتروشیمی نخل آسماری از پیشرفت فیزیکی ۸۶ درصدی پروژه پنتااریتریتول خبر داد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در آبان ماه امسال این پروژه تکمیل، راه‌اندازی و تا پایان سال آماده بهره‌برداری خواهد شد. محصولات نهایی این شرکت در انتهای زنجیره ارزش افزوده پتروشیمی هستند و برای اولین بار در کشور تولید می‌شود.

علی رضا برزین پس از تشریح وضعیت پتروشیمی نخل آسماری در پانصد و سی و چهارمین نشست هیئت‌رئیسه در گفتگو با خبرنگار روابط‌عمومی صندوق بازنشستگی صنعت نفت گفت: واحد پارافرمالدئید پتروشیمی نخل آسماری را به روش اسپری درایر برای اولین بار در کشور در سال گذشته به بهره‌برداری رساندیم و آماده افتتاح است؛ روند تامین مالی پروژه های جاری شرکت از طریق سازوکار سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت بسیار خوب است، تامین مالی به هنگام پروژه ها در اجرای آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و رمز موفقیت پروژه ها است که در این زمینه از مسئولان صندوق‌ها و اهداف، کمال تشکر و قدردانی را داریم با این حال جهت جذب سرمایه گذاری های خارجی برنامه مناسبی را در دست اقدام داریم. 

وی با بیان این که واحد استالدئید این پتروشیمی نیز در پایان سال گذشته آماده بهره­‌برداری بود، تأکید کرد: استالدئید بعنوان محصول میانی در واحد پنتااریتریتول مصرف خواهد شد، علیرغم راه اندازی واحد مذکور در سال گذشته و بعلت اجتناب از ایجاد مشکلات HSE در صورت نگهداری محصول در مخازن نگهداری بدلیل محدودیت زیست محیطی، ترجیح دادیم همراه با واحد پنتااریتریتول در سه ماهه آخر سال جاری افتتاح و بهره برداری شود تا موارد ایمنی و محیط زیست به طور کامل رعایت شود. 

مدیرعامل پتروشیمی نخل آسماری اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ تمام فعالیت‌های اجرایی پروژه های جاری پتروشیمی نخل آسماری، انجام و تمامی تجهیزات پروژه وارد سایت شده و فرآیند نصب آغاز شد. 

وی ادامه داد: پروژه جدید پلاستیک­‌های زیست تخریب پذیر در پتروشیمی نخل آسماری تعریف و قرارداد آن امضا شد، فاز مهندسی و عملیات خاکی آن امسال انجام خواهد شد، علاوه بر این طی دو - سه ماه آینده مناقصه پروژه پلی­استال نیز برگزار و فاز مهندسی و عملیات خاکی این پروژه نیز امسال آغاز می‌شود. لازم به ذکر است پروژه‌­های مذکور همانند پروژه پنتااریتریتول، برای اولین بار در کشور اجرا خواهند شد.

مدیرعامل پتروشیمی نخل آسماری در باره چگونگی تامین خوراک مصرفی این پتروشیمی تصریح کرد: واحد پنتااریتریتول دارای دو خوراک فرمالین و استالدئید است که متانول بعنوان ماده اولیه تولید فرمالین از یکی از واحدهای پتروشیمی تامین می‌شود و اتانول بعنوان ماده اولیه تولید استالدئید از شرکتهای داخلی استان خوزستان تامین خواهد شد.

برزین تاکید کرد: ظرفیت تولید واحد فرمالین پتروشیمی نخل آسماری ۶۶ هزار تن، استالدئید ۶۰۰۰ تن، پارافرمالدئید ۱۰ هزار تن، پنتااریتریتول ۱۵ هزار تن، فورمات سدیم ۱۰ هزار تن، پلاستیک های زیست تخریب پذیر ۶۰ هزار تن و پلی استال ۴۰ هزار تن است، محصولات نهایی این شرکت در انتهای زنجیره ارزش افزوده پتروشیمی هستند و برای اولین بار در کشور تولید می‌شود.

وی میزان سرمایه گذاری صورت گرفته در شرکت پتروشیمی نخل آسماری را حدود ۳۵ میلیون یورو برای پروژه های جاری و برای واحد های جدید حدود ۴۳۰ میلیون یورو دانست و گفت: در ابتدای امر، این شرکت تحت عنوان شرکت پتروشیمی شهید رسولی شروع به فعالیت کرد که متاسفانه ۱۳ سال اجرای پروژه ها متوقف مانده بود، در سال‌های اخیر به خصوص در شواری عالی پروژه‌ها و با همت و تلاش پرسنل خدوم و متعهد شرکت و تحت عنوان پتروشیمی نخل آسماری، لایسنس های مورد نیاز آن خریداری شده و تکمیل، اصلاح و راه اندازی آن با سرعت پیگیری شد و توانستیم پیشرفت خوبی در روند اجرای این پروژه داشته باشیم. شتاب بخشی به روند تکمیل پتروشیمی نخل آسماری یکی از موارد و مصداق های فعال سازی سرمایه‌های راکد و نیمه راکد است. 

یکی از برنامه های نظام نو حکمرانی مطلوب اقتصادی گروه صندوق‌ها، ارائه گزارش مدیران شرکت ها و طرح ها در هیئت رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت افزون بر شورای‌های عالی پروژه‌ها و تولید است. 

تصاویر گزارش مدیران پتروشیمی نخل آسماری در نشست هیئت رئیسه صندوق‌ها را اینجا مشاهده کنید. 

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =