کد خبر: 7974
سرویس: گردشگری
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۲
گلپایگان

گلپایگان از شهرهای کهن ایران به شمار می‌رود که تاریخ بسیاری را به خود دیده و به همین دلیل میزبان یادگارهای تاریخی بسیاری است.

گلپایگان یکی از شهرهای قدیمی و پرتمدن استان اصفهان است که فرهنگی غنی و کهن دارد. این شهر به شهر چهار اقلیم ایران نیز شهرت بسیاری دارد؛ چراکه از شمال و غرب به کوه‌های پوشیده از برف، از شرق به بیابان و از جنوب به دشت‌ها و باغ‌ها منتهی می‌شود. جاهای دیدنی گلپایگان، با تنوع و جذابیتی که دارند، گردشگران را به استان اصفهان می‌کشانند. قدمت زندگی در این منطقه به دوران نو سنگی می‌رسد که برخی یافته‌های باستان‌شناسی همچون کشف اشیایی مانند چماق و تیر و کمان که جز کهن‌ترین سازه‌های ایرانی هستند، این ادعا را اثبات می‌کند. این قدمت، گلپایگان را به مقصدی جذاب برای تاریخ‌دوستان مبدل کرده است. این شهر دیدنی‌ها و جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی بسیاری دارد. با ما همراه باشید تا با دیدنی های گلپایگان بیشتر آشنا شوید.

مسجد جامع گلپایگان

دیوارهای کاهگلی مسجد جامع گلپایگان

عکس:‌ تاپ تراول

مسجد جامع گلپایگان یکی از مساجد بزرگ و مهم تاریخی ایران محسوب می‌شود که قدمت آن به دوران حکومت سلجوقیان و سال ۴۹۳ هجری شمسی می‌رسد. با توجه به تاریخ ساخت این بنا، به نظر می‌رسد که معماری اسلامی و ایرانی آن روی سایر مساجد بزرگ آن دوران اثرگذار بوده است. این مسجد به دستور ابونصر بنا شده که نام او در کتیبه اطراف گنبد و حاشیه محراب وجود دارد. معمار این بنا ابوعمر بن محمد القزوینی است که نام او نیز در کتیبه‌های این مسجذ ذکر شده است. این کتیبه‌ها از خصوصیات و ویژگی‌های خاص این بنای تاریخی هستند، چراکه علاوه بر داشتن یک صحن و شبستان بزرگ و گنبدی آجری، کتیبه‌های متعدد آجری فراوانی دارد. مساحت صحن شبستان بدون در نظر گرفتن حجره‌ها و هشتی‌ها ۱۶۰۰ متر مربع است. ارتفاع گنبد نیز به ۲۲ متر می‌رسد. در زمان فتحعلی شاه قاجار بناهای جدیدتری به این مسجد اضافه شد.

بازار چهار سوق

بازار چهار سوق از بازارهای کهن این شهر است که قدمت آن به دوران سلجوقیان می‌رسد و دهانه‌ای وسیع و طاق‌بندی و سقف ضربی آجری سبک بناهای سلجوقی دارد. این بازار کهن که به مسجد جامع شهر راه دارد، از لحاظ آجرکاری بسیار شبیه بازار بزرگ اصفهان است. واژه سوق یا چار سوق برگرفته از کلمه چهارسو در اصل محل تقاطع دو راسته اصلی و مهم بازار بود که به‌صورت چهارسو ساخته می‌شدند و دارای اهمیت ارتباطی بسیاری بوده‌اند. این بازار سنتی تاکنون چندین بار مرمت و بازسازی شده است.

مناره گلپایگان

بنای خشتی مناره گلپایگان

عکس: محمد وحیدی

مناره گلپایگان از بلندترین مناره‌های ایران در قرن پنجم هجری است که به میل گلپایگان نیز شهرت دارد. این مناره دارای دو در و یک پلکان اندرونی است. این پلکان اندرونی با ۶۴ پله به‌صورت دورانی به بالای مناره می‌رسد. همچنین یک کتیبه به خط کوفی بر این مناره وجود دارد که تاریخی روی آن ذکر نشده است. قدمت این مناره به حدود یک هزار سال پیش می‌رسد و با این‌حال در برابر بسیاری رخدادهای طبیعی همچون زلزله و ... سالم مانده است. می‌گویند که در گذشته این مناره حکم چراغی برای کاروانیان داشته است که مسیر را به آن‌ها نشان دهد. این بنای تاریخی در خیابان امام خمینی، سه راه آیت طالقانی و روبه‌روی پارک فانوس قرار دارد و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  • آدرس: شهر گلپایگان، خیابان امام خمینی، سه راه آیت الله طالقانی، روبه‌روی پارک فانوس (مشاهده در نقشه)

بقعه امامزادگان هفده تن

طرح های اسلیمی بقعه امامزادگان هفده تن

عکس:‌ آخرین خبر

قعه امامزادگان هفده تن از بناهای تاریخی و مذهبی شهر گلپایگان است که قدمت آن به دوران حکومت صفویه و قرن یازدهم هجری بازمی‌گردد. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این بنای تاریخی می‌توان به معماری آن اشاره کرد که شامل ایوان، غرفه‌هایی در دو طبقه، گلدسته، چهار درب، سه سرراهی، چند کتیبه و گنبد است. همچنین تزیینات و کاشی‌کاری‌های این بقعه زیبایی خاصی به آن بخشیده است. به نظر می‌رسد که این مکان، محل دفن امامزاده‌هایی از فرزندان امام حسن مجتبی (ع)، امام صادق (ع)، امام کاظم (ع)، امام حسین (ع) و فرزندان جعفر طیار است.

بقعه امامزاده سیدالسادات

گنبد فیروزه ای بقعه امامزاده سیدالسادات

عکس: تاپ تراول

بقعه امامزاده سیدالسادات نیز از دیگر بناهای مذهبی این منطقه به شمار می‌رود که قدمت آن به قرن هشتم هجری می‌رسد. این بنای تاریخی ۸۰۰ ساله دارای گنبد فیروزه‌ایی است که با کاشی‌کاری هنرمندانه تا ۹ متر ارتفاع دارد. با توجه به کتیبه‌ایی که در این مکان قرار دارد، احتمال می‌رود که این مکان مدفن پیکر سه نفر از فرزندان امام موسی کاظم (ع) به نام‌های امامزاده اسحاق، امامزاده منصور و امامزاده رضا باشد.

ارگ تاریخی گوگد

دیوارهای قرمز ارگ تاریخی گوگد

عکس: تاپ تراول

ارگ تاریخی گوگد با بیش از ۴۰۰ سال قدمت، در مسیر گلپایگان به تهران واقع شده است. با توجه به اسناد تاریخی به نظر می‌رسد که نصف این ارگ مهریه همسر شخصی به نام علیخان بوده است که به همین دلیل به ارگ علیخانی نیز شهرت دارد. کاربری ارگ با توجه به شرایط سیاسی، کاملا متفاوت بوده است، به‌گونه‌ای که در زمان صلح به‌عنوان کاروان‌سرا و در زمان جنگ به‌عنوان دژی نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این ارگ امروزه پس از بازسازی و مرمت به‌عنوان مهمانسرا میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.

کبوترخانه گلپایگان

لانه های کبوتر در کبوترخانه گلپایگان

عکس: تاپ تراول

کبوترخانه گلپایگان در گذشته محلی امن و پنگاهگاه برای کبوترها بوده که سازه‌ایی خشتی است. این بناهای خشتی توسط کشاورزان بنا می‌شد تا علاوه بر رهایی از شر آفت‌های زمین‌هایشان، از فضولات پرندگان به‌عنوان کود، استفاده کنند. طراحی این بناها به گونه‌ایی است که در زمستان گرم و در تابستان خنک بود و هیچ‌گونه پرنده شکاری نمی‌توانسته به آن داخل شود.

دریاچه سد گلپایگان

گیاهان دارویی دریاچه سد گلپایگان

عکس: تاپ تراول

دریاچه سد گلپایگان نخستین سد مخزنی خاکی و نیز اولین سد مدرن ایران است که ساخت آن از سال ۱۳۲۳ شمسی شروع و در سال ۱۳۳۶ به اتمام رسید. سوف، کپور، ماهی سفید رودخانه‌ای و ماهی قزل‌آلا از جمله گونه‌های موجود در این سد هستند. این سد با ارتفاع ۵۷ متر بالغ بر ۴۲ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد.

تنگه غرقاب

سنگ نگاشته های تنگه غرقاب

عکس: See Iran

تنگه غرقاب از گذشته در داستان‌ها و افسانه‌های متعددی بیان شده که بسیاری از آن‌ها تنها داستانی خیالی هستند؛ اما این اسرارآمیز بودن سبب جست‌وجوهای فراوان باستان‌شناسان و علاقه بسیاری شده است. در این منطقه سنگ‌نبشته‌های تاریخی متعددی کشف شده که متعلق به دوران‌های تاریخی گوناگونی هستند. بیشتر نقش‌نگاره‌ها  مربوط به جانوران به‌ویژه بز کوهی و شکار آنان توسط انسان است.

کوه الوند

کوه الوند گلپایگان در شمال غربی منطقه گلپایگان واقع شده است که بلندترین نقطه این کوه حدود ۳ هزار متر ارتفاع دارد که به کلنگ سیاه شناخته می‌شود.

غار قلعه جمال

غار قلعه‌ جمال از جمله غارهای استان اصفهان است که در کوهی به همین نام در پنج کیلومتری جنوب‌غربی گلپایگان واقع شده است و از دیدنی‌های طبیعی و شگفت‌انگیز این شهر به شمار می‌آید.

  • آدرس: پنج کیلومتری جنوب‌غربی گلپایگان، کوه قلعه جمال

پرسش‌های متداول

گلپایگان کجاست؟

گلپایگان یکی از شهرهای قدیمی و پرتمدن استان اصفهان است که فرهنگی غنی و کهن دارد.

قدمت گلپایگان به چه زمانی باز می‌گردد؟

قدمت زندگی در این منطقه به دوران نو سنگی می‌رسد که برخی یافته‌های باستان‌شناسی همچون کشف اشیایی مانند چماق و تیر و کمان که جز کهن‌ترین سازه‌های ایرانی هستند، این ادعا را اثبات می‌کند.

اولین سد مدرن ایران کجاست؟

دریاچه سد گلپایگان نخستین سد مخزنی خاکی و نیز اولین سد مدرن ایران است.

امامزاده‌های گلپایگان کدامند؟

به نظر می‌رسد که بقعه امام‌زادگان هفده تن، محل دفن امامزاده‌هایی از فرزندان امام حسن مجتبی (ع)، امام صادق (ع)، امام کاظم (ع)، امام حسین (ع) و فرزندان جعفر طیار است.

منبع: کجارو

نوشته: بهاره غنچه

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =