کد خبر: 7799
سرویس: گردشگری
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱
بروجرد

بروجرد به‌دلیل داشتن طبیعتی کوهستانی، مزارع و مراتع سرسبز، آب و هوای مطلوب و جاذبه‌های گردشگری فراوان، به‌عنوان «عروس زاگرس» شناخته می‌شود.

بروجرد دومین شهر پرجمعیت و قطب صنعتی استان لرستان است که در غرب ایران قرار دارد. این شهر به خاطر داشتن طبیعتی کوهستانی، مزارع و مراتع سرسبز، آب و هوای مطلوب و جاذبه‌های گردشگری فراوان با نام «عروس زاگرس» نیز شناخته می‌شود. بیش از دویست خانه اعیانی دوران حکومت قاجار در بروجرد جای گرفته‌اند و بافت تاریخی آن با ۲۷۰ هکتار وسعت، سومین بافت تاریخی گسترده میان دیگر شهرهای کشور است. آثار تاریخی به دست آمده از بعضی قبرستان‌ها و تپه‌های باستانی اطراف این شهر، قدمت سکونت بشر در آن را حداقل از سه هزار سال پیش از میلاد مسیح نشان می‌دهند. کارشناسان و محققان بر این باور هستند که بروجرد در زمان حکومت ساسانیان از مراکز شهری ایرانیان بوده و در آن آتشکده‌ای بزرگ برپا بوده است و ساخته شدن شهر «بروگرد» یا بروجرد را به «فیروز ساسانی» یا «پیروزگرد» نسبت داده‌اند. در این مطلب با ما همراه باشید تا با جاهای دیدنی‌ بروجرد زیبا بیشتر آشنا شوید.

مسجد جامع بروجرد

 محوطه و حوض مسجد جامع بروجرد با نمای کوهستان

عکس‌ از خبرگزاری میزان

مسجد جامع بروجرد در خیابان جعفری این شهر جای گرفته است و یکی از کهن‌ترین مساجد غرب ایران به شمار می‌رود. قسمت قدیمی این مسجد، شبستان جنوبی و گنبد آن هستند که نظیر چهار طاق‌های دوران حکومت ساسانیان ساخته شده‌اند. بر طبق کتیبه‌های به دست آمده از این بنا، قدمت ساخت آن به دوران شاهان صفوی می‌رسد.

تنگه کپرگه

 طبیعت و حیات وحش تنگه کپرگه در شهر بروجرد

عکس‌ از وب‌سایت سیری در ایران

تنگه کپرگه در شمال‌غربی شهر بروجرد در انتهای جاده گلدشت در استان لرستان واقع شده است. این تنگه از یک رودخانه دائمی با پیچ‌وخم‌های فراوان بهره‌مند است که فقط پیاده یا با دوچرخه می‌توان از آن عبور کرد. به عبارتی، این تنگه یکی از بهترین و زیباترین مسیرهای کوه‌پیمایی را برای کوه‌نوردان دارا است که از دو چشمه آب‌گرم، پل سنگی و یک غار تشکیل می‌شود.

بازار بزرگ بروجرد

 سردر های تاریخی و آجری در بازار بزرگ بروجرد

عکس‌ از وب‌سایت رادیو بروجرد

بازار بزرگ بروجرد، عمده‌ترین مرکز تجاری سنتی این شهر است که ساکنان محلی به آن «راسا»، به.معنی راسته بازار می‌گویند. این بازار همین طور نقش برجسته‌ای در تجارت منطقه‌ای در استان‌های لرستان، مرکزی و همدان دارد.

موزه اسناد مردم شناسی بروجرد

 حوض و لبایس محلی در موزه مردم شناسی بروجرد

عکس‌ از وب‌سایت هتل زاگرس بروجرد

سازه موزه اسناد مردم‌شناسی بروجرد، بنایی تاریخی است که با نام «خانه حاج آقا کمال‌الدین نبوی طباطبایی» یا خانه فرهنگ سابق در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این خانه متعلق به ۱۸۰ سال پیش است که در طول این سال‌ها تغییرات و مرمت‌های فراوانی را به خود دیده است. در حال حاضر، بنای این خانه متعلق به موزه اسناد مردم‌شناسی بروجرد است.

چشمه سراب کرتول

چشمه سراب کرتول در دشت های بروجرد

عکس‌ از وب‌سایت مشرق نیوز

سراب کرتول یکی از تفرجگاه‌های مردم بروجرد و از سرچشمه‌های گلرود است که در فضای دلنشین و باغ‌گونه در جوار رودخانه‌ای زیبا قرار گرفته است. راه رسیدن به این چشمه نیز امکان کوهنوردی را برای کوه‌نوردان آماتور فراهم می‌کند.

پارک سماور

پارک سماور و تندیس سماور نماد مهمان نوازی در بروجرد

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری برنا

پارک سماور یا پارک یادبود، یکی از پارک‌های شهر بروجرد است که به‌دلیل تندیس بزرگ سماور و قوری در آن، با این اسم میان مردم شناخته می‌شود. تندیس سماور و قوری که در این پارک جای دارد، اشاره به میهمان‌نوازی مردم شهرستان بروجرد می‌کند. در این پارک فضای بازی برای کودکان، وسایل بازی و نیمکت‌هایی زیر سایه درختان برای استراحت مردم و بازدیدکنندگان فراهم شده است. همچنین پشت این پارک، کوچه باغ‌های بسیار زیبایی با طبیعت منحصربه‌فرد جای گرفته است که حتما توصیه می‌کنیم بعد از بازدید از این پارک از آن‌ها دیدن کنید.  

امامزاده جعفر

 گنبد هرمی و خشتی امامزاده جعفر

عکس‌ از وب‌سایت curiosity

امامزاده جعفر، بنایی مذهبی و تاریخی در قسمت شرقی بروجرد است. با توجه به کتیبه‌های موجود، «امامزاده جعفر» را فرزند «امام موسی کاظم» می‌دانند و برخی دیگر از منابع و متون تاریخی این امامزاده را به «امام سجاد» مرتبط می‌سازند. ساختمان این امامزاده، گنبد هرمی شکل است که نمونه بسیار زیبایی از هنر و معماری دوران حکومت سلجوقیان به شمار می‌رود.

مجموعه تفریحی بوستان فدک

 دریاچه مصنوعی و مجموعه تفریحی بوستان فدک

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری برنا

مجموعه تفریحی بوستان فدک یک پارک شهری در جنوب‌غربی بروجرد در انتهای خیابان فاطمی و ابتدای جاده گلدشت است که مشرف به تپه تفریحی چغا قرار دارد. در این بوستان سه دریاچه متصل به یکدیگر ساخته شده‌اند که از آب آن‌ها از رود گلرود تغذیه می‌شود. دریاچه پارک فدک، بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی غرب کشور به شمار می‌رود. در این بوستان همچنین می‌توانید از قایق سواری روی دریاچه، دوچرخه‌سواری، پیست اتومبیل‌رانی کودکان و دیدن باغ پرندگان لذت ببرید.

پل چالانچولان

پل تاریخی و رودخانه چالانچولان

عکس‌ از وب‌سایت مشرق نیوز

پل تاریخی چالانچولان در دشت حاصلخیزی در مسیر جاده قدیمی بروجرد به خوزستان و اصفهان واقع شده است و از جمله آثار ملی کشور به شمار می‌رود. این پل در زمان صفویان روی رودخانه سزار بنا شده و شالوده اصلی آن در دوران حکومت ساسانیان احداث شده است.

پل قلعه حاتم

دشت های سرسبز بروجرد و پل قلعه حاتم

عکس‌ از وب‌سایت سیری در ایران

پل قلعه حاتم در فاصله پنج کیلومتری شمال‌غرب بروجرد در روستایی به همین نام قرار گرفته است. دلیل اهمیت این پل، آن است که به‌لحاظ کاربردی با دیگر پل‌های استان تفاوت دارد. پل قلعه حاتم علاوه بر کارکرد معمول ساخت پل، برای انتقال مقداری از آب شرب رودخانه بالادست روستای قلعه حاتم به شهر بروجرد بنا شده است. این پل که از جاهای دیدنی بروجرد محسوب می‌شود، در اوایل دوره پهلوی در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی بر رودخانه باغ‌شاه احداث شده است.

مقبره شاهزاده ابوالحسن

 ضریخ طلایی شاهزاده ابوالحسن

عکس‌ از وب‌سایت مشرق نیوز

شاهزاده ابوالحسن شامل مقبره‌ای در محله میر بروجرد است که از یک صحن کوچک و ایوانی مربع شکل تشکیل شده است. روی این قبر که از جنس سنگی از مرمر سفید ساخته شده، نام صاحب قبر نوشته شده است. همچنین قدمت ساخت این بنا را به وزیر سلسله قره قویونلوها نسبت می‌دهند.

گلدشت

گلدشت و درختان سرسبز و منطقه ییلاقی آن

عکس‌ از وب‌سایت مشرق نیوز

گلدشت از نقاط درختی و سرسبز بروجرد و از جمله تفرجگاه‌های این شهر است که بیشتر گردشگران و مسافران با ویژگی‌های طبیعی آن آشنایی کاملی دارند. گلدشت در واقع یک دره و جلگه وسیع در دامنه کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس است که محدوده آن از غرب تپه چغا آغاز و تا کپرگه ادامه دارد.

تالاب بیشه دالان

 گیاهان مردابی و نیزار در تالاب بیشه دالان

عکس‌ از وب‌سایت رادیو بروجرد

تالاب بیشه دالان در پانزده کیلومتری جنوب‌شرقی بروجرد در دشت سیلاخور در استان لرستان جای گرفته است. این تالاب یکی از زیستگاه‌های اصلی پرندگان، جانوران بومی و مهاجر این منطقه است که در طی سال‌های گذشته، برخی از آن به تصرف کشاورزان در آمده است.

خانه مصری

 دیوارهای سفید و معماری سنتی خانه مصری

عکس‌ از وب‌سایت سیری در ایران

خانه مصری یکی دیگر از عمارت‌های تاریخی و باقی‌مانده از دوران حکومت قاجار در شهر بروجرد محسوب می‌شود که از تزیینات زیبایی شامل کاشی‌کاری و آجرکاری تشکیل شده است. بازدید از این عمارت تاریخی که نمای بیرونی آن توسط آجر و سفال مزین شده، می‌تواند اصول معماری خانه‌های ایرانی را به شما نشان دهد.

مسجد امام

 حوض و درختان حیاط مسجد امام

عکس‌ از وب‌سایت مشرق نیوز

مسجد امام یا سلطانی سابق یکی از بناهای تاریخی و مذهبی بروجرد در استان لرستان که در مرکز شهر و در نزدیکی راسته بازار قرار دارد. این مسجد با بیش از هفت‌هزار مترمربع، در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین مساجد تاریخی کشور است که در زمان پادشاهی «فتحعلی شاه قاجار» روی ویرانه‌های یک مسجد بسیار قدیمی بنا شده است. گفته می‌شود، مسجدی که پیش از مسجد سلطانی وجود داشته در دوران زندیه احداث شده بود. این مسجد به‌دلیل اینکه در زمان حکومت «فتحعلی شاه» به پایان رسید، با نام «سلطانی» که لقب این شاه بود، معروف شد.

روستای کرکیخان

 جویبارها و درختان سرسبز روستای کرکیخان

عکس‌ از وب‌سایت رادیو بروجرد

روستای کرکیخان در مجاورت محور اصلی بروجرد به غرب و شمال‌غربی کشور در منطقه‌ای ییلاقی و بسیار خوش آب و هوا جای گرفته است و یکی از مناطق تفریحی و طبیعی این شهر به شمار می‌رود.

آبشارهای ونایی

 صخره های سرخ رنگ در منطقه آبشارهای ونایی

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری برنا

آبشارهای ونایی در دامنه ارتفاعات گرین در فاصله ۲۱ کیلومتری شمال‌غربی بروجرد واقع شده است. گرین از رشته کوه‌های مهم غرب ایران است که بیشتر مساحت آن در شمال استان لرستان و قسمتی از آن نیز در استان‌های همدان و کرمانشاه قرار دارد. منطقه سرسبز و بکر روستایی ونایی از جمله مناطق پرجاذبه بروجرد است که بیشتر گردشگران خصوصا دوست‌داران کوهپیمایی و کوهنوردی می‌توانند اوقات خوشی را در آن سپری کنند. وجود چشمه‌سارهای جوشان در این منطقه، طراوت ویژه‌ای را با نوای دلنشین جویبارها در کنار عطر سبزه‌های بهاری و خنکی نسیم در دشت‌ها در مقابل چشم گردشگران به تصویر می‌کشد.  

ارگ بروجرد

ارگ بروجرد در منطقه تاریخی لرستان

عکس‌ از وب‌سایت مشرق نیوز

ارگ بروجرد از دیگر آثار تاریخی بروجرد است که در واقع یک تاسیسات و سیستم آب‌رسانی بسیار قدیمی سفالی محسوب می‌شود که اخیرا و طی گودبرداری ساختمانی به‌طور کاملا اتفاقی در این شهر کشف شده است. گفته می‌شود که این تاسیسات در واقع پالایشگاه و تصفیه‌خانه آب است که با توجه به اظهارات کارشناسان، قسمتی از سیستم آبی ارگ قدیم این شهر بوده است.

تپه قرق

تپه قرق و بنای تاریخی روی آن میان آب

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری برنا

تپه قرق، تپه‌ای تاریخی  و یکی از کهن‌ترین آثار باستانی شهر بروجرد به شمار می‌آید. این تپه تاریخی در روستای قرق جای گرفته است و به همین دلیل، با این نام شناخته می‌شود. به گفته برخی مورخان و باستان‌شناسان، این اثر تاریخی دارای قدمتی متعلق به عصر مس یا همان عصر نوسنگی در هزار پنجم و چهارم پیش از میلاد مسیح است. آثار تاریخی به دست آمده از این تپه بالغ بر پنج هزار سال و تا دوران حکومت اشکانیان قدمت دارند.   

منبع: کجارو

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =