نخل آسماری

 رئیس هیئت‌رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت با بیان این که پتروشیمی نخل آسماری تا پایان شهریور ۱۴۰۰ حدود ۴۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته این پروژه با پیشرفت ۹۰ درصدی تا پایان سال آماده بهره‌برداری خواهد شد.

عبدالحسین بیات در چهل و نهمین نشست شورای‌عالی پروژه‌ها با تأکید بر این که طی ۲۰ ماه گذشته افزایش میانگین پیشرفت ماهانه پروژه‌ها از یک درصد به چهار درصد رسیده است، افزود: محصولات نهایی پتروشیمی نخل آسماری در انتهای زنجیره ارزش‌افزوده پتروشیمی هستند و برای نخستین‌بار در کشور تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: واحد پارافرمالدئید پتروشیمی نخل آسماری را به روش اسپری درایر برای نخستین‌بار در کشور در سال گذشته به بهره‌برداری رساندیم و آماده افتتاح است؛ روند تأمین مالی پروژه‌های جاری پتروشیمی نخل آسماری از طریق سازوکار سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت مطلوب است، تأمین مالی به هنگام پروژه‌ها در اجرای آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و رمز موفقیت پروژه‌ها است.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت با بیان این که واحد استالدئید پتروشیمی نخل آسماری نیز در پایان سال گذشته آماده بهره‌برداری بود، تأکید کرد: استالدئید به‌عنوان محصول میانی در واحد پنتااریتریتول مصرف خواهد شد، علی‌رغم راه‌اندازی واحد مذکور در سال گذشته و به علت اجتناب از ایجاد مشکلات HSE در صورت نگهداری محصول در مخازن نگهداری به دلیل محدودیت زیست‌محیطی، ترجیح داده شد همراه با واحد پنتااریتریتول در سه‌ماهه آخر سال جاری افتتاح و بهره‌برداری شود تا موارد ایمنی و محیط‌زیست به طور کامل رعایت شود .

بیات اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ تمام فعالیت‌های اجرایی پروژه‌های جاری پتروشیمی نخل آسماری، انجام و تمامی تجهیزات پروژه وارد سایت شده و فرایند نصب آغاز شد .

وی ادامه داد: پروژه جدید پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌پذیر در پتروشیمی نخل آسماری تعریف و قرارداد آن امضا شده، فاز مهندسی و عملیات خاکی آن امسال انجام خواهد شد، علاوه بر این طی دو تا سه ماه آینده مناقصه پروژه پلی‌استال نیز برگزار و فاز مهندسی و عملیات خاکی این پروژه نیز امسال آغاز می‌شود. پروژه‌های مذکور همانند پروژه پنتااریتریتول، برای نخستین‌بار در کشور اجرا خواهند شد.

بر اساس این گزارش، میزان سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته در شرکت پتروشیمی نخل آسماری را حدود ۳۵ میلیون یورو برای پروژه‌های جاری و برای واحدهای جدید حدود ۴۳۰ میلیون یورو است؛ در ابتدای امر، این شرکت تحت عنوان شرکت پتروشیمی شهید رسولی شروع به فعالیت کرد که متأسفانه ۱۳ سال اجرای پروژه‌ها متوقف مانده بود، در سال‌های اخیر به‌خصوص در شورای‌عالی پروژه‌ها و باهمت و تلاش کارکنان خدوم و متعهد شرکت و تحت عنوان پتروشیمی نخل آسماری، لایسنس‌های موردنیاز آن خریداری شده و تکمیل، اصلاح و راه‌اندازی آن با سرعت پیگیری شد و پیشرفت مطلوبی در روند اجرای این پروژه محقق شد. شتاب‌بخشی به روند تکمیل پتروشیمی نخل آسماری یکی از موارد و مصداق‌های فعال‌سازی سرمایه‌های راکد و نیمه راکد است.

 ظرفیت تولید واحد فرمالین پتروشیمی نخل آسماری ۶۶ هزار تن، استالدئید ۶۰۰۰ تن، پارافرمالدئید ۱۰ هزار تن، پنتااریتریتول ۱۵ هزار تن، فورمات سدیم ۱۰ هزار تن، پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌پذیر ۶۰ هزار تن و پلی استال ۴۰ هزار تن است، محصولات نهایی این شرکت در انتهای زنجیره ارزش‌افزوده پتروشیمی هستند و برای نخستین‌بار در کشور تولید می‌شود.

 واحد پنتااریتریتول دارای دو خوراک فرمالین و استالدئید است که متانول به‌عنوان ماده اولیه تولید فرمالین از یکی از واحدهای پتروشیمی تأمین می‌شود و اتانول به‌عنوان ماده اولیه تولید استالدئید از شرکت‌های داخلی استان خوزستان تأمین خواهد شد.

 فعال‌سازی طرح‌های راکد و نیمه راکد از راهبردهای نو و فعال صندوق‌هاست.

تصاویر این خبر (اینجا)

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =