بیست و یکمین اجلاس ‌سراسری کانون ها

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت، نشست با کانون‌های بازنشستگی را سازنده و بااهمیت خواند و گفت: از گفتگو و طرح مسائل از سوی همکاران کانون‌ها استقبال می‌کنیم؛ چون یک خانواده هستیم؛ بنابراین موارد مطرح شده در نشست بیست و یکم برای صندوق‌ها ارزشمند و مورد توجه است.

عبدالحسین بیات، رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت، روز چهارشنبه (۲۵ آبان‌ماه) در بیست و یکمین نشست سراسری کانون‌های بازنشستگان با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی (ره) و شهدای انقلاب اسلامی به‌خصوص شهدای عرصه امنیت گفت: حضور در جمع پیش‌کسوتان صنعت نفت همیشه مسرت‌بخش و ارزشمند است.

وی با بیان این که آبادانی و رفع معضلات کشور در گرو همفکری است، افزود: هم‌اندیشی درباره مسائل فرهنگی و اقتصادی بسیاری از محدودیت‌ها را رفع یا کم‌اثر می‌کند؛ بنابراین، این نشست نیز از چنین ویژگی‌های برخوردار است.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها با قدردانی از تلاش‌های رؤسای کانون‌ها در اقصی‌نقاط کشور گفت: خرد جمعی، تفکر سیستمی در کنار مطالبه‌گری حرفه‌ای سبب خواهد شد توانمندی‌های مختلف در کنار یکدیگر اثربخش واقع شود. نشست‌های کانون‌ها از چنین رویکردی برخوردار است؛ بنابراین، برای ما ارزشمند است چرا که همه ما از خانواده بزرگ صنعت نفت هستیم.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها گفت: اساسنامه، مقررات نظام بیمه‌ای و عرف حکمرانی کشور، ماهیت صندوق‌هاست که در کنار این ماهیت، ویژگی بین‌نسلی نیز بااهمیت است؛ بنابراین، باتکیه‌بر قوانین و مقررات، صندوق نفت، مؤسسهٔ مستقل و غیردولتی است.

وی در ادامه به مزیت‌های غیردولتی بودن صندوق‌ها در حوزه مقاصد توسعه‌ای اقتصاد اشاره کرد و گفت: یکی از دلایلی که صندوق نفت می‌تواند از تسهیلات بازار سرمایه برای طرح‌های سرمایه‌گذاری در حال اجرا بهره‌مند شود ماهیت غیردولتی بودن صندوق‌هاست.

بیات گفت: صندوق نفت افزون بر این ویژگی، دارای مزیت‌های اعتباری است. ازاین‌رو، همواره از محل اعتبار و جایگاه اقتصادی صندوق، تسهیلاتی با رعایت ملاحظات پولی و مالی در افق بلندمدت، برای طرح‌‎‌های اقتصادی صندوق اخذ می‌شود. که سبب ارزش افزوده قابل توجهی برای صندوق‌ها و افزایش توان مالی صندوق‌ها خواهد شد. 

رئیس هیئت‌رئیسه که در پاسخ به محورهای پرسش و دیدگاه رؤسای کانون‌ها گفتگو می‌کرد، افزود: خوشبختانه همه دستگاه‌های نظارتی و کنترلی در صندوق نفت نقش و حضور دارند و نشست‌های که برگزار می‌شود نشان می‌دهد نظارت دقیق بر امور می‌کنند و این موضوع برای ما کمک‌کننده و اصلاح‌کننده است؛ چون ارکان در صندوق نفت بیش از هر کجای دیگر باید امانت‌دار باشند. ازاین‌رو، از حضور نهادها و دستگاه‌های نظارتی در صندوق نفت استقبال کردیم و خواهیم کرد. چرا که نظرات اصلاحی دستگاه‌های نظارتی همیشه کمک‌کننده و اثر پیشگیرانه در مبارزه با فساد خواهد داشت. 

بیات به گفتگوی‌های میان سازمانی برای حفظ استقلال صندوق‌ها نیز اشاره کرد و گفت: پس از ابلاغ سیاست‌های کلی نظام جامع تامین اجتماعی توسط رهبر معظم انقلاب، نشست‌های با تصمیم‌گیران این حوزه از جمله برخی از اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و رؤسای کارگروه‌های مربوطه برگزار شد تا ماهیت خاص صندوق نفت و دلایل پایداری این مجموعه برای آنها بیشتر تبیین شود. ازاین‌رو در این مسیر موضوع مراقبت و تبیینی را مدنظر داریم.

خلق منابع پایدار برای افزایش توان مالی صندوق‌ها

رئیس هیئت‌رئیسه درباره موضوع کاهش منابع ورودی صندوق‌ها که به دلیل عدم استخدام‌های رسمی و واگذاری‌های ناشی از خصوصی‌سازی‌ها درگذشته شکل‌گرفته است، افزود: قاعده هشت به یک (نسبت عمومی شاغل به بازنشسته در حق بیمه و پرداخت مستمری) در سال‌های اخیر به کمتر از یک فرد شاغل برای یک بازنشسته رسیده است این موضوع به معنای آن است که از محل ورودی منابع حق بیمه شاغلان، اندوخته‌ای برای حوزه سرمایه‌گذاری انتقال نمی‌یابد؛ بلکه برای پوشش این کسری باید از بخش سرمایه‌گذاری برداشت کرد؛ بنابراین، خلق منابع پایدار برای افزایش توان مالی صندوق‌ها به‌منظور حفظ و افزایش توان خدمات‌رسانی صندوق‌ها، مسیر پیشرو است.

بیات ادامه داد: به‌تازگی در چارچوب راهبرد خلق منابع پایدار برای صندوق‌ها، بلوک ۱۲درصدی نماد فارس خریداری شده است. همچنین ۲۶ پروژهٔ در دست اجرا شتاب‌بخشی داده شده است تا در زمان‌های مقرر به مرحله کسب درآمد برسند.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها همچنین از دلایل مدیریتی برای خرید بلوک ۱۲درصدی فارس هم گفت و افزود: افزون بر لزوم خلق منابع پایدار، صیانت از سهم پیشین گروه اقتصادی صندوق‌ها و پیشگیری از ورود آسیب احتمالی به صندوق‌ها نیز از دیگر دلایل اساسی برای مشارکت در فرایند خرید مذکور بود.

بیات ادامه داد: پس از خرید بلوک فارس در همین مدت اندک سپری شده حدود ۶ تا ۷ همت به ارزش سهام صندوق‌ها در هلدینگ خلیج‌فارس افزوده شده که موید ارزندگی این سهم است.

وی در ادامه به‌عنوان نمونه به پترو پالایش کنگان نیز اشاره کرد و گفت: امسال حدود یک میلیارد دلار از این طرح درآمد کسب خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود سال آینده به رقم بیشی از ۲ برابر امسال دست یابیم. این درآمدها هم اکنون در سبد تأمین منابع پرداخت مستمری ماهانه و همچنین برای توسعهٔ سایر طرح‌های اقتصادی استفاده می‌شود.

ایجاد ارزش‌افزوده برای پایداری منابع درآمدی

بیات به تجربه حضور گروه اقتصادی در بخش بالادستی صنعت نفت اشاره کرد و گفت: برای ورود به چند میدان نفتی و گازی و بلوک دیگر در حال مطالعه و مذاکره هستیم. صندوق نفت آمادگی ورود به بخش بالادستی نفت را دارد؛ چون یکی از راهبردهای صندوق نفت برای خلق منابع پایدار ایجاد ارزش‌افزوده است و راهبرد از میدان تا بازار با روش شصت درصد (سهم صادرات) به چهل درصد (سهم تأمین بازار داخل) را در دستور کار شرکت‌های تولیدی گروه قرار داده است. با این روش، صندوق‌ها از تکانه‌های اقتصادی محفوظ خواهد بود.

رئیس هیئت‌رئیسه ادامه داد: موضوع ترمیمی ۹۰۰ هزار تومانی به همراه ۵ درصد از سوی وزارت نفت ابلاغ شده است که طبق نص صریح همان ابلاغ، پس از طرح در هیئت‌امنا درباره آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

بیات به موضوع اساسنامه نیز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در بیش از یک سالی که می‌گذرد با اهتمام برادر گرامی جناب آقای مهندس اوجی وزیر محترم نفت در هیئت‌امنا، مفاد اساسنامه مانع یا مشکلی برای انجام تعهدات قانونی صندوق‌ها ایجاد نکرده است.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها تصریح کرد: نظرات و درخواست‌های بازنشستگان عزیز به‌طورکلی ۲ بخش است بخشی که معطوف به صندوق و گروه دیگر مربوط به کارفرمایان است.

وی افزود: ذی‌نفعان صندوق‌ها شامل شاغلان محترم و بازنشستگان ارجمند هستند؛ بنابراین، فاصله پایه حقوقی و مستمری را محاسبات بیمه‌ای تعیین می‌کند و این محاسبات بر ۲ رکن استوار است میزان پرداختی کسور (حق بیمه) و طول سال‌های پرداخت آن، بنابراین در تحقق خواسته‌های مطرح شده برای صندوق و کارفرما لازم است محاسبات بیمه‌ای برای آنها رعایت شود و این در نظام‌های بیمه‌ای اصل است.

بیات درباره متناسب‌سازی نیز گفت: در همین چارچوب امسال حدود ۲۲ درصد (۱۰ درصد و ۹ درصد بعلاوه ۵۰۰ هزار تومان) به مستمری و مقرری‌ها افزوده شده است.

وی درباره همسان‌سازی نیز تصریح کرد: تاکنون قانونی در این زمینه به صندوق‌ها ابلاغ نشده است چنانچه ابلاغی صورت‌پذیرید طبق مفاد آن اقدام خواهد شد. البته در بررسی‌های اولیه مشخص شده است؛ همواره متناسب‌سازی در صندوق نفت همان‌طور که اشاره شد صورت می‌پذیرفته است، بااین‌حال اگر قانونی در خصوص همسان‌سازی به صندوق‌ها ابلاغ شود آن را در دستور کار قرار خواهیم داد.

رئیس هیئت‌رئیسه درباره فوق‌العاده تخصصی و کارکنان کد ۲۳ نیز و بخشنامه ۱۴۹۷ گفت: این دسته از موارد نیز کارفرمایی هستند که هرکدام وضعیت خاص خود را دارند.

وی درباره کد ۲۳ ادامه داد: صندوق و کارفرما به تکالیف قانونی خویش بر اساس ۲ رکن میزان و طول پرداخت حق بیمه عمل کرده‌اند؛ اما باتوجه‌به محدودیت‌های اقتصادی برای همکاران عزیز کد ۲۳ پیگیر از محل توان و منابع کارفرمایان هستیم.

بیات به درخواست واگذاری سهام شرکت اهداف اشاره کرد و گفت: از منظر پایبندی به‌نظام و راهبرد تأمین منابع و مسیر پایدار برای مستمری و مقرری، موضوع بورسی شدن و واگذاری سهام اهداف در برنامه نیست. چون شرکت‌های زیرمجموعه صندوق‌ها مسیر و منبع تأمین منابع پرداخت مستمری و مقرری هستند. اکنون نیز ماهانه حدود دو سوم مستمری و مقرری فرد بازنشسته یا بازمانده از محل سود شرکت‌های یادشده تأمین می‌شود. اما اگر در آینده هلدینگ‌های زیرمجموعه اهداف را در بورس عرضه کردیم به طور حتم به اطلاع بازنشستگان ارجمند می‌رسانیم تا با شرایطی از این امکان بهره‌مند شوند. به‌طورکلی نباید با تصمیم‌های مقطعی مسیر تأمین منابع مستمری و مقرری را در بلندمدت از مسیر پایداری و استحکام فاصله داد.  

وی درباره ماده ۱۰ نیز گفت: در آخرین گفتگویی که با جناب آقای دکتر علی مددی در این زمینه داشته‌ام درباره موضوع بازنشستگان هم صحبت کرده‌ایم که ایشان ابراز کردند در خصوص ماده ۱۰ در حال کار هستیم؛ اما به‌هرحال در همه موارد اداری تا موضوعی، مصوب و ابلاغ نشود نمی‌توان درباره آن به طور قطعی اعلام نظر کرد. 

بیات در خصوص بانک عامل پرداخت‌کننده وام‌های قرض‌الحسنه به بازنشستگان که رؤسای کانون‌ها گزارش‌های در این زمینه داده‌اند به معاونت مالی دستور داد مشکلات مطرح شده درباره بانک عامل به نحوه مقتضی رفع شود. وی درباره موضوع اسکان همراه بیمار نیز از معاونت درمان خواست تا برای رفع این مشکل بازنشستگان ارجمند راهکاری بیاندیشد. 

رئیس هیئت‌رئیسه، درباره برگزاری اردوهای گردشگری و المپیادهای ورزشی نیز گفت: در این زمینه نیز در شورای‌عالی خدمات بحث‌وبررسی خواهد شد؛ چون مقوله ورزش و گردشگری برای همه سنین از جمله بازنشستگان بااهمیت است.

در ابتدای این نشست، حسین کاشفی دبیر کانون‌های بازنشستگان صنعت نفت با محوریت معیشت، رفاه و درمان مواردی را قرائت کرد سپس هرکدام از رؤسای حاضر نیز سخنان خود را بیان و به‌تناسب موضوع از سوی رئیس هیئت‌رئیسه، اعضای هیئت‌رئیسه، رئیس و معاونان صندوق‌ها توضیحاتی ارائه شد.

بیستم و یکمین نشست، سراسری کانون‌ها روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۴ و ۲۵ آبان‌ماه در مشهد مقدس برگزار شد.

جهت مشاهده فیلم مرتبط اینجا کلیک کنید.

در بیست و یکمین نشست سراسری کانون‌ها مطرح شد

 عکس از روابط عمومی زائرسرای صنعت نفت

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =