کد خبر: 8549
سرویس: جوابیه
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵
  • خبرنگار: روابط عمومی
  • چاپ
بازدید از نمایندگی هویزه

صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت به‌دنبال انتشار مطلبی در فضای مجازی در خصوص «خدمات صندوق در سه ماه گذشته» گزارشی ارائه داد.

روز یکشنبه (۵ تیرماه ۱۴۰۱)، یکی از رسانه‌های حوزه نفت در فضای مجازی، به بازنشر مطالبی پرداخت که عنوان آن، خطاب به بازنشستگان معزز صنعت نفت بود؛ در مطلب منتشرشده، مواردی مطرح شده است که مربوط به مدیریت خدمات کشوری و در ارتباط با برخی صندوق‌هاست و تعمیم آن به صندوق نفت موضوعیتی ندارد. با این حال برای روشن شدن افکار بازنشستگان محترم صنعت نفت، ضرورت دارد به مسائل مشترک مطرح شده در آن پاسخ داده شود.

مستمری

صندوق‌ها به‌عنوان نخستین دستگاه در کشور، ترمیم مستمری و مقرری بازنشستگان سال ۱۴۰۱ را با افزایش ده درصدی در ماه اردیبهشت‌ عملیاتی کرد. پیش از آن نیز متناسب‌سازی ۱۴۰۰ با تأثیر ۹ تا یازده درصد بر مستمری‌ها انجام شده بود. همچنین، صندوق‌ها پنج ماه معوقۀ سال ۹۹ را با میانگین هشت تا ده میلیون تومان برای هر بازنشسته پرداخت کرد؛ بنابراین، همه تعدیل‌هایی که قانون و مقررات حاکم پیش‌بینی کرده بودند به انجام رسید.

رفاهی

ماهانه حدود دو میلیون تومان به‌عنوان سرانه گردشگری، ورزش، خدمات باشگاهی و کمک‌معیشت - به شکل نقدی، همراه با مستمری به بازنشستگان ارجمند صنعت نفت پرداخت می‌شود؛ افزون بر این در سه ماه گذشته، خدمات حضوری غذای باشگاهی نیز بازگشایی شده است. مبالغ سرانه‌های نقدی یادشده در همین مدت از پنجاه تا سیصد درصد افزایش یافته است. بدین ترتیب سرانه‌های ماهانه کمک‌معیشت، باشگاه و ورزش و گردشگری به ترتیب به مبالغ ۶۵۰، ۶۰۰ و ۴۵۰ هزار تومان رسیده است. هدیه روز تولد بازنشستگان نیز از ۳۵۰ به مبلغ پانصد هزار تومان افزایش یافته است. 

درمان

مدت زمان انتظار برای بازپرداخت هزینه‌های درمانی به نسبت یک سال گذشته، به‌شدت کاهش یافته است و روند کاهشی تا دستیابی به زمان  میانگین ده روز ادامه دارد ( البته در حدود ۵ درصد موارد که ملزم به بازبینی یا ارجاع به شوراست این زمان به طور طبیعی افزایش می‌یابد). بنابراین، در سه ماه گذشته روند تحویل نسخ و اسناد پزشکی از سوی بازنشستگان ارجمند صنعت نفت با رویه معمول انجام شده است. بدین ترتیب در سه ماه نخست امسال حدود 470 هزار نسخه و اسناد پزشکی از سوی بازنشستگان و افراد تحت تکفل آنها تحویل نمایندگی‌ها شده است در همین بازه زمانی حدود 490 هزار ( که بخشی از آن مربوط به اسفندماه بود) بازپرداخت انجام شده است.

تعرفه‌های درمانی نیز در سال ۱۴۰۱، مطابق فهرست دارویی کشوری و سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بهبود یافته است. در مراکز خصوصی فقط ده درصد فرانشیز دریافت می‌شود که این عدد دارای منطق بیمه‌گری و کنترلی است؛ اما همه خدمات درمانی ارائه‌شده در مراکز سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت و دولتی رایگان است. درزمینۀ سرانه خدمات درمان، صندوق نفت به‌یقین سرآمد است چون افزون بر ظرفیت‌های پیش‌گفته، این صندوق با ۱۲۰۰ مرکز تشخیصی و درمانی قرارداد دارد تا بازنشستگان به‌راحتی از خدمات آن‌ها بهره‌مند شوند خبر خوب اینکه روند افزایش این مراکز ادامه خواهد داشت. 

وام‌ها و علی‌الحساب

از سوی صندوق‌ها، در سه ماه نخست سال انواع وام به همۀ متقاضیان بازنشسته و شاغل پرداخت شده است. افزایش وام‌ها نیز همان‌طور که در اجلاس کانون‌ها مطرح شد در دست بررسی است.

این صندوق در سه ماه نخست سال ۱۴۰۱، موفق به پرداخت بیش از ۳۵ هزار فقره علی‌الحساب مستمری شد که منابع آن را از محل سرمایه‌گذاری‌ها تأمین کرد.

سایر موارد

۱- اساسنامه، شناسنامه صندوق است و امور جاری از جمله پرداخت مستمری مطابق با مفاد آن انجام می‌شود. مواردی در مفاد اساسنامه نیازمند بهبود است که صندوق نفت در زمان مقتضی بر اساس  مقررات پیش‌بینی شده اقدام خواهد کرد. با این حال تعهد قانونی معطلی وجود ندارد که اساسنامه مانع اجرای آن شده باشد. برای نمونه، مدیریت صندوق‌ها در این دوره با توجه به همین اساسنامه، وام مسکن شاغلان و بازنشستگان را مجدداً راه‌اندازی کرده است.

۲- در خصوص همسان‌سازی، بخشنامه یا قانونی دال بر این موضوع به صندوق‌های بازنشستگی صنعت ابلاغ نشده است. با این حال هرگونه بخشنامه‌ای که مربوط بر حوزه پرداخت باشد چنانچه از سوی کارفرما منابع آن پیش‌بینی شود، اجرایی خواهد شد.

۳- سال‌های متمادی است که متناسب‌سازی در صندوق نفت در حال اجراست به‌طوری‌که بررسی‌های بخش مطالعات استراتژیک و بیمه‌ای صندوق‌ها نشان می‌دهد میزان دریافتی بازنشستگان نفت با حقوق مشمول کسور شاغلان تناسب دارد؛ زیرا اضافات سالانه و شایستگی (برای بازنشستگان متناسب‌سازی) هم‌تراز در طول سال‌ها گذشته انجام شده است.

۴- در خصوص کد ۲۳ نیز در اطلاعیه‌های قبلی توضیح داده شده است که این عزیزان تعهد مانده‌ای در صندوق نفت ندارند؛ به این معنا که به تناسب اندوختۀ خویش (حق بیمه پرداختی یا کسور) از مبلغ مستمری برخوردار هستند. افزون بر این به دلیل سیاست حمایتی صندوق، همواره در ادوار مختلف در تعدیل‌ها، عدد ثابت برای حمایت از این عزیزان لحاظ شده است و بسیاری از این عزیزان بیش از کسور پرداختی، دریافتی دارند. با این حال با توجه به سختی معیشت این گروه از همکاران، در نشست‌های مختلف به‌طور مرتب مسئولان صندوق‌ها با همراهی معاونت محترم منابع انسانی وزارت نفت مجدانه از کارفرمایان آن‌ها درخواست حمایت دارند؛ چون محاسبات بیمه‌ای (اکچوئرال) مبنای ایجاد تعهد برای صندوق است. بنابراین، کارفرما باید حق بیمه‌ای (کسور) پرداختی این عزیزان را افزایش دهد تا صندوق نیز به‌تناسب، مستمری را افزایش دهد. بنابراین، صندوق نفت هرگونه اقدام کمک‌کننده از سوی کارفرما برای این عزیزان را حمایت و همراهی می‌کند و همچنان پیگیر است. 

۵- در خصوص نظارت بازنشستگان بر صندوق نفت، این صندوق اقداماتی فراتر از موارد پیش‌بینی‌شده انجام داده است؛ برای نمونه، صندوق تکلیفی برای ارائه صورت‌های مالی در سامانه کدال ندارد اما همۀ صورت‌های مالی را در سامانه کدال منتشر کرده است تا همگان بتوانند وضعیت صندوق‌ها را بررسی کنند.

۶- در خصوص اشتغال فرزندان بازنشستگان، همان‌گونه که پیشتر هم اعلام شده است در شرکت‌های مربوط به صندوق‌ها، اگر استخدامی صورت گیرد با رعایت نظام جذب و استخدام، شامل آزمون، مصاحبه و طب صنعتی، بنابراین فرزندان بازنشستگان در شرایط برابر امتیاز خواهند داشت.

۷- در خصوص مطلب منتشرشده دربارۀ کانون‌های بازنشستگان صنعت نفت، صندوق‌ها بارها تصریح کرده است مسئولان صندوق نفت، به‌ویژه در دوره جدید مدیریت آن، کانون‌ها را همکار تلقی می‌کنند؛ اما صندوق‌ها در نحوه و چگونگی ادارۀ کانون‌ها دخالتی ندارد چون آن‌ها سازمان‌های مردم‌نهاد هستند.

مواردی در مطلب منتشرشده مانند لغو صدور کارت‌بانکی عکس‌دار و ... وجود دارد که به‌طور مصداقی مربوط به صندوق نفت نمی‌شود.

ضرورت دارد همکاران ارجمند در رسانه‌های نفتی هنگام انتشار مطلبی دربارۀ نظام بیمه‌ای نسبت به نظام بیمه‌ای حاکم بر صندوق‌ها توجه لازم را داشته باشند.


 

مطالب پیشنهادی: 

اینفوگرافی عملکردی صندوق‌ها _ خدمات 


اینفوگرافی عملکردی صندوق‌ها _ سرمایه‌گذاری

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • موسی IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
    0 0
    سلام مطالب شفاف و گویا بودن و قابل فهم لذا همواره با انتشار خبرها همه عزیزان باز نشسته از وضعیت حاکم بر صندوقها مطلع می‌شوند و این در خور شأن عزیزان باز نشسته است از تلاش و همت شما دست اندر کاران صندوقهای بازنشستگی بینایت سپاسگزارم

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =