کد خبر: 7415
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۴
تست روانشناسی

جسارت به معنای پررویی و گستاخی نیست و حتی به معنی اعتماد به نفس بالا هم نیست! بلکه جسارت به معنی بهترین عملکرد در وضعیت بحرانی است و این رفتار باید به نحوی باشد که انسان متضرر نشود. سوال‌هایی در این گزارش آمده که با کمک آنها می‌توانید شجاعت و جسارت خود را محک بزنید.

 در اینجا پنج سوال وجود دارد که هر کدام دارای پنج گزینه است و شما دوستان خوبم باید هر یک از سوالات رابر حسب عملکرد خودتان پاسخ دهید وبرای هر سوال یک گزینه را انتخاب نمایید:

۱- تصور کنید که در صف ایستگاه اتوبوس هستید، زمانی که اتوبوس می‌رسد شخصی بدون نوبت، خودش را جلوی شما جا می‌دهد و می‌خواهد وارد اتوبوس شود در این جور مواقع شما معمولاً کدام یک از این اقدامات را انجام می‌دهید (فقط یک مورد)

A- با او برخورد جدی می‌کنم ومعمولا بسیار عصبانی و ناراحت می‌شوم.

B- به او نگاه تذکر دهنده‌ای می‌کنم و حداکثر سری به حالت تاسف برای کار زشت او تکان می‌دهم، ولی در هر صورت اجازه می‌دهم سوار شود.

C- از پشت سر به شانه او می‌زم وبا ارامش به او می‌گویم: ببخشید آخر صف این جا نیست!

D- در این جور مواقع احتمال دارد با عصبانیت و تندی با او درگیر شوم در هر صورت به هیچ وجه نمی‌گذرم که جلوتر از من سوار شود.

E- معمولا در این جور موارد به این افراد بی‌فرهنگ جیزی نمی‌گویم، چون مطمئنم این افراد درست بشو نیستند.

۲- در مواقعی که نمی‌خواهید با کسی درگیری و مشاجره داشته باشید و به اصطلاح کوتاه می‌آیید چه احساسی دارید؟

A- نمی‌خواهم به خاطر مساله کوچکی درگیر شوم و وقت خود را تلف کنم.

B- می‌ترسم به خاطر یک مساله کوچک مورد ضرب و شتم قرار گرفته وآسیب جدی ببینم.

C- درگیری را کار درستی نمی‌دانم، ولی اگر مجبور شوم این کار را می‌کنم.

D- هرگز کوتاه نمی‌آیم، به هر قیمتی که برایم تمام شود.

E- در مواقع درگیری احساس خوبی ندارم برای همین درگیر نمی‌شوم.

۳- تصور کنید که برای دیدن فیلم مورد علاقه‌تان به سینما رفته‌اید و در حین دیدن فیلم متوجه عده‌ای می‌شود که پشت سر شما شروع به صحبت کرده‌اند به طوری که شما متوجه بعضی از قسمت‌های فیلم نشده‌اید در این جور مواقع چه می‌کنید؟

A- ترجیح می‌دهم سکوت کنم و چیزی به آن‌ها نگویم در حالی که از درون عصبانی و ناراحت می‌شوم.

B- حتماً به مسئول سالن اطلاع می‌دهم تا به آن‌ها تذکر دهد.

C- برمی‌گردم و با لحنی آرام و مودبانه به آن‌ها می‌گویم: ببخشید سر وصدای شما نمی‌گذارد که من متوجه فیلم بشوم.

D- معمولا در این جور موارد نمی‌توانم جلوی خودم را بگیرم بنابراین به احتمال زیاد با آن‌ها به شدت برخورد کرده ودرگیر می‌شوم.

E- در حالی که چند بار برمی‌گردم فقط به آن‌ها نگاه اعتراضی آمیزی می‌کنم و در نهایت احتمال دارد با عصبانیت سالن سینما را ترک کنم.

۴- شاید برای شما پیش آمده که از فروشگاهی در محله‌تان کنسروی را خریده باشید و وقتی که به منزل رفتید متوجه شده‌اید که از تاریخ مصرف آن مدتی گذشته است در این طور مواقع چه اقدامی انجام می‌دهید؟

A- قوطی کنسرو را دور انداخته و از فروشگاه دیگری خرید می‌کنم و شاید چندان عصبانی نشوم.

B- قوطی را برمی‌دارم و به نزد فروشنده می‌روم و با عصبانیت با او برخورد می‌کنم و بدون اینکه پول آن را پس بگیرم با ناراحتی برمی‌گردم وشاید دیگر هرگز از آن فروشگاه خرید نکنم.

c- آن را نزد فروشنده برده و به آرامی به او می‌گویم نباید این جور مواد غذایی را بفروشید پس لطفا این را پس بگیرید و پولم را می‌گیرم وشاید باز هم از آن فروشگاه خرید کنم.

D- شکایتی تنظیم کرده و همراه با کنسرو به مراجع ذیصلاح رجوع می‌کنم تا با آن فروشنده برخورد جدی صورت گیرد.

E- در این جور مواقع بسیار ناراحت و عصبانی می‌شوم و شاید حتی پیش فروشنده نروم، ولی در هر صورت هرگز از او خرید نخواهم کرد.

۵- اگر روزی سوار اتوبوس شوید وشخصی از شما بلیت بگیرد وآن را به راننده بدهد بدون اینکه پول آن را بپردازد معمولا در این جور مواقع چه برخوردی می‌کنید؟

A- من فکر می‌کنم که یک بلیت ارزش چندانی ندارد.

B- به او می‌گویم: عذر می‌خوام پول بلیت مرا بدهید و اگر نپرداخت اهمیت نمی‌دهم.

C- نگاه آرامی به او می‌اندازم تا خجالت بکشد، چون آنقدر پررو نیستم تا پول یک بلیت را بخواهم.

D- با جرات به او می‌گویم پول بلیت را بدهید و اگر نداد او را مجبور می‌کنم که بلیت مرا پس بدهد.

E- معمولا موارد بزرگ‌تر و باارزش‌تری را به دلیل خجالت کشیدن از دست داده‌ام چه برسد به یک بلیت کم‌ارزش!

► بعد از این که گزینه‌های خود را انتخاب کردید برای هر یک از گزینه‌های مشخص شده مانند این الگو یک امتیاز درنظر بگیرید:

A=۱,B=۲,C=۳,D=۴,E=۵

الف: اگر امتیاز به دست آمده شما بین ۵ تا ۱۳ باشد باید بدانید که دارای جسارت اجتماعی ضعیف تا متوسط هستید قطعا هر قدر که به عدد ۱۳ نزدیک‌تر باشید وضعیت بهتری خواهید داشت. این در حالی است که احتمالا در اکثر مواقع از حقوق خود می‌گذرید ویا این که نمی‌توانید حرف دلتان را بزنید وبر خلاف انتظار خود عمل می‌کنید.

ب: اگر امتیاز به دست آمده شما یکی از اعداد ۱۴ تا۱۵ باشد باید بدانید که شما دارای بهترین حد مطلوب از یک جسارت اجتماعی هستید در صورتی که کسی نمی‌تواند حق شما را بخورد و اگر هم چیزی را ببخشید این کار را آگاهانه و برحسب شناخت انجام داده‌اید.

ج: اگر امتیاز به دست آمده بیشتر از عدد ۱۵ باشد باید بدانید که شما دارای جسارت اجتماعی لازم و مفیدی هستید، ولی احتمالاً تا حدی آن را با عصبانیت و پرخاشگری مخلوط می‌کنید و گاهی متوجه می‌شوید که به خاطر مسائل جزئی درگیر و عصبانی شده‌اید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =