کد خبر: 7246
سرویس: معرفی کتاب
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸
کتاب ایکیگای

ایکیگای مفهومی ژاپنی به این معناست که شادی همواره در مشغول بودن است مانند معنا درمانی اما یک گام جلوتر از آن.

درباره ایکیگای:

کتاب ایکیگای شامل بررسی راز و رمز مردم ژاپن در داشتن زندگی شاد و عمر طولانی است. به نظر می‌رسد که یکی از دلایل طول عمر ژاپنی‌ها، به ویژه ساکنین اکیناوا، نیز همین است. در این جزیره از هر صد هزار نفر، دو هزار و چهارصد و پنجاه و پنج نفر بیش‌تر از صدسال عمر می‌کنند که این آمار بسیار بالاتر از میانگین جهانی است. 

نویسندگان کتاب می‌گویند: طرح اولیه این کتاب شبی بارانی در توکیو شکل گرفت. زمانی که دو نویسنده برای اولین بار یکدیگر را در قهوه‌خانه‌ای کوچک ملاقات می‌کردیم. پیش از آن، نوشته‌های یکدیگر را خوانده بودیم اما به شکرانه‌ی فاصله زیاد بین بارسلونا و پایتخت ژاپن یکدیگر را ندیده بودیم. آشنای مشترکی موقعیت ملاقات ما را فراهم آورد و این شروع یک دوستی شد که در نتیجه‌ی آن کارمان شکل گرفت و به نظرم تا پایان زندگی هم این دوستی ادامه خواهد داشت. دیدار بعدی ما یک سال بعد در پارکی در مرکز شهر توکیو اتفاق افتاد. با هم قدم می‌زدیم و درباره‌ی گرایش‌های روان‌شناسی غرب گفتگو می‌کردیم به ویژه درباره‌ی معنادرمانی که به افراد کمک می‌کند اهداف خود را در زندگی پیدا کنند.

معنای زندگی من چیست؟

آیا یگانه هدف طولانی‌تر شدن زندگی است یا این که باید به اهداف بیش‌تری فکر کنم؟

چرا برخی افراد از اهدافشان در زندگی آگاهند اما برخی دیگر افسرده و سرگردانند؟

در طول مکالماتمان چند دفعه کلمه‌ی شگفت انگیز ایکیگای را به کار بردیم. ایکیگای مفهومی ژاپنی به این معناست که شادی همواره در مشغول بودن است مانند معنادرمانی اما یک گام جلوتر از آن.

به نظر می‌رسد که یکی از دلایل طول عمر ژاپنی‌ها، به ویژه ساکنین اُکیناوا نیز همین است. در این جزیره از هر صد هزار نفر، دو هزار و چهارصد و پنجاه و پنج نفر بیش‌تر از صد سال عمر می‌کنند که این آمار بسیار بالاتر از میانگین جهانی است.

پژوهشگرانی که روی دلایل عمر طولانی این مردم نسبت به دیگر نقاط دنیا کار می‌کنند به این نتیجه رسیده‌اند که مهم‌ترین عامل این امر علاوه بر رژیم غذایی مناسب، سبک زندگی ساده‌ی بیرون خانه، چای سبز، آب و هوای نیمه حاره‌ای است؛ همان مفهوم ایکیگای که در زندگی ساکنان اُکیناوا جریان دارد.

مفهوم ایکیگای دقیقا چیست و چگونه می‌توانیم به آن دست یابیم؟

جای تعجب است که این بهشت زندگی جاودانه دقیقا در جایی قرار دارد که در اواخر جنگ جهانی دوم دویست هزار کشته بر جای گذاشت. با وجود این، اُکیناوایی‌ها به غریبه دشمنی نمی‌ورزند و بر اساس اصل ایچارو باچود زندگی می‌کنند و عبارتی محلی به این معنا دارند: با همه مثل برادر رفتار کن حتی با کسی که برای اولین بار دیده‌ای.

رشد دوستی‌ها، سبک تغذیه، استراحت کافی و ورزش مداوم و ملایم همه بخشی از عوامل سلامتی آن‌ها هستند. اما در همه‌ی آن‌ها قلب شور و شوق زندگی یا همان ایکیگای می‌تپد که انگیزه‌ی مردمان بالای صد سال برای برگزاری مداوم جشن تولدها و شادی‌هایشان است. هدف از نگارش این کتاب دانستن راز طول عمر صد ساله‌های ژاپنی و نشان دادن راه‌هایی برای پیدا کردن ایکیگای است. چون کسانی که ایکیگای خود را کشف کنند همه چیز را برای سفر طولانی و شاد زندگی به دست خواهند آورد.

در بخشی از کتاب ایکیگای می‌خوانیم:

یک رفتار یکنواخت شایع درباره‌ی ژاپنی‌ها این است که به صورت فوق‌العاده‌ای از خود گذشته و سختکوشند، هرچند برخی از مردم ژاپن اذعان دارند که بیش از اندازه واقعی سختکوش به نظر می‌رسند.البته شکی نیست که آن‌ها مردمی بسیار توانمند با تمرکز بالا و پشتکار فراوان و پیگیر تا زمان حل مشکل هستند. یکی از نخستین کلماتی که در آموزش زبان ژاپنی می‌آموزید، گان بارو به معنی سختکوشی یا پشتکار داشتن است.

مردم ژاپن اغلب حتی برای کارهای ساده چنان پشتکاری به خرج می‌دهند که شبیه وسواس به نظر می‌رسد. این موضوع در زمینه‌های مختلف مشاهده می‌شود؛ از کار کردن بازنشسته‌ها در شالیزارهای برنج در کوه‌های ناگانو گرفته تا دانشجویانی که در تعطیلات آخر هفته در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با نام کونبینیس، شیفتی کار می‌کنند. اگر به ژاپن سفر کنید، همان ابتدای کار، متوجه این موضوع در هر کاری خواهید شد.

اگر به یکی از فروشگاه‌های صنایع دستی در ناها، کانازاوا یا کیوتو قدم بگذارید، متوجه می‌شوید که ژاپن گنجینه‌ای از هنرهای دستی سنتی است. مردم ژاپن استعداد خاصی دارند که در حالی که تکنولوژی‌های جدید می‌آفرینند، روش‌ها و هنرهای سنتی خود را نیز حفظ کنند.

مناسب چه کسانی است

  1. اشخاصی که به دنبال داشتن عمر طولانی هستند؛
  2. افرادی که می‌خواهند زندگی سالم و بانشاطی را تجربه کنند؛
  3. کسانی‌ که امید به زندگی پایینی دارند.

درباره نویسنده

هکتور گارسیا (Héctor García)، مهندس نرم‌افزار اسپانیایی است که در سوئیس کار می‌کرد. بعدها او به ژاپن مهاجرت کرده و در آنجا به راه‌اندازی نمونه بازارهایی که در دره سیلیکون وجود داشت، پرداخت تا ازین طریق وارد بازار ژاپن شود. امروزه که او به عنوان یک شهروند ژاپنی شناخته می‌شود، چندین کتاب در مورد فرهنگ و مردم ژاپن نوشته است. ایکیگای (IKIGAI) و جک (Geek) جزو پرفروش‌ترین‌ کتاب‌های او هستند. 

کتاب ایکیگای، نوشته هکتور گارسیا، تا مدت‌ها پس از چاپ در لیست پرفروش‌ترین‌های لوس آنجلس تایمز قرار داشت.

برای خرید یا دانلود این کتاب اینجا کلیک کنید.

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =