کد خبر: 6835
سرویس: علم و دانش
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵
دندان

بر اساس تحقیقات جدید، افراد مبتلا به پریودنتیت (بیماری عفونی لثه) بیشتر در معرض حوادث حاد قلبی عروقی قرار دارند.

به نقل از ساینس دیلی، محققان بیمارستان عمومی ماساچوست نشان دادند که التهاب مرتبط با بیماری لثه عامل پیش بینی کننده التهاب عروقی است که می‌تواند باعث حملات قلبی، سکته مغزی و سایر انواع خطرناک بیماری‌های قلبی عروقی شود. در این مطالعه، محققان با استفاده از توموگرافی و توموگرافی رایانه‌ای (PET و CT) اسکن ۳۰۴ فرد را برای مشاهده و تعیین میزان التهاب در عروق و لثه‌های هر بیمار انجام دادند.

در مطالعات پیگیری تقریباً چهار سال بعد، ۱۳ نفر از آن افراد دچار عوارض جانبی عمده قلبی عروقی شدند. وجود التهاب پریودنتال پیش بینی کننده مشکلات قلبی عروقی بود، حتی پس از آنکه محققان سایر عوامل خطر مانند سیگار کشیدن، فشارخون بالا، چاقی و دیابت را کنترل کردند.

محققان دریافتند که از دست دادن استخوان در اثر بیماری پریودنتال قبلی با بروز مشکلات قلبی عروقی ارتباط ندارد. بیمارانی که لثه ملتهب فعال ندارند، خطر بیماری قلبی عروقی کمتری دارند، حتی اگر این افراد سابقه بیماری پریودنتال را داشته باشند.

محققان معتقدند که التهاب موضعی پریودنتال موجب فعال شدن سلول‌های سیگنال‌ده از طریق مغز استخوان می‌شود که التهاب عروق را تحریک کرده و منجر به عوارض قلبی می‌شود.

منبع: مهر

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =