کد خبر: 6760
سرویس: علم و دانش
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۹
کتابخوانی

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که مطالعع در فضای باز برای چشم بهتر است؛ زیرا سطح کنتراست بهبود می یابد و به انسان این امکان را می دهد که حروف را در یک صفحه با وضوح بیشتری ببینید.

به گزارش روزنامه دیلی میل، این مطالعه جدید که به رهبری یک محقق ایرانی در کالج بینایی سنجی دانشگاه نیویورک صورت گرفته، نشان داده است که خواندن صفحات چاپ شده در فضای باز برای چشم بهتر از مطالعه کتاب در فضای داخلی خانه است.

محققان می گویند: نورپردازی در فضای باز سطح کنتراست را بهبود می بخشد و دیدن حروف موجود در صفحه را برای چشم آسان می کند. آنها امیدوارند که این یافته ها مردم را ترغیب کند تا در صورت امکان پا به بیرون بگذارند و در فضای باز مطالعه کنند.

دکتر حامد رحیمی-نصرآبادی این تحقیق را برای درک مزایای مطالعه در شرایط مختلف نوری انجام داد. وی که رهبری این مطالعه را بر عهده داشته است، گفت: مقدار نور به طور مداوم در محیط بصری ما تغییر می کند.  این مطالعه نشان می دهد که روشنایی تصویر، حساسیت نسبت به نور و کنتراست تاریک را تغییر می دهد تا اطلاعات را به طور موثرتری از صحنه های طبیعی استخراج کند.

رحیمی افزود: یافته های این تحقیق از نظر علمی ثابت می کند که کنتراست بینایی در خارج از منزل افزایش می یابد و بنابراین، خواندن در زیر نور روشن طبیعی باعث تحریک مغز بصری انسان شده و به فرد این امکان را می دهد که حروف را بهتر ببیند و به بینایی خود کمک کند.  

 ایرنا

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =