جوابیه

صندوق های بازنشستگی صنعت نفت با وجود عدم پرداخت سهم کارفرما همچنان تعهدات خود برای پرداخت مستمری و مقرری را انجام داده است.

صندوق های بازنشستگی صنعت نفت با وجود عدم پرداخت سهم کارفرما در ماه های اخیر همچنان تعهدات خود برای پرداخت مستمری و مقرری بازنشستگان چهار شرکت پتروشیمی آبادان، ‌پتروشیمی فارابی، لوله سازی اهواز و کربن ایران را انجام داده است.

در پی اعتراض برخی بازنشستگان چهار شرکت پتروشیمی آبادان، ‌پتروشیمی فارابی، لوله سازی اهواز و کربن ایران در استان خوزستان نسبت به عدم پرداخت مستمری ماهانه خود و پیگیری مسئولان محلی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، روابط عمومی صندوق های بازنشستگی صنعت نفت با صدور اطلاعیه ای ضمن اعلام اینکه این نهاد تمامی تعهدات خود در قالب مستمری و مقرری را طبق سنوات گذشته در اردیبهشت ماه 97 نیز انجام داده است،

تصریح کرد: تاکنون میزان بدهی این چهار شرکت به صندوق های بازنشستگی در مجموع از مرز 9 هزار میلیارد ریال (شرکت لوله سازی اهواز حدود 5 هزار میلیارد ریال، پتروشیمی آبادان حدود 3 هزار میلیارد ریال، پتروشیمی فارابی حدود 700 میلیارد ریال و شرکت کربن ایران حدود  300 میلیارد ریال) فراتر رفته و با ادامه این روند تا زمان پرداخت مطالبات صندوق بابت سهم کارفرما، امکان پرداخت مستمری سهم کارفرما از محل منابع صندوق های بازنشستگی که متعلق به تمامی کارکنان بازنشسته صنعت نفت است، وجود ندارد.

صندوق های بازنشستگی صنعت نفت برای حل این مشکل از هفت ماه گذشته تاکنون با نهایت مساعدت و همکاری مذاکراتی را با چهار شرکت بدهکار انجام داده که باوجود پرداخت برخی مبالغ جزیی، با توجه به انباشت بدهی آنان، در عمل این مشکل برطرف نشده و از این رو صندوق‌های بازنشستگی نیز با وجود تمام تلاش خود، دیگر قادر به تامین سهم کارفرما برای پرداخت حقوق بازنشستگان این چهار شرکت نیست،

زیرا صیانت از منابع و دارایی‌های صندوق که متعلق به بیش از 80 هزار نفر از بازنشستگان صنعت نفت بوده، از جمله وظایف اصلی مدیران صندوق های بازنشستگی صنعت نفت است و این صندوق قانوناً هم نمی‌تواند منابع متعلق به سایر بازنشستگان را به این 4 شرکت اختصاص دهد.

لذا شایسته است نمایندگان محترم و مسئولان محلی به جای مذاکرات متعدد و تحت فشار گذاشتن مدیران صندوق های بازنشستگی برای پرداخت سهم کارفرمایی جهت تامین حقوق بازنشستگان این چهار شرکت که به صورت مستقیم از جیب 80 هزار بازنشسته صنعت نفت برداشته می‌شود، به مدیران این چهار شرکت متذکر شوند که چرا سهم کارکنان رسمی حال حاضر خود را که از آنان کسر می‌کنند بر خلاف موازین قانونی به صندوق نفت واریز نمی‌کنند و در عین حال کمک کنند تا راهکار عملی برای تسویه مطالبات این شرکتها به صندوق بیابند تا از انباشت بیشتر این بدهی جلوگیری شود.

زیرا ادامه این مشکل خلاف اصل صیانت از منابع صندوق های بازنشستگی نفت خواهد بود. از سوی دیگر چنانچه مدیران این شرکت‌ها معتقدند هنگام انتقال سهام از سازمان خصوصی‌سازی متوجه میزان بدهی یا حق‌السهم خود برای پرداخت به صندوق بازنشستگی نشده یا اطلاعات کافی به آنها ارائه نشده است، باید مساله را از طریق سازمان خصوصی‌سازی پی‌گیری و حل فصل نمایند. زیرا تحت فشار گذاشتن صندوق بازنشستگی نفت اقدامی بی‌حاصل خواهد بود.

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =