کد خبر: 8441
تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۲
نوشتن

نوشتن اهداف روی کاغذ باعث می شود شما بهتر تمرکز کنید و با انگیزه بیشتر برای رسیدن به اهداف خود قدم بردارید.

نوشتن اهداف روی کاغذ به این معناست که شما به شکل بصری می توانید اهداف خود را ببینید. در نتیجه یادآوری آن ها برای شما راحت تر است. هنگامی که اهداف را روی کاغذ بنویسید، احتمال این که انگیزه بیشتری برای رسیدن به نتیجه داشته باشید، در شما افزایش پیدا می کند. اگر شروع به انجام این کار کنید، زندگی تان تغییر خواهد کرد. زمانی که به رسیدن به این اهداف متعهد می شوید، زندگیتان دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد. یعنی هر روز صبح می دانید که قرار است چه کار کنید و در نتیجه برای کل روزها، هفته ها و سال ها برنامه ریزی دارید. بسیاری از افراد در طول روز تمرکز کافی ندارند اما کسانی که هدفشان را می نویسند، با تمرکز پیش می روند.

چگونه هدف تعیین کنیم و به سمت آن پیش برویم؟

بهترین راه برای تعیین اهداف و رسیدن به آن ها، این است که همیشه آن ها را بنویسید و سپس هر روز روی آن ها تمرکز کنید.  تمرکز روی یک هدف به شما کمک می کند که روز خلاقانه ای داشته باشید و انرژی خود را روی فعالیت هایی متمرکز کنید که واقعاً اهمیت دارند. نوشتن اهداف خیلی طول نمی کشد اما بخش ضروری از روتین صبحگاهی است بنابراین شما می توانید از اهداف خود فهم و دیدگاه واضح پیدا کنید.  زمانی که هدف خود را به طور واضح بشناسید، از لحاظ درونی اشتیاق بیشتری برای رسیدن به آن دارید و حس خوب رسیدن به اهداف در شما ایجاد می شود و همین اعتماد به نفس و افزایش انگیزه را در شما بالا می برد و در نتیجه رفتارتان تغییر می کند و دوست دارید که حس بهتری را در خودتان ایجاد کنید.

اهمیت نوشتن اهداف روی کاغذ

۱. افزایش انگیزه

نوشتن اهداف و پیشرفت روزانه به شما کمک می کند که انگیزه داشته باشید. اگر اهداف خود را بنویسید و حرکتی نکنید، به هیچ جایی نمی رسید اما همین نوشتن اهداف، باعث می شود که انگیزه بیشتری برای عمل کردن داشته باشید و احتمال این که کاری در جهت رسیدن به هدف انجام دهید، بالاتر می رود.

۲. پیدا کردن یک دیدگاه شفاف از چیزی که در آینده می خواهید

پیدا کردن یک دیدگاه شفاف، از چیزی که در آینده می خواهید، برای هیچ کس قابل تصور نیست اما زمانی که چیزهایی را که دوست دارید روی کاغذ می نویسید، مسیر خود را بهتر می فهمید.  اگر فهم دقیقی در مورد مسیر نداشته باشید، تمرکز کافی هم نخواهید داشت اما اگر اهداف را روی کاغذ بنویسید، دقیقاً می دانید که چه می خواهید.  در نتیجه متدها و روش های رسیدن به آن را بررسی می کنید و فعالیت هایی را برای رسیدن به هدف انجام می دهید.

۳. قدرت تمرکز

نوشتن اهداف روی کاغذ باعث می شود تمرکز شما از موارد حاشیه ای دور شود و روی چیزی که می خواهید تمرکز کنید. فرصت های نامربوط را نادیده بگیرید و در نتیجه زمان؛ انرژی و تمرکز شما صرف رسیدن به خواسته ای می شود که همیشه در دلتان دارید.

۴. در اختیار قرار دادن چارچوب زمانی واقع بینانه

هنگامی که اهداف خود را می نویسید، می توانید یک ددلاین یا مدت زمان برای رسیدن به هدف تعیین کنید. در نتیجه تمرکزتان افزایش پیدا کرده و می دانید که تا چه مدت باید برای رسیدن به هدف کار کنید اما اگر ددلاین نداشته باشید، انگار که هیچ برنامه ریزی نکرده اید و در نتیجه هدف خود را جدی نمی گیرید.

۵. کسب انگیزه ی بیشتر

هنگامی که اهداف خود را می نویسید، متوجه می شوید که برای رسیدن به آن، چه کارهایی انجام داده اید و چقدر پیشرفت کرده اید و در نتیجه انگیزه بیشتری پیدا می کنید و می توانید پیشرفت خود را اندازه بگیرید و احتمال اینکه رشد و ارتقا پیدا کنید، افزایش خواهد یافت.

۶. یادآوری راحت تر

اکر اهدافتان را روی کاغذ بنویسید؛ دیگر مدام درگیر آن ها هستید. در نتیجه هر زمان که بی انگیزه شدید و فراموش کردید که چه می خواهید، کافی است که به این کاغذ رجوع کنید و دوباره حس خوشحالی رسیدن به هدف را در خودتان بیدار کنید و برای حرکت کردن انگیزه بگیرید و به سراغ کار بروید.

۷. استفاده از پتانسیل حداکثری مغز

هنگامی که در ذهنتان خیال پردازی می کنید و به دنبال رسیدن به چیزی هستید، مغز شما از حداکثر پتانسیل خود استفاده می کند تا شما را به آن هدف برساند. در واقع دو نیمکره مغزتان فعال می شود، روی کار تمرکز می کند و معجزه رسیدن به هدف را برایتان یاد آوری می کند و شما می توانید از حداکثر توانایی خود استفاده کنید.

۸. احتمال رسیدن به هدف ۴۲ درصد افزایش پیدا می کند

هنگامی که اهداف را روی کاغذ می نویسید، چیز های حاشیه ای را از ذهن تان دور می کنید و به احتمال زیاد به آن پایبند می شوید و هر قدم را در زندگی با انگیزه و با هدف برمی دارید تا به آن چیزی که می خواهید نزدیکتر شوید. همه این اقدامات باعث می شود که ۴۲ درصد به هدف خود نزدیک تر باشید.

۹. استفاده از تجربیات دیگران

همه افراد میلیاردر از اول پولدار نبودند. زمانی که شما هدف خود را روی کاغذ بنویسید، ذهنتان دچار چالش و درگیری می شود و به دنبال راهکارهای مناسب می افتد. همین باعث می شود که شما زندگی افراد موفق را مطالعه کنید و ببینید که آن ها از چه راه هایی به هدف خود نزدیک شده اند و در نتیجه آنها را به کار می گیرد و همین احتمال رسیدن به هدف را بالاتر می برد.

۱۰. افزایش امید

نوشتن اهداف روی کاغذ باعث می شود که برای رسیدن به آن ها امید داشته باشید زیرا انگیزه در شما بیدار شده و احساس می کنید که کارهای موثری انجام داده اید. پس به آن ها متعهد هستید و امید دارید که اتفاقات خوبی در آینده برایتان رخ دهد.

۱۱. ایجاد مرز بین آرزو و هدف

تفاوت بین آرزو و هدف چیست؟ هنگامی که هدف را روی کاغذ بنویسید، می توانید تفاوت آن را با آرزو بفهمید. هدف یعنی چیزی که می توانید برایش تلاش کنید و خودتان آن را رقم بزنید اما گاهی اوقات آرزوها دست شما نیستند و باید از طریق نیروی کائنات برآورده شوند. پس هنگامی که هدف را روی کاغذ بنویسید، آن را با آرزوهایتان متمایز می کنید و می دانید که چه کاره هستید و از زندگی چه می خواهید.

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =