کد خبر: 6486
سرویس: سلامت
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲
میوه

استرس و تغییر عادت های زندگی جزء مهم‌ترین علت های بروز اختلالات گوارشی نظیر نفخ است که دوران قرنطینه این مسئله را تشدید می کند. البته در بیشتر موارد با اصلاح تغذیه به‌خصوص گنجاندن خوراکی‌های سرشار از فیبرها بهبود پیدا می کند. زیرا مقدار بیشتری آب را جذب کرده و عملکرد روده‌ها تسهیل می‌شود.

در ادامه این مطلب به ۶ ماده غذایی اشاره کرده ایم که عادت به خوردن آنها می تواند برای عملکرد سیستم گوارش بدن مفید باشند.

۱. هویج

هویج سرشار از پکتین است که عملکرد روده‌ها را تنظیم می‌کند و در صورت ابتلا به اسهال یا یبوست با تغییر در جذب آب، باعث بهبود مشکلات احتمالی می‌شود. هویج خام همچنین حاوی آنزیم‌هایی است که نقش محافظتی از سیستم گوارش بدن دارد.

  ۲. کرفس

کرفس نیز به‌خاطر فیبر فراوان باعث تحریک عملکرد روده‌ها می شود. ساقه‌های کرفس را می‌توان به‌شکل خام یا پخته در انواع غذاها و برگ‌ها را همراه سالاد استفاده کرد.

۳. سیب

به افرادی که هضم کند یا مشکل داری دارند، توصیه می‌شود حتما روزانه سیب بخورند زیرا با افزایش ترشح بزاق و شیره‌های گوارشی به بهبود هضم کمک می‌کند. البته بهتر است سیب همراه پوست میل شود.

۴. کینوا

مقدار فیبرهای کینوآ مانند برنج قهوه‌ای است که در هضم تاثیر خوبی دارد. فیبرهای موجود در غلات سبوس‌دار عملکرد روده‌ها را نیز تسهیل می‌کند.  

۵. ماست

ماست سرشار از پروبیوتیک‌ها (بیفیدوباکتر و لاکتیک باکتر) است که مصرف آنها فلور روده‌ای را تقویت می‌کند. البته برای حفظ این باکتری‌ها ماست نباید حرارت ببیند زیرا دیگر تاثیری نخواهد داشت.

۶. آناناس

آناناس هضم را تسهیل می‌کند زیرا حاوی ترکیبی به‌نام بروملائین است که هضم پروتئین‌ها را تسهیل می‌کند و در نتیجه فشار کمتری به کبد وارد می‌شود. آناناس حاوی آنزیم‌های دیگری است که ترشح شیره‌های گوارشی را افزایش می‌دهد که البته باید میوه خام میل شود.

Top Santé.fr

سلامت

"مطلب فوق جهت آگاهی شما است. بنابراین توجه داشته باشید استفاده از هر گونه دارو و یا گیاهان دارویی مستلزم تجویز پزشک معالج یا متخصصان طب مربوطه است"

برچسب‌ها

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =