• ثبت جهانی اشیاء موزه پمپ بنزین دروازه دولت

  ثبت جهانی اشیاء موزه پمپ بنزین دروازه دولت

  مدیر موزه پمپ بنزین دروازه دولت تهران اعلام کرد: تانکر سوخت‌رسان انگلیسی لیلاند با قدمتی ۱۰۰ ساله و تلمبه سوخت‌رسان فرانسوی ساتام با قدمتی نزدیک به ۸۰ سال، می‌تواند به عنوان گنجینه‌های صنعت در فهرست جهانی قرار گیرد.

 • نظریه‌های علمی شوکه کننده

  نظریه‌های علمی شوکه کننده

  چرا جهان به این شکل است؟ دانشمندان شیوه‌های زیادی برای توضیح کیهان کشف کرده‌اند که منجر به ایده‌هایی دیوانه کننده شده است. از سناریوی شاخه‌ای از جهان گرفته که به شناور شدن جهان در فضایی با ابعاد بالاتر می‌پردازد گرفته تا نظریه Big Splat یا فروپاشی بزرگ که توصیف می‌کند که چگونه یک جهان حاصل از فروپاشی درونی پدید می‌آید.

 • شجاعت و جسارت خود را محک بزنید

  شجاعت و جسارت خود را محک بزنید

  جسارت به معنای پررویی و گستاخی نیست و حتی به معنی اعتماد به نفس بالا هم نیست! بلکه جسارت به معنی بهترین عملکرد در وضعیت بحرانی است و این رفتار باید به نحوی باشد که انسان متضرر نشود. سوال‌هایی در این گزارش آمده که با کمک آنها می‌توانید شجاعت و جسارت خود را محک بزنید.

 • ۲۷ شهریور؛ روز شعر و ادب پارسی

  ۲۷ شهریور؛ روز شعر و ادب پارسی

  چنانچه بسیاری از مردم همواره این سوال را می‌پرسند که چرا دربین شاعرانی همچون فردوسی، حافظ، سعدی و...، این روز به نام سیدمحمدحسین بهجت تبریزی تعلق یافته است؟ لذا بر ماست که این شخصیت چندوجهی ماندگار شهریار را به همگان بشناسانیم چرا که شهریار باید برای شاعران بعد از خودش الگو باشد.

 • فعالیت اجتماعی باعث تقویت مغز می‌شود

  فعالیت اجتماعی باعث تقویت مغز می‌شود

  نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد؛ سالمندانی که از لحاظ اجتماعی فعالیت بیشتری دارند، در مناطقی از مغز که با زوال عقل ارتباط دارد، ماده خاکستری سالمتری دارند.

 • کلیپ / معنای زندگی....

  کلیپ / معنای زندگی....

  معنای واقعی زندگی مفهوم پیچیده‌ ایست که می‌تواند به سادگی ذهن یک انسان باهوش را روز و شب درگیر کند. پرسشی بزرگ که می‌دانیم هیچگاه قادر نخواهیم بود تمام و کمال آن را درک کنیم.

 • برگزیدگان نخستین جایزه "کتاب پیشرفت"

  برگزیدگان نخستین جایزه "کتاب پیشرفت"

  برگزیدگان نخستین جایزه کتاب پیشرفت با حضور جمعی از اهالی قلم اعلام و تجلیل شدند. اختتامیه این جایزه امروز در حوزه هنری برگزار شده است.

 • آداب پیغام دادن در شبکه‌های اجتماعی

  آداب پیغام دادن در شبکه‌های اجتماعی

  حضور در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، آدابی دارد که اگر آن را رعایت نکنیم، با مشکل روبرو می‌شویم. همه ما هر روز بارها به گوشی‌ خود سرک می‌کشیم، در فضای مجازی حضور داریم و به‌جای زنگ زدن و پیامک فرستادن، از پیام‌رسان‌ها استفاده می‌کنیم، اما گاه نکات بسیار ساده‌ را رعایت نمی‌کنیم که اسباب رنجش خود و دیگران می‌شود.

 • مراقب مشاوره‌های فیک اینستاگرامی باشید!

  مراقب مشاوره‌های فیک اینستاگرامی باشید!

  این روزها بسیاری از صفحات فیک روانشناسی اقدام به مشاوره‌های غیر اصولی می‌کنند که عواقب خوبی به دنبال ندارد. نشر مطالب غیر منطقی و ضد و نقیض، یکی از نشانه‌های صفحات نامعتبر است و برای ادامه فعالیت‌تان در آن صفحه باید سلامت و میزان حرفه‌ای بودن آن را با دقت بیشتر بررسی کنید.

 • بهبود عملکرد ذهن با خواندن رمان

  بهبود عملکرد ذهن با خواندن رمان

  به منظور اثبات تأثیر رمان خواندن آزمایشی روی ۱۲ زن و ۹ مرد صورت گرفت. این داوطلبان به مدت ۱۹ روز و هر روز به مدت نیم ساعت رمان مطالعه می‌کردند. قبل از مطالعه و بعد از مطالعه از مغز آن‌ها عکس گرفته شده و نتیجه بسیار جالب بود. مطالعه باعث تحریک ارتباطات عصبی مغز شده بود که این اثر تا ۵ روز بعد از تمام شدن رمان ادامه داشت.

 • برنامه‌ای منظم برای مراقبه روزانه داشته باشید

  برنامه‌ای منظم برای مراقبه روزانه داشته باشید

  زندگی انسان ها در دنیای امروز توام با انواع استرس ها و اضطراب هاست. کمتر کسی را می توان پیدا کرد که از این مسئله در رنج نباشد. دلیل بروز این اضطراب ها، همیشه در حال تغییر بودن دنیای جدید است.

 • زمان طلایی در سکته‌های قلبی را از دست ندهید!

  زمان طلایی در سکته‌های قلبی را از دست ندهید!

  سکته مغزی دومین علت اصلی مرگ‌ومیر در کشور ما به حساب می‌آید، اما این حمله ناگهانی به شریان‌های مغزی تنها کارش کشتن افراد نیست؛ گاهی چنان فرد را دچار ناتوانی مغزی می‌کند که معلولیت، زندگی فرد مبتلا را کاملا فلج می‌کند.

 • معرفی کتاب "فرمول؛ قوانین جهانی موفقیت"

  معرفی کتاب "فرمول؛ قوانین جهانی موفقیت"

  «فرمول؛ قوانین جهانی موفقیت» کتابی است که مخاطب را با بعد علمی موفقیت بیشتر آشنا می‌کند. در این کتاب، با آمار و ارقام و اعداد مواجهیم. چطور موفقیت شکل می‌گیرد؟ چطور تداوم پیدا خواهد کرد؟ موفقیت از نگاه علم وابسته به چه مشخصه‌هایی است؟ یا اینکه ما چطور می‌توانیم با راهبردی تمام علمی، موفقیت خودمان را تا حدی تضمین کنیم؟

 • کتاب خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

  کتاب خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

  امروزه با پیشرفت و متمدن شدن جوامع بشری و وجود کتاب‌های الکترونیکی و کتابخانه‌های مجازی، کتاب‌های کاغذی نه تنها جایگاه خود را از دست نداده اند بلکه هر روز بیشتر ازگذشته مورد توجه قرار می‌گیرند.

 • شجره نامه‌ سنگ‌های فضایی

  شجره نامه‌ سنگ‌های فضایی

  سم‌های زیادی برای سنگ‌های فضایی وجود دارد، اما تفاوت آن‌ها چیست؟ بزرگ ترین سنگ‌ها سیارک نامیده می شوند. کوچک ترها شهاب واره و زمانی که در میان جو زمین حرکت می کنند، شهاب نامیده می‌شوند.

 • احتمال وجود حیات در قمر فوبوس

  احتمال وجود حیات در قمر فوبوس

  فوبوس، بزرگترین قمر مریخ، ممکن است شواهدی از حیات احتمالی باستانی در خود داشته باشد؛ حیاتی که البته بر روی سیاره سرخ منقرض شده و میلیاردها سال به شکل دست نخورده باقی مانده است.

 • خاص ترین و زیباترین مساجد ایران و جهان

  به بهانه هفته جهانی مساجد

  خاص ترین و زیباترین مساجد ایران و جهان

  مسجد علاوه بر پایگاهی برای امور عبادی پایگاهی مناسب برای فعالیت های مردمی و اجتماعی است. در کشور خودمان هم مساجد از ابتدا در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به عنوان پایگاهی برای فعالیت های سیاسی و اجتماعی و انقلابی بوده اند.

 • معرفی کتاب "مردی در تبعید ابدی"

  معرفی کتاب "مردی در تبعید ابدی"

  «مردی در تبعید ابدی» عنوان رمانی از نادرابراهیمی است که بر اساس داستان زندگی محمدصدرشیرازی- ملاصدرای شیرازی (صدر المتألهین) نوشته شده است. آنچه این رمان را در بین سایر  آثار نگارش یافته در این زمینه متمایز می‌کند، نگاه همزمان به داستان زندگی ملاصدرای شیرازی و سیر تکوینی اندیشه‌ها و تفکرات عرفانی فلسفی وی است.

 • فواید خواندن کتاب برای ارتقای سلامت

  فواید خواندن کتاب برای ارتقای سلامت

  زیاد شنیده ایم که مطالعه بر توانایی های ذهنی، روحیات و احساسات تاثیرات شگفت انگیزی دارد. اینطور ثابت شده که مطالعه فعالیتی است که اثرات مفیدی روی جنبه های مختلف سلامت دارد.

 • مطالعه کتاب صوتی "دره موفقیت"

  مطالعه کتاب صوتی "دره موفقیت"

  دره موفقیت، نوشته ست گاردین، کتابی است درباره موفقیت، با توجه ویژه به زمان و زمان‌بندی درست. این کتاب موضوع خیلی مهمی رو مطرح می‌کنه، اینکه کِی باید از یه کاری دست بکشیم و کِی ادامه بدیم.

 • چه کسی موسیقی را اختراع کرد

  چه کسی موسیقی را اختراع کرد

  یکی از دغدغه های همیشگی بشر کشف مبداء و منشاء موسیقی است که ما در این مطلب درباره منشاء موسیقی، اختراع و آلات موسیقی و تاثیر آن در روابط انسانی صحبت می کنیم.

 • زندگی نامه پدر علم کویرشناسی ایران

  زندگی نامه پدر علم کویرشناسی ایران

  پرفسور پرویز کردوانی، دارنده نشان درجه یک دانش و چهره ماندگار که به "پدر علم کویرشناسی ایران" شهرت دارند، در سن ۹۰ سالگی دارفانی را وداع گفت.

 • عوارض و پیامد های اعتیاد به اینترنت

  عوارض و پیامد های اعتیاد به اینترنت

  اعتیاد به اینترنت، نوعی اعتیاد رفتار است که با عنوان‌های متفاوتی مانند اعتیاد به اینترنت یا اختلال اعتیاد اینترنتی و سوءاستفاده از اینترنت معرفی شده است. اعتیاد اینترنتی به ساعت‌های استفاده کاربران از اینترنت بستگی دارد؛ به گونه‌ای که کاربر معمولی بین ۲ تا ۳ ساعت از اینترنت استفاده می‌کند، اما کسانی که بیش از ۸ ساعت در روز از اینترنت استفاده می‌کنند؛ معتاد به اینترنت هستند.

 • نکاتی درباره فرهنگ آپارتمان نشینی

  نکاتی درباره فرهنگ آپارتمان نشینی

  آپارتمان نشینی فرهنگ خاص خود را دارد که مستلزم رعایت مجموعه‌ای از باید و نبایدها است. اگر در آپارتمان زندگی می کنید یا خانه ای ویلایی دارید؛ اگر همسایتان را نمی شناسید یا روابط خوبی با او ندارید در هر صورت شما در کنار افرادی زندگی می کنید که در پازل زندگی شما قرار دارند اینبار با دید متفاوت به این مسئله بنگرید.

 • فواید مدیتیشن در زندگی روزمره

  فواید مدیتیشن در زندگی روزمره

  محبوبیت مدیتیشن هرچه بیشتر مردم فواید آن را دریابند در حال افزایش است. مراقبه یا مدیتیشن یک فرآیند برای آموزش دادن تمرکز و تغییر مسیر افکار به ذهن است.

 • فرهنگ کتابخوانی و نقش آن در بلوغ فکری

  فرهنگ کتابخوانی و نقش آن در بلوغ فکری

  مدل تفکر انسانی در هر سطحی از تحصیلات و اطلاعات عمومی، نیاز به پرورش و کاملتر شدن دارد. گسترش فرهنگ کتابخوانی باید در خدمت پرورش تفکر و خرد آدمی قرار گیرد نه اینکه صرفا به دانش اندوزی و کسب اطلاعات عمومی منجر شود.

 • روش های ترک عادت ولخرجی

  روش های ترک عادت ولخرجی

  ولخرجی کردن یکی از مشکلات بزرگی است که خیلی از افراد به آن دچار شده اند و نمی دانند چه آسیبی به آینده خود و خانواده شان می زند.

 • راز نیروی باطنی انسان ها چیست؟

  راز نیروی باطنی انسان ها چیست؟

  به نظر شما این راز نیروی باطنی انسان ها چیست؟ این راز سر به مهر با قدرت شگرفش در وجود شما نهفته است. در این مقاله به بررسی نیروی باطنی انسان ها می‌پردازیم.

 • تاب آوری فرهنگی چیست؟

  تاب آوری فرهنگی چیست؟

  عریف تاب آوری به دلیل ماهیت حساس آن، چالش برانگیز است. اما می توان آن را اینگونه معنا کرد: یک فرآیند، توانایی یا نتیجه سازگاری موفقیت آمیز با وجود مشکلات یا شرایط تهدید آمیز و حاصل شدن نتایج خوب با وجود شرایط پر خطر، مقاومت در برابر تهدیدها و بهبودی از تروما.

 • پایان چراغ‌های آسمان کجاست؟

  پایان چراغ‌های آسمان کجاست؟

  ستاره‌ها اجرام آسمانی درخشانی‌اند که گاهی به اندازه خورشید بزرگ هستند. این اجرام عمر مشخصی دارند اما برای شما هم سؤال باشد که ستاره‌ها، این اجرام بزرگ آسمانی پس از پایان عمر خود کجا می‌روند؟