• معرفی ۵ کتاب برتر روانشناسی

  معرفی ۵ کتاب برتر روانشناسی

  این روزها مشکلات زندگی مدرن باعث شده که مردم بیش از پیش به نیازهای روانی خودشان توجه کنند. مشکلات حادی مثل افسردگی یا حتی بیماری‌های روان‌تنی اغلب محصول همین زندگی مدرن است. همه‌ی این‌ها باعث شده در سال‌های اخیر، هم کسب و کار روانشناسان رونق بگیرد و هم کتاب‌های روانشناسی متنوعی منتشر شود.

 • چگونه می‌توان در شب عکاسی حرفه‌ای کرد؟

  چگونه می‌توان در شب عکاسی حرفه‌ای کرد؟

  اگر به فکر گسترش توانایی‌های خود به‌عنوان یک عکاس هستید، سعی کنید در محیط‌های تاریک عکس بگیرید. عکاسی در شب یکی از چالش‌برانگیزترین و هیجان‌انگیزترین کارها در حرفه عکاسی است. عکاسی با کیفیت و زیبا از یک سوژه در محیط شب، در نور کم و در میان سایر سوژه‌های متحرک، واقعاً کاری دشوار است. اگر تمایل دارید تکنیک‌های جدید و مناسبی را یاد بگیرید، عکس‌های شبانه می‌توانند بخش مهمی از پورتفولیو شما را شکل دهند.

 • مثبت گرایی سمی چیست؟

  مثبت گرایی سمی چیست؟

  مثبت گرایی سمی، تفکر مثبت را به صورت افراطی و بیش از حد ترویج می نماید و این نگرش فقط به اهمیت خوش بینی تأکید نمی‌کند، بلکه در مقابل احساسات ناخوشایند و و اقعی زندگی قرار گرفته و آن را انکار می کند. مثبت گرایی سمی اغلب می تواند بسیار غیر واضح باشد اما در بطن رفتار فرد وجود داشته باشد. با یادگیری و شناخت علائم این رفتار می توان برای اجتناب به موقع از آن ها اقدام نمود.

 • چطور خود واقعی‌مان باشیم؟

  چطور خود واقعی‌مان باشیم؟

  شما هر چه هستید و هر کاری تا به حال انجام داده‌اید نباید نسبت به خود سختگیری داشته باشید. یک جمله طلایی وجود دارد که می‌گوید از خودتان قدردانی کنید، چون تا اینجای کار پیش آمده‌اید و این کار چندان ساده‌ای هم نبوده است. پس بابت چیزی که حقیقتا هستید شرمنده نباشید. در حضور دیگران از علاقه‌های واقعی‌تان حرف بزنید و نظر آن ها را جویا شوید. اما نباید اجازه بدهید که نظر آن ها آنچه واقعا هستید و به آن اعتقاد دارید را در شما کمرنگ کند.

 • کتاب "مردی در تبعید ابدی"

  کتاب "مردی در تبعید ابدی"

  مردی در تبعید ابدی رمانی از نویسنده توانا و سرشناس ایرانی، نادر ابراهیمی است که بر اساس زندگی صدرالمتألهین، ملاصدرای شیرازی نوشته شده است. ابراهیمی در این رمان بی همتا هم زندگی ملاصدرا و هم سیر تکوینی اندیشه‌های فلسفی و عرفانی‌اش را پی‌می‌گیرد.

 • مهارت های ضروری زندگی را بشناسیم

  مهارت های ضروری زندگی را بشناسیم

  منظور از مهارت های زندگی توصیفی است از رفتارهای مناسب و مسئولانه به هنگام حل مشکلات که در مدیریت امور شخصی اتفاق می افتد. اما این توصیف گیج کننده به نظر می رسد. تعریف ساده تر این است که مهارت های زندگی اطلاعات و دانش شخصی می باشد که می تواند زندگی را بهتر و دلپذیرتر کند. هرچه بیشتر بیاموزید مهارت های بیشتری برای مدیریت زندگی دارید و اهداف بیشتری قدم به متن زندگی شما خواهد گذاشت.

 • چگونه از زبان بدن استفاده کنیم؟

  چگونه از زبان بدن استفاده کنیم؟

  در زندگی امروز همواره در حال رقابت با هم هستیم، و برقراری ارتباط با دیگران امری ضروری است. برای دستیابی به موفقیت در برقراری ارتباط، مخصوصا در روابط کاری، عوامل زیادی از جمله فن‌ بیان، هوش‌ هیجانی، ظاهر آراسته و موارد دیگر دخیل هستند، ولی نقش زبان بدن یا همان ارتباط غیرکلامی را نمی‌توان نادیده گرفت.

 • گوش دادن همدلانه چیست؟

  گوش دادن همدلانه چیست؟

  گوش دادن همدلانه تکنیک ساختار یافته‌ای برای گوش کردن به صحبت‌های دیگران و پرسیدن سوال از آنهاست. بکار بردن این تکنیک باعث می‌شود از مفاهیم و عواطف طرف مقابل‌تان درک عمیق‌تری پیدا کرده و به این ترتیب روابط خود را بهبود ببخشید. به کمک راه‌هایی که در این مقاله گفته خواهد شد، می‌توانید مهارت‌تان در گوش دادن را بیشتر از آنچه هست توسعه دهید.

 • کتاب "هفت عادت مردمان موثر"

  کتاب "هفت عادت مردمان موثر"

  در کتاب هفت عادت مردمان موثر شما مطالعه یک سیر تحولی را از رشد شخصی یعنی سه عادت اول آغاز می‌کنید سپس وارد مرحله کار گروهی و همکاری می‌شوید. پس از آن ارتباطات، یعنی سه عادت بعد را مطالعه خواهید کرد و بعد دوباره سازی همه عادات که همان عادت هفتم می‌باشد را آموزش خواهید دید.

 • بهترین سرگرمی‌ برای سالدیده‌گان

  بهترین سرگرمی‌ برای سالدیده‌گان

  سالمندی به‌معنی خانه‌نشینی و بی‌تحرکی نیست. در واقع با شروع بازنشستگی، سالمندان فرصت بیشتری برای انجام‌ کارهایی که به آن علاقه‌مندند، پیدا می‌کنند.

 • پدربزرگ‌ها، مادربزرگ ها، نعمتی از جانب خدا

  پدربزرگ‌ها، مادربزرگ ها، نعمتی از جانب خدا

  با افزایش طول عمر انسان ها، تعداد پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها روز به روز زیاد می شود. آنها به این امید زندگی می کنند که نظاره گر رشد نوه های خود باشند. در سالیان اخیر پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها می توانند در به دست آوردن هویت فردی به نوه ها و گاهی اوقات فرزندان نوه های خود کمک کنند.

 • عادت‌هایی که زندگی را مختل می‌کند

  بعضی از عادت‌های بد در زندگی انسانها تاثیر بسیار جبران ناپذیری بر جسم و روح انسان می گذارد.

 • راه‌کارهای پرهیز از دورریز مواد غذایی

  راه‌کارهای پرهیز از دورریز مواد غذایی

  فرهنگ سازی در مصرف مواد غذایی یکی از مسائلی است که در سال‌های اخیر به آن توجه زیادی شده است و طبق آمار بیش از یک سوم از غذایی که در جهان تولید می‌گردد به هدر می‌رورد.

 • زندگی بدون شبکه‌های اجتماعی چگونه است؟

  زندگی بدون شبکه‌های اجتماعی چگونه است؟

  شاید عبارتی که در ادامه می‌خوانید رسانه‌های اجتماعی را به طور خلاصه توصیف کند؛ «دنیای دروغگو و فریبنده». دنیای مجازی یعنی دنیایی که واقع بینانه نیست، اما آنچه در آن است حکایت از واقع گرایی دارد و در حقیقت دنیایی فریبنده و دروغگو است. اگرچه بعد از فیسبوک چندین وسیله ارتباط مجازی ایجاد شدند، اما از زمان راه‌اندازی فیسبوک، انقلابی در رسانه‌های اجتماعی رخ داد.

 • تفکرات اشتباه ذهنمان را بشناسیم

  تفکرات اشتباه ذهنمان را بشناسیم

  خیلی از اوقات تصور می کنیم فکری که درباره مسائل، افراد و جهان داریم، قطعا و بی برو برگرد درست است، در حالیکه همان لحظه ممکن است دچار خطا شده باشیم و بعدها متوجه شویم که اشتباهمان چه بوده است. چه خوب است که این خطاها را بشناسیم و دربرابرشان آگاهی کسب کنیم.

 • جایگاه و نقش سالمندان در خانواده

  جایگاه و نقش سالمندان در خانواده

  کهنسالی یک سرنوشت مشترک همگانی است و هنگامی که زندگی ویژه و شخصی ما را در چنگ می فشارد مات و مبهوت می شویم. در واقع سالمندی یکی از مراحل رشد انسان است، به عکس آنان که آن را پایان زندگی می‌دانند، خود یکی از مراحل زندگی است و به عنوان یک روند طبیعی گذر عمر و زندگی مطرح می گردد.

 • سووشون؛ کتابی که هرگز کهنه نمی‌شود

  سووشون؛ کتابی که هرگز کهنه نمی‌شود

  سووشون، داستان زیبا و بی‌نظیر سیمین دانشور، داستان مبارزه، امید و مقاومت است. داستان زندگی یوسف که مانند سیاوش، مظلومانه کشته می‌شود و کسی برایش به سوگ نمی‌نشیند. نام این کتاب، که همان سوگ سیاوش است، نام مراسمی در ایران پیش از اسلام است که در سوگ و عزای سیاوش برگزار می‌شده است.

 • چگونه در زندگی تغییر کنیم؟

  چگونه در زندگی تغییر کنیم؟

  مهدی اخوان، روانشناس گفت: به دو دلیل نمی‌توانیم تغییر کنیم و می‌ترسیم؛ یکی به خاطر عدم شناخت صحیح از خود و یکی عدم شناخت صحیح از هدف است

 • اهمیت و مزیت‌های مرور خاطرات

  اهمیت و مزیت‌های مرور خاطرات

  یادآوری روزهای خوب گذشته، به‌ویژه روزهای خوب زندگی خودمان، مزیت‌های روان‌شناختی مهمی دارد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۱ در مجله «علوم روان‌شناسی اجتماعی و شخصیت» (Social Psychological and Personality Science journal) منتشر شد، نشان داد که نوستالژی به دوری و جلوگیری از احساس تنهایی در دوران قرنطینه همه‌گیری ویروس کرونا کمک کرده است. اگر دنبال افزایش احساس شادی و رضایت هستید، راه چاره‌اش نگاه‌کردن به روزهای خوب گذشته است.

 • ۱۰ کتاب برای پرورش تفکر انتقادی

  ۱۰ کتاب برای پرورش تفکر انتقادی

  تفکر انتقادی مهارتی است که همه ما به آن نیاز داریم. نقدپذیری و نقادبودن در جامعه ما چالش‌برانگیز است و خواندن کتاب برای پرورش تفکر انتقادی تأثیر بسزایی دارد. بنابراین تصمیم گرفتیم شما را با کتاب‌هایی آشنا کنیم که بتوانید با کمک آنها این مهارت را هم در خودتان تقویت کنید و هم در اطرافیانتان. مخاطبان کتاب‌های تفکر انتقادی کسانی هستند که مایل‌اند دنیا را بهتر بشناسند و با بقیه در صلح زندگی کنند. کیفیت زندگی برای این افراد مهم است و در پی کشف چرایی مسائل مختلف هستند.

 • معرفی کتاب" نیایش ما "

  معرفی کتاب" نیایش ما "

  کتاب " نیایش ما " اثر ایمان پورنصیر به همت انتشارات طه در اختیار علاقه مندان به کتاب و فریضه الهی نماز قرار گرفته است.

 • نمایشگاه مجازی کتاب تهران

  نمایشگاه مجازی کتاب تهران

  مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران گفت: سوم تا دهم بهمن‌، زمان برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران است.

 • اهدا کتاب از سوی همکار بازنشسته آقای امام‌زاده شوشتری

  اهدا کتاب از سوی همکار بازنشسته آقای امام‌زاده شوشتری

  «فریدون امام‌زاده شوشتری» بازنشسته فرهیخته صنعت نفت، یک جلد کتاب " کودکان خردورز " را که از سوی وی ترجمه شده است را به کتابخانه صندوق‌ها اهدا کرد.

 • چگونه دیگران را شیفته خود کنیم؟

  چگونه دیگران را شیفته خود کنیم؟

  برای همۀ ما اهمیت دارد که دیگران در مورد ما چه نظری دارند و دوست داریم دیگران ما را دوست داشته باشند. نکات کلی برای اینکه دیگران از ما خوششان بیاید نیز واضح است: باید مهربان و ملاحظه‌کار باشیم و انسانیت داشته باشیم. شکی در صحت این موارد نیست. اما نکات بسیار ریز دیگری نیز در قضاوت دیگران نقش دارند، چیزهای پنهان که می‌توانند تاثیر بزرگی بروی نظر دیگران در مورد شما داشته باشند.

 • یک خانواده سالم چه ویژگی‌هایی دارد؟

  یک خانواده سالم چه ویژگی‌هایی دارد؟

  خانواده‌ای که از الگوهای کارشناسی شده‌ای برخوردار و به آن‌ها پایبند باشد سهم بزرگی در موفقیت اعضایش خواهد داشت

 • فشار خون بالا بیماری خاموش

  فشار خون بالا بیماری خاموش

  فشار خون بالا گاهی کشنده بی‌سر و صدا نامیده می‌شود، زیرا تا مراحل انتهایی در بیشتر موارد هیچ علامتی ندارد.

 • آیا شادی، معنی و هدف زندگی انسان است؟

  آیا شادی، معنی و هدف زندگی انسان است؟

  یش از ۲۰۰۰ سال پیش، ارسطو سخنی گفته است که هنوز این سخن درست به نظر می‌رسد: اگر یک زندگی شاد نداشته باشیم و تا زمان مرگ با شادی زندگی نکنیم، به راستی هدف واقعی زندگی چیست؟

 • نکات طلایی برای مهمانی‌رفتن

  نکات طلایی برای مهمانی‌رفتن

  میزبان شدن و مهمانی رفتن آداب مخصوص به خودش را دارد، آدابی که در زیر مجموعه آداب معاشرت مهمانی قرار می‌گیرند. اگر اهل مهمانی گرفتن و مهمانی رفتن هستید حتماً باید آداب و معاشرت مهمانی را بلد باشید تا هم به میزبان و هم به مهمانان خوش بگذرد.

 • عادت‌های خوب برای زندگی بهتر

  عادت‌های خوب برای زندگی بهتر

  همه ما به دنبال روش‌هایی برای تغییر عادت‌های بد به عادت‌های خوب هستیم اما بعضی از عادت‌ها را می‌توان از صفر شروع و زندگی را بهتر کرد.