کد خبر: 8432
سرویس: سلامت
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۷
دمنوش

یک متخصص طب سنتی گفت: دمنوش یک اصطلاح جدید است که برای دمکرده‌ها به کار می‌رود که باید بدانیم همانگونه که برای سلامتی ما مفید هستند مصرف بی‌رویه آن‌ها نیز عوارض جانبی زیادی دارد.

این متخصص طب سنتی در پاسخ به برخی خانواده‌ها که عادت به مصرف میزان زیادی دمنوش در طول شبانه روز دارند و اغلب نگرانند که مصرف زیاد از حد این نوشیدنی‌ها تهدیدکننده سلامت‌شان باشد، گفت: با وجودی که دمنوش‌ها ترکیبات نسبتاً ضعیفی هستند ولی احتمال دارد بعضی از افراد به‌ دلیل زمینه مزاجی و ارثی و شرایط متعدد دیگر با مداومت مصرف دمنوش‌ها دچار عوارضی ناخوشایند شوند.

وی ادامه داد: این مسئله زمانی جدی‌تر می‌شود که بدانیم بسیاری از دمنوش‌هایی که با عناوین مختلف شامل دمنوش لاغری و امثال آن به وفور به فروش می‌رسند حاوی داروهایی هستند که خالی از سمیت نبوده و می‌توانند عوارض جدی داشته باشند.

مرادی با اشاره به این‌که برای مصرف دمنوش‌های گیاهی ابتدا باید به عواملی مانند سن افراد، طبع گیاه، موقعیت جغرافیایی و فصل توجه کرد، افزود: دمنوش‌ها باید روی حرارت غیرمستقیم دم بکشند نه این که روی حرارت جوشانده شوند و از گیاهانی برای دمنوش استفاده کنید که خالص بوده و از مواد افزودنی در آن‌ها استفاده‌ نشده باشد.

این متخصص طب سنتی عنوان کرد: برای دم کردن دمنوش‌ها قوری‌های چینی یا شیشه‌ای بهترین گزینه هستند و رنگ دهنده‌ها یا طعم‌دهنده‌های افزودنی در درازمدت مضر خواهند بود؛ بنابراین اگر دمنوشی را خریداری کردید از این نظر نیز اطمینان حاصل کنید.

وی با اشاره به این‌که دمنوش‌ها در سنین متفاوت تاثیرات مختلفی بر روی بدن دارند، برای مثال دمنوش بابونه به دلیل آنکه طبع گرمی دارد برای جوانان با طبع گرم مضر است، اما این دمنوش در میانسالی می‌تواند خاصیت چربی سوزی داشته باشد، تصریح کرد: افراد بعد از ۳۵ سالگی بهتر است که از دمنوش‌هایی مانند بابونه شیرازی استفاده کنند تا تعادل در سیستم گوارش آن‌ها برقرار شود، همچنین مصرف گل‌گاوزبان به صورت جوشیده ممکن است باعث ناراحتی‌های روحی و روانی شود.

مرادی ادامه داد: یک دمنوش گیاهی وقتی بهترین تأثیر را دارد که براساس نوع و قسمت مورد استفاده گیاه، میزان و مدت دم کشیدن و مصرف آن با توجه به مزاج فرد تعیین شده باشد، زمان دم‌کشیدن بستگی به بخشی از گیاه دارد که مورد استفاده است و گل‌ها کمترین و ریشه‌ها بیشترین زمان را برای دم کشیدن نیاز دارند.

این متخصص طب سنتی عنوان کرد: دمنوش‌ها در عین دارا بودن خواص مفید درمانی ممکن است مضراتی هم داشته باشند که شما از آن بی اطلاع باشید پس مصرف خودسرانه و روزانه دمنوش‌ها به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین بهتر است پیش‌از مصرف دمنوش‌ها، ضمن مشورت با یک متخصص طب سنتی یا متخصص تغذیه، اطلاعاتی در مورد مزایا و معایب آن و همین‌طور بهترین زمان خوردن دمنوش‌ به دست آورید تا از عوارض احتمالی مصرف زیاد از حد آن‌ها دور بمانید.

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =