کد خبر: 8384
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۷
شادی سالمندان

استحکام عواطف خانواده در دست بزرگ والدها گذراندن اوقات فراغت اعضای خانواده با یکدیگر مخصوصاً پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها با نوه‌هایشان، روابط خانوادگی را بهبود بخشیده و سبب استحکام پیوندهای نسلی می‌شود. در یک تحقیق، دانشمندان دریافتند بودن اعضای خانواده در کنار یکدیگر و گذراندن اوقات فراغت و سپری کردن لحظاتی خوش در کنار پدربزرگ و مادربزرگ سبب نزدیکی اعضای خانواده و تضمین استحکام روابط می‌شود.

دانشمندان معتقدند اوقات فراغت یک زمان و فرصت مهم و اساسی برای شکل‌دهی پیوستگی و عهد و میثاق نسل‌های متوالی یک خانواده است. علاوه بر این، روابط مؤثر پدربزرگ و مادربزرگ‌ها و نوه‌هایشان احساس مثبت و بسیار خوبی را نسبت به زندگی در آنها به‌وجود می‌آورد.

در یک تحقیق، رفتار شانزده پدربزرگ و مادربزرگ شصت و پنج تا هشتاد ونه سال و چهارده نوه هجده تا بیست و چهار سال در زمان‌های مناسب و در اوقات فراغتشان شامل مرخصی کاری، تعطیلات، مسافرت، آشپزی، خرید و باغبانی مورد مطالعه قرار گرفت. در این زمان‌ها، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها سوابق تاریخی، تجربه‌های شخصی، درس‌های زندگی، ارزش های خانوادگی، سنت‌ها و اهمیت پیوستگی خانوادگی را با نوه‌های خود در میان گذاشتند.

خانواده‌ای که اوقات‌فراغت خود را با یکدیگر می‌گذرانند پیوستگی بیشتری دارند. علاوه بر این کارشناسان بر این باورند محبت و عشق والدین به فرزندان سبب می‌شود آنها این علاقه را به پدر و مادربزرگ و در آینده به فرزندان خود هدیه دهند.

علاوه بر این بر طرح علایق مشترک بین آنها برای بیان احساسات نوه‌ها و دریافت اطلاعات جدید از آنها نیز تأکید شد. شرکت‌کنندگان اظهار داشتند داشتن فعالیت‌های مشترک به آنها اجازه می‌دهد تا مسائل زیادی از یکدیگر بیاموزند و احساس دلبستگی بیشتری نسبت به همدیگر مشاهده کنند. همچنین مبادله اطلاعات بین آنها و نوه‌ها علاوه بر بهبود روابط سبب شد تا پدر و مادربزرگ‌ها مسائل و تکنولوژی‌های جدید را فراگیرند.

دانشمندان از این تحقیق به عنوان تبادل اطلاعات، دانش و مهارت بین نسل قدیم و جدید نام می‌برند و آن را وسیله‌ای برای بهبود استحکام پیوند بین نسل‌ها می‌دانند. آنها معتقدند خانواده‌ای که اوقات‌فراغت خود را با یکدیگر می‌گذرانند پیوستگی بیشتری دارند. علاوه بر این کارشناسان بر این باورند محبت و عشق والدین به فرزندان سبب می‌شود آنها این علاقه را به پدر و مادربزرگ و در آینده به فرزندان خود هدیه دهند.

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =