کد خبر: 8218
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۷
اینترنت/سالمندان

مرور صفحات اینترنتی یا نت‌گردی بیهوده در شبکه‌های اجتماعی، یکی از مهم‌ترین عوامل هدر رفت وقت و زمان همه ماست. اما چطور باید این عادت اشتباه را کنترل کرد؟

یکی از اصطلاحات این روزهای شبکه‌های اجتماعی، گیلتی‌پلژر (Guilty Pleasure) است. در تعریف گیلتی پلژر آمده‌ است: هر چیزی نظیر یک فیلم، برنامه تلویزیونی و یا هر رفتاری که احساس می‌کنید در شأن شما نیست و از بیان آن خجالت می‌کشید، اما از انجام آن لذت می‌برید!

شما درباره‌اش حرف نمی‌زنید، چون احساس می‌کنید اگر درباره‌اش بگویید، دیگران شما را قضاوت خواهند کرد. برای همین آن را پنهانی انجام می‌دهید. نت‌گردی بیهوده و چرخ‌زدن در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی، عادت گیلتی‌پلژر بسیاری از افرادی‌ است که با موبایل‌شان سروکله می‌زنند. آن‌ها ساعات زیادی از روز، صفحات مجازی را پی چیزی که نمی‌دانند چیست؛ بیهوده می‌گردند و وقت زیادی را پای آن می‌گذارند. اگر از خودتان بپرسید که چرا این کار را انجام می‌دهید، ممکن است به خودتان جواب بدهید که «خب خوش می‌گذرد!»

دل کندن از این لذت کم اما طولانی که می‌تواند مخل بسیاری از برنامه‌های روتین و مهم باشد، برای همه ما سخت است. اما باید گفت که باید آن را کنترل کرد. برای همین در این مطلب قصد داریم به شما چند راهکار برای کنترل این عادت بیهوده بدهیم:

فیلم دیدن را جایگزین کنید

هر چیزی که شما را از بی‌هدف در نت چرخیدن دور کند، می‌تواند برای غلبه بر این عادت اشتباه مفید باشد. یکی از جایگزین‌های سرگرم کننده برای دوری از نت‌گردی، دیدن فیلم‌های زیبا و ارزشمند است. برای راحتی کار می‌توانید از نرم‌افزارهای نمایش فیلم استفاده کنید و به صورت آنلاین فیلم ببینید. فیلم دیدن باعث می‌شود عادت رفتاری‌تان تغییر کند و شکل دیگری پیدا کند. با فیلم دیدن حداقل یک کار مفید فرهنگی انجام می‌دهید. البته اینبار مواظب اعتیاد به تماشای بی‌حد و حصر فیلم نشوید!

کتاب‌خوان مجازی شوید

در سال‌های اخیر نرم‌افزارهای کتابخوانی زیادی در بستر فضای مجازی ظهور کرده‌اند و کار موبایل به‌دست‌ها را ساده‌تر کرده‌اند. کتاب خواندن مجازی را امتحان کنید و ببینید سرگرم شدن و کتابخوانی چقدر می‌تواند جذاب‌تر و سرگرم‌کننده‌تر از نت‌گردی‌های پوچ بین محتواهای زرد اینستاگرامی باشد. با اینکار سطح فرهنگی و اجتماعی خودتان را نیز ارتقا می‌دهید.

کتاب صوتی یا پادکست گوش بدهید

یکی از راه‌های دور شدن از موبایل، اما جدا نشدن از آن، گوش دادن پادکست و کتاب صوتی‌ است. شما می‌توانید با پخش کردن یک پادکست و یا کتاب صوتی، فعالیت‌های روزمره خود را همزمان با استفاده از موبایل‌تان در جهت مفید انجام دهید. با اینکار هم کتابخوانی یا فعالیت فرهنگی مفید انجام داده‌اید، هم از کارهای روزمره‌تان عقب نیافتاده‌اید.

نرم افزارهای مدیریت زمان نصب کنید

اگر اوضاع خیلی از دستتان در رفته‌ است. می‌توانید از نرم افزارهای کنترل استفاده از تلفن همراه استفاده کنید. در سال‌های اخیر نرم‌افزارهای متعددی آمده اند که با استفاده از علائم هشدار و محدود کردن نرم‌افزارها، استفاده شما از تلفن همراهتان را مدیریت می‌کنند. کافیست جستجویی در اینترنت انجام دهید تا ببینید با توجه به نیازی که دارید، کدام نرم افزار برایتان مفیدتر است. یکی از نرم افزارهای مفید در این رابطه SPACE است.

ساعت تعیین کنید

اگر حس می‌کنید که نیازمند این نت‌گردی هستید و به هیچ‌ وجه نمی‌توانید آن را کنار بگذارید و تا حدی برای مرور اخبار و سر زدن به دوستانتان برایتان مفید است، پس برایش ساعت تعیین کنید تا همه وقت‌تان را از بین نرود. در روز یک زمانی مشخص کنید و آن را اختصاص به این کار بدهید به شرطی که بعد از تمام شدن آن زمان، دیگر ماجرا را ادامه ندهید! برای کمتر شدن و کنترل می‌توانید هر روز یک دقیقه از این زمان را کاهش بدهید.

موبایل را دور از خودتان نگهدارید

سال‌ها قبل در تحقیقاتی مشخص شد که بطور میانگین بیشترین فاصله‌ای که آدم‌ها از موبایلشان می‌گیرند حدود ۱ متر است و از این فاصله دورتر نخواهند شد. این وابستگی انسان امروز را نشان می‌دهد. برای همین سعی کنید این فاصله را بیشتر کنید تا دسترسی به تلفن همراهتان اندکی سخت‌تر شود. مثلا هنگام غذاخوردن یا تماشای تلویزیون، تلفن همراهتان را در اتاق خواب بگذارید تا با تمرکز بیشتری کارهایتان را انجام دهید.

گوشی موبایل را بی‌صدا کنید

یکی از عواملی که باعث می‌شود دائم تلفن همراهتان را چک کنید تا حتی یک پیام یا نوتیفیکیشن (اعلان‌ها) را از دست ندهید، صدای هشدار تلفن همراه است. شما هر بار که صدای هشدار تلفن همراهتان را می‌شنوید، این وسواس را دارید که به آن سر بزنید و پیام‌هایتان را چک کنید. پس بهتر است اغلب گروه‌ها و کانال‌هایتان را بی‌صدا کنید و اگر به شکل وسواسی این کار را انجام می‌دهید، کل تلفن همراهتان را در حالت بی‌صدا (سایلنت) قرار دهید. اما اگر احساس می‌کنید این بی‌صدا بودن، وسواس شما را برای از دست ندادن یک تماس مهم بیشتر می‌کند، معکوس عمل کنید!

جستجوهایتان را یادداشت کنید

یکی از کارهای متداولی که هر روز و روزی چندبار باعث می‌شود به تلفن همراهتان مراجعه کنید، جستجوهای اینترنتی است. یکی از عادت‌های امروزی این است که هر چیزی را می‌شنویم، دوست داریم آن را در اینترنت جستجو کنیم و درباره‌اش بدانیم و وقتی کار جستجو تمام می‌شود دوباره به نتگردی ادامه می‌دهیم. پس سعی کنید با نوشتن کلمات و چیزهایی که می‌خواهید جستجو کنید روی یک تکه کاغذ، این نیاز را مدیریت کنید و همه این جستجوها را در طی یک مرتبه مراجعه به موبایل انجام دهید. هرچه تعداد دفعات مراجعه به موبایل کمتر باشد. کنترل عادت مضر نت‌گردی بیهوده کمتر می‌شود.

برای خودتان جایزه تعیین کنید

وقتی عادت بیهوده نت‌گردی را کنترل می‌کنید، به مرور می‌بینید بسیاری از کارهایی که پیش از این انجام آن‌ها زمان زیادی از شما می‌گرفت، به راحتی و سادگی و با سرعت بیشتری انجام می‌شوند. درست است که این اتفاق خودش هدیه‌ای به خود شماست، اما خوب است خودتان نیز بابت ترک یک عادت مضر، هدیه مجزایی برای خودتان تعیین کنید تا ادامه این مسیر را برایتان لذت‌بخش‌تر کند.

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =