کد خبر: 7966
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۸
شاد

یش از ۲۰۰۰ سال پیش، ارسطو سخنی گفته است که هنوز این سخن درست به نظر می‌رسد: اگر یک زندگی شاد نداشته باشیم و تا زمان مرگ با شادی زندگی نکنیم، به راستی هدف واقعی زندگی چیست؟

به‌دست‌آوردن خوشبختی، یکی از مهم‌ترین اهداف زندگی انسان بوده، اما برای بسیاری، به نظر دست نیافتنی است. شاید فکر کنید که یک خانه بزرگ یا یک خودروی آخرین مدل داشتن، شما را خوشبخت می‌کند، اما شما را خوشحال نخواهد کرد؛ زیرا شادی واقعی در ساده زندگی کردن است و سادگی با خود خوشبختی واقعی را به همراه می‌آورد.

۱۵ راه ساده را بشناسید که با آن‌ها می‌توانید از امروز زندگی شادتری را آغاز کنید.

۱- آن‌چه دوست دارید، انجام دهید

اگر شما علاقه‌مند به فوتبال بازی کردن، شعر نوشتن یا آموزش شنا به بچه‌ها و کارهایی مانند آن‌ها هستید، برای آن وقت بگذارید. به‌زودی متوجه خواهید شد که وقتی شما چیزی را دوست دارید و آن را انجام می‌دهید، وجودتان مملو از شادی می‌شود.

۲- به دیگران کمک کنید

گاهی اوقات وقتی به اهداف خود می‌رسیم، هنوز در وجود خویش احساس می‌کنیم دیگران برای ما ارزشی قائل نیستند، اما هنگامی‌که داوطلبانه به دیگران کمک کنیم، احساس خوبی به‌دست خواهیم آورد. این احساس خوب، منبع دست یافتن به خوشبختی است.

۳- سپاسگزار باشید

وقتی به همه چیزهایی که باید به‌خاطر آن‌ها سپاسگزار باشید، فکر می‌کنید، متوجه خواهید شد شما اکنون خوشبخت هستید، حتی بدون این که متوجه آن باشید. کافی است کمی به داشته‌های خود فکر کنید؛ غذایی برای خوردن و سقفی در بالای سر داشتن. با توجه کردن و قدردانی از چیزهایی که داشته‌اید، در زندگی خود احساس خوشبختی خواهید کرد.

۴- داشته‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

وقتی ما افکار، زمان و توانایی‌های خود را با دیگران به اشتراک می‌گذاریم، احساس راحتی می‌کنیم. زندگی بدون به اشتراک گذاشتن داشته‌ها با دیگران می‌تواند یک زندگی در تنهایی باشد. هنگامی‌که شما با دیگران شریک می‌شوید، آنها نسبت به شما احساس خوبی خواهند داشت و این به شما کمک می‌کند در زندگی خود بیشتر شاد باشید.

۵- بیشتر لبخند بزنید

لبخند زدن را بیشتر تمرین کنید و از معجزه لبخند غافل نشوید. به‌زودی خواهید دید که چگونه لبخندتان، زندگی شما و اطرافیان‌ شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شما همیشه می‌توانید لبخند بزنید و لبخند زدن، شما را خوشحال‌تر خواهد کرد. حتی اگر به زور هم این کار را انجام دهید، خواهید دید که احساس بهتری دارید.

۶- ورزش کنید

آخرین باری که به ورزشگاه رفتید یا ورزش کردید، چه زمان بود؟ ورزش، استرس (دلهره) را کاهش می‌دهد و اندورفین‌ها را آزاد می‌کند. بازی و ورزش کردن، یک راه سرگرم کننده برای تمرین شاد بودن است.

۷- به دنبال یک مشاور خوب برای خود باشید

یک مشاور داشتن، به شما کمک خواهد کرد که زندگی خود را ارزیابی کنید و دریابید چرا در زندگی، احساس خوشحالی نمی‌کنید. شاید شما اعتقادات محدودکننده‌ای داشته باشید یا بدون این که متوجه شوید، یک دیوار عاطفی به دور خود کشیده باشید. با صحبت کردن با یک مشاور می‌توانید که دریابید چرا واقعاً از زندگی‌ خود ناراضی هستید و می‌توانید احساس خوبی داشته باشید.  

۸- راه‌هایی برای مدیریت استرس‌های خود پیدا کنید

اجازه ندهید که استرس (دلهره)، شما را از حق خوشحال زندگی کردن محروم کند. شما سزاوار خوشحالی هستید، اجازه ندهید که استرس در این مسیر، سد راه‌ شود. تمرین‌هایی مانند مدیتیشن (متمرکز کردن ذهن) می‌تواند به شما برای مدیریت بهتر استرس کمک کند و احساس خوبی پیدا کنید.

۹- غذاهای سالم بخورید

احساس بدی که هنگام بیماری برای هر فرد به‌وجود می‌آید، بسیار سخت است؛ اما وقتی به‌درستی غذا می‌خورید، احساس جسمی و ذهنی بهتر خواهید داشت؛ زیرا وقتی هر چیزی می‌خورید و بعد بیمار می‌شوید، احساس گناه خواهید کرد و این احساس ناخوشایندی است. پس به آن‌چه می‌خورید، توجه کنید.

۱۰- با کسانی که دوست دارید، وقت خود را بگذرانید

به‌ راستی که هیچ جایگزینی بهتر از عزیزان خود برای دور هم بودن و غذا خوردن نیست، زیرا ما انسان‌ها موجود اجتماعی هستیم. مردم دوست دارند که وقت و انرژی خود را با دوستان و خانواده بگذرانند و با آنها صحبت کنند و بخندند، زیرا دوران زندگی آدمی کوتاه‌تر از آن است که به تنهایی زندگی کند.

۱۱- تفکرات منفی را از ذهن خود دور کنید

حتماً می‌دانید که تفکرات منفی داشتن، مقام شما در نزد دیگران را پایین خواهد آورد، اما آیا راهی برای متوقف کردن آن وجود دارد؟ برای رهایی از این افکار بیایید افکار منفی خود را با افکار مثبت، جایگزین کنید. همچنین زمان کمتری را با افراد منفی‌نگر باشید و بیشتر وقت خود را با افراد مثبت بگذرانید.

۱۲- هدیه‌های بیشتری به دیگران بدهید

شما مجبور نیستید که هدایای گران‌بها بخرید. گاهی اوقات یک شعر، یادداشت کوتاه، ایمیل و پیام صمیمانه می‌تواند روز شما را روشن کند و شادی در لحظات زندگی‌ را به ارمغان بیاورد.

۱۳- ببخشید و فراموش کنید

نگه‌داشتن ناراحتی‌ها و اندوه‌ها به شما بیشتر از هر فرد دیگری آسیب می‌زند. از خودتان بپرسید: “چه چیزی به‌دست خواهید آورد، اگر گذشته را رها کنید و بگذارید که گذشته در گذشته بماند؟ ”با این‌که شاید برای لحظاتی احساس خستگی کنید، اما با تمرکز روی یک آینده روشن، مطمئناً احساس خوبی به‌دست خواهید آورد.

۱۴- در طبیعت گردش کنید

برای لحظاتی زمان خود را در طبیعت سپری کنید، زیرا زندگی در جهانی که مصنوعات ساخته دست بشر، آن را احاطه کرده، خسته‌کننده و ملال‌آور است. برای تجدید قوا کافی است که مدتی را در طبیعت بگذرانید. قدم زدن در پارک‌های جنگلی یا محلی و نفس کشیدن در هوای تازه می‌تواند به زیبایی دنیای طبیعی وجود ما کمک کند.

۱۵- خودتان باشید

ابتدا فکر کنید شما چه کسی هستید و سپس قبول کنید فقط خودتان باشید. این‌گونه، دنیای متفاوتی پیش روی خود خواهید دید. زمان شما محدود است، پس زندگی خود را با زندگی کردن در زندگی دیگران، هدر ندهید.

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =