کد خبر: 7912
سرویس: سلامت
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۳
دیابت

هنوز دلیل قطعی بروز دیابت برای دانشمندان مشخص نیست و عواملی همچون زمینه ژنتیک، سبک زندگی ناسالم، تغذیه نامناسب و عدم داشتن تحرک در بروز دیابت موثر هستند.

به صورت طبیعی وظیفه پانکراس یا لوزالمعده، کنترل و پایش میزان قند موجود در خون انسان است. لوزالمعده قند خون را از طریق ترشح ماده‌ای با نام انسولین کنترل می‌کند و انسولین خود ماده‌ای ترشح شده از سلول‌های موسوم به سلول‌های بتا است.

در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک این سلول‌ها توسط سیستم ایمنی بدن مورد تهاجم قرارگرفته و نابود می‌شوند؛ بنابراین بدن این افراد قادر به تولید میزان مورد نیاز انسولین برای کنترل قند خون نبوده و در نتیجه علائم بیماری دیابت ظاهر می‌شود. فرد بیمار پس از این رویداد، فاقد سلول‌های بتا است و بدن وی قادر به تولید انسولین نیست، اما در دیابت نوع ۲، بدن انسولین تولیدمی کند، اما میزان تولید انسولین در بدن این بیماران کاهش یافته و جوابگوی نیاز بدن آن‌ها نیست.  

بیشتر بیماران دارای دیابت حال حاضر در سراسر دنیا، جز گروه دیابت نوع دو هستند که بیماری آن‌ها به چاقی و اضافه وزن ارتباط مستقیم دارد. این بیماری در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته به صورت شایع و اپیدمی در آمده و مهم‌ترین بیماری مردم این کشورها محسوب می‌شود. در این میان برخی باورهای غلط و خرافی در مورد بیماری فوق وجود دارد که می‌تواند شرایط بیماری را وخیم کرده و حتی خطر مرگ را در پی داشته باشد.

باورهای غلط و خرافی در مورد دیابت

دیابتی‌ها چاق هستند

داشتن دیابت لزوماً به معنی چاقی نیست و بسیاری از افراد دیابتی در گروه افراد لاغر دسته بندی می‌شوند. اگرچه چاقی و رژیم غذایی ناسالم، زمینه ساز ابتلا به دیابت است، اما لزوماً دیابتی بودن به معنی چاق بودن نیست.

مواد غذایی غیر شیرین برای دیابتی‌ها خطری ندارد

 این باور نیز بسیار غلط بوده و باید توجه داشت که بسیاری از میوه‌ها و مواد غذایی حاوی قند هستند. از سوی دیگر کربوهیدرات نیز در بدن به قند تبدیل شده و مصرف آن برای دیابتی‌ها خطرناک است.

در صورت تزریق انسولین منعی برای خوردن مواد غذایی وجود ندارد

این باور که در بین بیماران دیابتی رواج دارد، کاملاً غلط بوده و تزریق انسولین به منزله عدم رعایت رژیم غذایی نبوده و بهتر است حتماً بر اساس برنامه تغذیه‌ای که پزشک متخصص برایتان تجویز کرده، غذا بخورید و از هر نوع پرخوری جدا بپرهیزید.

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =