کد خبر: 7744
سرویس: سلامت
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۸
آسم

افراد دچار بیماری آسم می‌توانند به جای اسپری‌های ضدآسم، شربت هایی را مصرف کنند که در برخی موارد بهتر از اسپری‌ها در درمان حمله‌های آسم عمل می‌کنند.

 آسم یک بیماری شایع و التهابی مزمن است که با حملات انسدادی و برگشت‌پذیر سبب افزایش تحریک پذیری مجاری تنفسی می‌شود و ممکن است در حالت شدید منجر به خفگی فرد شود. این بیماری در برخی از افراد سبب به وجود آمدن یک مشکل بزرگ شده و و مانع انجام فعالیت‌های روزمره فرد می‌شود.

شربت خانگی ضد آسم

افراد مبتلا به بیماری آسم، ریه‌ای حساس دارند که با مواد آلرژن تحریک شده و ماهیچه‌های آن‌ها منقبض می‌شوند و در گلویشان خلط تولید می‌شود. حمله‌های آسمی پس از سرفه، خس‌خس و تنگی نفس اتفاق میافتد. افرادی که از بیماری آسم رنج می‌برند، برای کنترل بیماری خود از اسپری‌های ضدآسم که حاوی مواد شیمیایی مانند استروئیدها هستند، استفاده می‌کنند.

اما افراد دچار بیماری آسم می‌توانند به جای این اسپری‌های ضدآسم، شربتی‌هایی را مصرف نمایند که در برخی موارد بهتر از این اسپری‌ها در درمان حمله‌های آسم عمل می‌کنند.

برای تهیه این شربت در خانه، به مواد زیر نیاز دارید:

 • خیار ۱ عدد
 • ۱ عدد چغندر متوسط
 • ریواس ۳ ساقه
 • ۱ عدد لیموی متوسط

تهیه شربت در خانه:

یک عدد خیار و چغندر را با ۳ ساقه ریواس را با یکدیگر میکس و مخلوط می‌کنیم و به آن نصف آب لیموی متوسط را می‌افزاییم. برای اینکه از تاثیرات این شربت بهره ببرید، از این شربت هنگام مواجه شدن با حمله‌های آسمی استفاده کنید.

شربت گل ختمی

شربت گل ختمی، شربتی آرام‌بخش و موثر برای رفع بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی، آسم، برونشیت، سرفه‌های خشک و عفونت ریه است. این شربت با دارا بودن خاصیت آنتی‌بیوتیکی سبب از بین رفتن عفونت‌های بدن می‌شود. شربت گل ختمی با خاصیت خلط‌آوری، گلو درد را درمان می‌کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

مواد لازم برای تهیه شربت گل ختمی:

 • عرق گل ختمی
 • گل ختمی
 • عرق پونه
 • عسل

طرز تهیه شربت گل ختمی:

عرق پونه و عرق گل ختمی را با هم مخلوط کنید و به آن گل ختمی بیافزایید و اجازه دهید ۲ تا ۳ ساعت بماند. سپس این مخلوط را در حدود چند دقیقه بجوشانید و پس از خنک شدن آن را صاف کنید و به آن عسل اضافه کنید و شربت را به خوبی هم بزنید تا قوام بیاید. در زمان مصرف، چهار قاشق غذاخوری از این شربت غلیظ را داخل لیوان بریزید و روی آن آب جوشیده شده ولرم ریخته و آن را به صورت گرم میل کنید. می‌توانید روزانه سه تا چهار لیوان از این شربت را ۱ ساعت قبل یا ۲ ساعت پس از غذا و قبل از خواب مصرف کنید. این شربت تاثیر زیادی در درمان بیماری‌های ریوی از جمله آسم، برونشیت و تنگی نفس دارد و دارای خاصیت آنتی‌بیوتیکی و خلط‌آوری است. بنابراین برای بیماری‌های فصل سرد می‌تواند بسیار مفید و اثربخش باشد.

مواد لازم شربت پرسیاوش:

 • عرق آویشن
 • عرق نعناع
 • گل بنفشه
 • برگ سیاوشان
 • عسل

طرز تهیه شربت پرسیاوشان:

برای تهیه این شربت، عرق آویشن و عرق نعناع را ترکیب کنید و گل بنفشه و برگ سیاوشان را پس از نیم کوب کردن داخل آن بریزید و بگذارید ۳ تا ۴ ساعت بگذرد. سپس شربت را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در حرارت ملایم بجوشانید و پس از خنک شدن، آن را صاف کرده و عسل را اضافه نمایید و هم بزنید تا قوام بیاید. زمان مصرف این شربت ۴ تا ۵ قاشق غذاخوری از آن را داخل لیوان می‌ریزیم و سپس به آن آب جوشیده ولرم و چند قطره آب لیموترش تازه و طبیعی می‌افزاییم. از این شربت می‌توان ۴ لیوان در روز و در وعده‌های صبح، ظهر، عصر و شب میل کرد.

در صورت مبتلا بودن به حملات شدید آسم یا داشتن حساسیت نسبت به مواد ساخت شربت‌های خانگی، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

منبع: صدا و سیما

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =