کد خبر: 7380
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰
کتاب/ سالمندان

امروزه با پیشرفت و متمدن شدن جوامع بشری و وجود کتاب‌های الکترونیکی و کتابخانه‌های مجازی، کتاب‌های کاغذی نه تنها جایگاه خود را از دست نداده اند بلکه هر روز بیشتر ازگذشته مورد توجه قرار می‌گیرند.

گرچه هر کتابی ارزش یک بار خوانده شدن را دارد، اما هستند کتاب‌هایی که نه تنها چندین بار چاپ مجدد، بلکه در تمام دنیا شناخته و به زبان‌های دیگر هم ترجمه می‌شوند و هر نوع مخاطبی را جذب خود می‌کنند. این کتاب‌ها ویژگی‌هایی دارند و شاید نویسندگانی که کتاب هایشان با استقبال کمی روبرو ست از درک آن غافلند.

ویژگی‌های کتاب خوب عبارتند از:

۱- عنوان کتاب: مهمترین مشخصه یک کتاب خوب انتخاب عنوان زیبا برای آن است. یک نام خوب می‌تواند خوانندگان بسیاری را جذب کند.

۲- جذابیت: یک کتاب خوب دارای چنان جذابیتی است که خواننده دوست ندارد کتاب را کنار بگذارد و دوست دارد بداند آخر داستان چه اتفاقی می‌افتد. این ویژگی بارزترین مشخصه یک کتاب خوب است.

۳- تصویر سازی: زمانی که خواننده کتابی را می‌خواند باید از قهرمانان یا محیط آن کتاب تصویری در ذهن خود بسازد. اگر کتابی خوب باشد حتی اگر خواننده چند سال بعد هم دوباره آن کتاب را بخواند همان تصویر در ذهنش نقش می‌بندد.  

۴- رضایتمندی: خواننده در پایان یک کتاب خوب از خواندن آن کتاب احساس لذت و رضایتمندی می‌کند.

۵- آموزش: یک کتاب خوب نه تنها سرگرم کننده است، بلکه باید حالت آموزشی داشته باشد و درسی تازه به خواننده بدهد.

۶- یک کتاب خوب نباید خسته کننده باشد و به مسائل حاشیه‌ای بپردازد، بلکه باید محور داستان تا پایان کتاب رعایت شود.

۷- یک کتاب خوب باید آنقدر ویژگی داشته باشد که خواننده، خواندن آن کتاب را به همه پیشنهاد کند.

تولید یک کتاب خوب با چنین ویژگی‌هایی شاید سخت باشد، اما محال نیست و کتابی که چنین ویژگی‌هایی را دارا باشد نه تنها خوانندگان خاص بلکه خوانندگان عام را هم جذب می‌کند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

برای ما بنویسید

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =