• بیماری های زمستانی و پیشگیری از آنها

  بیماری های زمستانی و پیشگیری از آنها

  کاهش ناگهانی دما مشکلات سلامتی مانند آرتریت و بیماری های قلبی و غیره را به همراه دارد. با این حال، فصل زمستان زمانی است که مراقب بیماری های پوستی و عفونت های تنفسی نیز باشیم.

 • اندازه‌گیری فشارخون و تفسیر آن

  اندازه‌گیری فشارخون و تفسیر آن

  فشارخون بالا یا پرفشاری خون به عنوان "قاتل خاموش" شناخته می‌شود زیرا معمولاً با علائمی همراه نیست و در صورت عدم درمان ممکن است خطرناک باشد.

 • غذاهایی برای بهتر نفس کشیدن

  غذاهایی برای بهتر نفس کشیدن

  برخی از مواد مغذی به بهبود عوارض مربوط به مجاری تنفسی، مانند آسم، آلرژی و یا تلاش برای ترک سیگار کمک می‌کنند. در این مطلب چند ماده‌ی غذایی که به تنفس راحت‌تر کمک می‌کنند را آورده‌ایم؛ با ما همراه باشید.

 • تاثیر تغذیه بر افزایش اثربخشی واکسن کرونا

  تاثیر تغذیه بر افزایش اثربخشی واکسن کرونا

  تغذیه، تاثیر قابل توجهی بر نتایج واکسیناسیون دارد و می‌تواند کارایی واکسن را بهبود ببخشد.

 • نشانه‌های بالینی بیماران مبتلا به اُمیکرون

  رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت می‌گوید: نشانه‌های بالینی ابتلا به سویه امیکرون در موارد سرپایی با سویه‌های دیگر کرونا متفاوت اما در وضعیت بستری شدن و حالت شدید بیماری با سویه‌های دیگر کرونا یکسان است.

 • شیوه‌های ارزیابی سلامت

  شیوه‌های ارزیابی سلامت

  امیدوارید که فرد قوی‌تری شوید، وزن کم کنید، احتمال ابتلا به بیماری را کاهش دهید یا همه موارد فوق را در نظر دارید. باید قدری وقت بگذارید و وضعیت خود را مشخص کنید. شما نمی‌توانید پیشرفت خود را از قبل پیش‌بینی کنید مگر اینکه بدانید از چه جایی شروع می‌کنید.

 • «رابطه سالم» با غذاها چه معنایی دارد؟

  «رابطه سالم» با غذاها چه معنایی دارد؟

  رابطه سالم با غذاها هیچ ارتباطی با کیفیت رژیم غذایی یا غذاهای مصرفی ندارد. پس به میزان کالری‌های روزانه، میزان سبزیجات در رژیم غذایی، حجم‌های مصرفی، میزان دریافت مواد مغذی و... هم مرتبط نیست. رابطه سالم با غذاها به آگاه‌تر شدن ما در برابر رفتارها، ادراکات، عواطف و ذهنیت‌های آموخته‌شده مان برمی‌گردد و البته با شناسایی الگوهای نامناسب در زندگی ما و تلاش برای ترمیم آنها کامل می‌شود.

 • تاثیر نمک بر جریان خون مغز

  تاثیر نمک بر جریان خون مغز

  محققان اطلاعات شگفت‌انگیزی را در مورد ارتباط بین فعالیت نورون‌ها و جریان خون در عمق مغز و تاثیر مصرف نمک بر مغز کسب کردند.

 • خنده ارزان ترین داروی مبارزه با بیماری ها

  خنده ارزان ترین داروی مبارزه با بیماری ها

  خنده ارزان ترین داروی پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها است و باعث پائین آمدن ضربان قلب و کاسته شدن فشار خون می‌شود.

 • راهنمای کامل ویتامین ها و اهمیت آن

  راهنمای کامل ویتامین ها و اهمیت آن

  وقتی در مورد راههای بهبود سلامت صحبت می کنیم ، بیشتر در مورد تغییر شیوه زندگی و نیاز به ورزش منظم صحبت می کنیم. در حالی که اینها نکات مفیدی هستند و واقعاً می توانند سلامتی شما را تغییر دهند ، آنچه ما اغلب نادیده می گیریم اهمیت گروه خاصی از مواد مغذی است. ما به ویتامین ها اشاره می کنیم!

 • نکاتی برای دستیابی به کسری کالری

  نکاتی برای دستیابی به کسری کالری

  یک برنامه بلند مدت برای رسیدن به کمبود کالری و حفظ آن، انتخاب غذاهای سالم است.

 • فشار خون ناپایدار چیست؟

  فشار خون ناپایدار چیست؟

  فشار خون ناپایدار وضعیتی است که در آن فشار خون به طور قابل توجهی و ناگهانی افزایش می‌یابد. اعداد آن در همان روز می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

 • رژیم غذایی در زمستان باید چگونه باشد؟

  رژیم غذایی در زمستان باید چگونه باشد؟

  یک متخصص علوم تغذیه ضمن تشریح راهکارهای تغذیه‌ای برای فصول سرد سال، بر مصرف به اندازه میوه‌ها و سبزیجات تاکید کرد و گفت: علاوه بر اینکه میوه و سبزیجات آنتی اکسیدان بدن را تامین می‌کنند، به علت دارا بودن فیبر بالا دفع آلاینده‌ها را از سیستم گوارشی افزایش می‌دهند.

 • چگونه عصبانیت بر کل بدن تاثیر می گذارد؟

  چگونه عصبانیت بر کل بدن تاثیر می گذارد؟

  مطالعات پزشکی و روانشناسی نشان داده است که شما هر چقدر هم ورزش کنید و برنامه غذایی سالمی داشته باشید، ولی نتوانید عصبانیت خود را کنترل کنید، همواره در معرض خطر خواهید بود، زیرا عصبانیت اگرچه واکنشی مثبت برای حفظ حیات است، ولی می تواند تاثیرات منفی زیادی بر تمام بدن بر جا بگذارد.

 • راه های داشتن قلب سالم

  راه های داشتن قلب سالم

  بیماری های قلبی دلیل اصلی مرگ و ناتوانی در ایالات متحده است. در حالی که نمی توانید برخی از عوامل خطر را کنترل کنید. مانند سابقه خانوادگی، جنسیت یا سن. اما رفتارهای مختلفی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر خود انجام دهید. فعالیت بدنی دارای مزایای بی شماری برای سلامتی است و یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای بهبود سلامت قلب انجام دهید.

 • مزایای شنا برای سالمندان چیست؟

  مزایای شنا برای سالمندان چیست؟

  شنا یکی از بهترین تمرینات کامل بدن است. ممکن است بشنوید که از آن به عنوان یک تمرین بدون ضربه یاد می شود، که به سادگی به هر ورزشی که تأثیر مضر بر مفاصل ندارد اشاره می کند. شنا برای هر گروه عضلانی اصلی هدف قرار می دهد و بدن را پشتیبانی می کند، به همین دلیل این ورزش برای سالمندان بسیار ایده آل است.

 • برگه آزمایش را چگونه بخوانیم؟

  برگه آزمایش را چگونه بخوانیم؟

  بسیاری از افراد پس از انجام آزمایش های پزشکی و دریافت برگه نتایج، علاقه مندند پیش از بازگشت نزد پزشک برای مطلع شدن از معنا و مفهوم اعداد و حروف اختصاری متعدد و ظاهرا عجیب و غریب، بدانند که حداقل برخی از این حروف و اعداد به چه امری اشاره دارد. این نوشتار راهنمای کمابیش طولانی ای از توضیحات مرتبط در همین زمینه است که در شماره های آینده نیز دنباله آنها از نظر خواهد گذشت.

 • خطرات کم خونی برای سلامتی

  خطرات کم خونی برای سلامتی

  این واقعیت که بیش از ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان از کم خونی رنج می برند ممکن است شما را شوکه کند. اما آیا می دانستید اگر این اختلال در مراحل اولیه شناسایی شود به راحتی قابل درمان است؟

 • افراد مسن چقدر دارو مصرف کنند؟

  افراد مسن چقدر دارو مصرف کنند؟

  مطالعات جدید نشان می‌دهد که بسیاری از بیماران در سنین بالا احتمالاً باید برخی از نسخه‌های خود را که دیگر برای سلامتی آن‌ها مفید نیست، کنار بگذارند.

 • قانون ۲۰ ۲۰ ۲۰ برای سلامت چشم‌ها

  قانون ۲۰ ۲۰ ۲۰ برای سلامت چشم‌ها

  این روزها زمان صفحه نمایش یک مسئله بزرگ است. احتمالاً شما ساعت های زیادی را صرف تماشای صفحه نمایش می کنید ، مانند رایانه در محل کار و خانه ، تلفن هوشمند ، تلویزیون یا سایر دستگاه های دیجیتالی. نگاه بیش از حد به صفحه نمایش می تواند منجر به خستگی چشم شود. اما قانون ۲۰-۲۰-۲۰ ممکن است کمک کند.

 • تاثیر ورزش همگانی بر سالمندان

  تاثیر ورزش همگانی بر سالمندان

  ورزش همگانی در سالمندی از اهمیت بالای برخوردار است و ضروری است که افراد مسن سعی کنند فعال بمانند تا از عواقب بی تحرکی دور بمانند. فعالیت ورزشی در سالمندان گذشته از اینکه موجب حفظ تحرک و استقامت و کاهش بروز بیماری ها می شود، باعث نشاط و ایجاد نیروی جوانی و همچنین برخورداری از یک زندگی سالم می شود.

 • در ۶۰ سالگی چه آزمایشی انجام دهم؟

  در ۶۰ سالگی چه آزمایشی انجام دهم؟

  مهم است به خاطر داشته باشید که صرف نظر از سن شما، معاینات سلامتی برای نظارت بر عملکرد صحیح اندام های مختلف بدن، غربالگری برخی بیماری ها، تشخیص نگرانی های سلامتی از قبل و موارد دیگر ضروری است. آزمایشات پزشکی تنها در صورت داشتن مشکلات سلامتی انجام نمی شود. حتی اگر تناسب اندام دارید، آزمایش های پزشکی می توانند آرامش خاطر را به شما ارائه دهند.

 • خواب: یک احیاکننده عالی

  خواب: یک احیاکننده عالی

  استراحت و خوابیدن کافی لازمه حفظ و ارتقای سلامت جسمی و روانی، حفظ و ارتقای توان ذهنی و رشد و تکامل مطلوب انسان است. خواب کافی و مطلوب علاوه بر بازیابی انرژی فرد و دست یافتن او به توان موردنیاز در فعالیتهای جسمی و ذهنی، به رشد و تکامل وی، بالاخص در دوران کودکی و نوجوانی، نیز کمک میکند؛ چرا که هورمون رشد در طول خواب آزاد میشود. بنابراین همه افراد بالاخص جوانان و نوجوانان به خواب کافی نیاز دارند.

 • خواب با لباس گرم در زمستان ممنوع!

  خواب با لباس گرم در زمستان ممنوع!

  نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهند که خوابیدن با لباس گرم در زمستان اصلاً سالم نیست و می‌تواند موجب مشکلات بیشتر شود.

 • نوشیدنی مناسب هر گروه خونی چیست؟

  نوشیدنی مناسب هر گروه خونی چیست؟

  نوشیدن چای یکی از کارهایی است که در کشور ما شبیه یک سنت شکل گرفته است. علاقه به این نوشیدنی از دیرباز در میان مردم ما رسم بوده است.

 • فشار خون بالا بیماری خاموش

  فشار خون بالا بیماری خاموش

  فشار خون بالا گاهی کشنده بی‌سر و صدا نامیده می‌شود، زیرا تا مراحل انتهایی در بیشتر موارد هیچ علامتی ندارد.

 • بهداشت گوش را در میانسالی جدی بگیرید

  بهداشت گوش را در میانسالی جدی بگیرید

  بر اساس تحقیقات جدید متخصصان گوش، کاهش شنوایی خطر زمین خوردن را برای میانسالان و افراد مسن افزایش می‌دهد و می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را دو برابر کند.

 • سندروم گردن پیامکی چیست؟

  سندروم گردن پیامکی چیست؟

  خم کردن سر به جلو باعث بروز درد در ناحیه گردن، شانه و حتی بازوها می شود و پیشگیری از آن برای ممانعت از انتشار درد ضروری است.

 • چگونه کلسترول خوب را بالا ببریم؟

  چگونه کلسترول خوب را بالا ببریم؟

  کلسترول با وجود اینکه با بیماری قلبی ارتباط دارد اما برای بدن ضروریست. کلسترول که در کبد تولید می‌شود به گوارش و متابولیسم کمک می‌کند. ضمناً کلسترول در تولید ویتامین‌های ضروری مانند ویتامین D برای تقویت استخوان، و هورمون‌های جنسی شامل استروژن و تستوسترون نیز نقش دارد. کلسترول واحد سازنده‌ی تمام سلول‌هاست.

 • بهترین دم‌نوش‌ها برای فصول سرد

  بهترین دم‌نوش‌ها برای فصول سرد

  در طبیعت گیاهان بسیاری وجود دارد که با خواص بی‌نظیر خود می‌توانند بدن را از بیماری‌های مختلف دور کنند و دمنوش‌های این گیاهان در روزهای سرد سال، به بدن کمک بسیاری می‌کنند.