خانه خدمات اداری و بازنشستگی مستمری فرزندان کارمندان اناث متوفی

مستمری فرزندان کارمندان اناث متوفی

 

 

دراجرای مصوبه جلسه روز یکشنبه مورخ ۱۰/۲/۱۳۹۶ هیات امنای صندوق‌های بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت و طبق بند ۴- این مصوبه دستورالعمل اجرایی پرداخت سهم مستمری فرزندان واجد شرایط کارمندان اناث متوفی به شرح زیر تدوین شده است.

 

(۱)- شرایط فرزندان کارمندان اناث متوفی:

الف-فرزندان ذکور: فرزندان ذکور تا سن ۲۰ سالگی و در صورتی‌که ازدواج نکرده و به کار مشمول پرداخت حق بیمه/بازنشستگی اشتغال نداشته باشند و در یکی از موسسات رسمی آموزشی عالی یا حوزه‌های علمیه (مورد تایید حوزه علمیه قم) در مقاطع دانشگاهی/حوزوی به تحصیل اشتغال داشته باشند، ۲۵ سال تمام تعیین می‌گردد.

ب- فرزندان مونث (دختر): مادام که ازدواج نکرده و شغل (مشمول پرداخت حق بیمه/بازنشستگی) نداشته باشند.

فرزندان اناث درصورتی‌که متارکه یا شوهر آنان فوت نماید با رعایت سایر شرایط بر اساس مقررات موضوعه مشمول دریافت مستمری  می‌گردند.

فرزندان مذکور بایستی شخصا به صندوق‌ها مراجعه و کتبا تقاضای برقراری مستمری نمایند که در صورت واجد شرایط بودن، مستمری از تاریخ تقاضا برقرار خواهد شد.

ج-معلولیت فرزندان: محدودیت سنی تعیین شده و شروط تحصیل و ازدواج در مورد فرزندان کارمند دارای معذوریت‌های پزشکی با توجه به شرایط زیر لازم‌الرعایه نمی‌باشد.

۱-عقب مانده ذهنی، معلولیت و یا بیماری که منجر به از کار افتادگی کلی دائم فرزند گردد و این امر مورد تایید شورای عالی پزشکی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت/ مراجع قضایی ذیصلاح قرار گیرد.

۲-تحت پوشش دریافت مستمری از سایر صندوق‌های بازنشستگی نباشند.

۳-شغل (مشمول پرداخت حق بیمه/ بازنشستگی) نداشته باشند.

(۲)- فرزندان واجد شرایط که مشمول دریافت مستمری سهم پدر از سایر صندوق‌های بازنشستگی و یا صندوق بازنشستگی صنعت نفت می‌باشند، فقط از یک مستمری به انتخاب خود بهره‌مند شده و بعد از آن اجازه تغییر آن را ندارند.

تبصره- فرزندان واجد شرایطی که عملا تحت تکفل پدر قرار دارند می‌توانند تا حصول شرایط یکی از شقوق بند ۲-فوق از مستمری موضوع این دستورالعمل بهره‌مند شوند.

(۳)- فرزندان واجد شرایط مجاز به استفاده از خدمات درمانی، حق اولاد و عائله‌مندی، وام مسکن، سایر وام‌های پرداختی و تسهیلات رفاهی و … توسط صندوق‌های صنعت نفت به واسطه مادر متوفی موضوع این مصوبه نبوده و فقط می‌توانند طبق مقررات این دستورالعمل از سهم مستمری متعلقه بهره‌منمد شوند.

تبصره ۱- فرزندان واجد شرایطی که به جای دریافت مستمری پدر از صندوق صنعت نفت، مستمری مادر را انتخاب می‌کنند، از شمول محدودیت‌های بند ۳- فوق خارج بوده و می‌توانند از مزایای متعلقه به واسطه شرایط زمان اشتغال/بازنشستگی پدر استفاده نمایند.

تبصره ۲- در مورد فرزندان واجد شرایط دریافت مستمری پدر از سایر صندوق‌ها چنانچه دریافت مستمری مادر را انتخاب نمایند جهت بهره‌مندی از مزایای جانبی ضمن استفاده از مستمری پدر، درصورتی‌که سهم مستمری مادر بیشتر باشد فقط می‌توانند مابه‌التفاوت مستمری مادر نسبت به مستمری پدر را از صندوق بازنشستگی صنعت نفت دریافت نمایند.

(۴)- سهم مستمری فرزندان واجد شرایط تابع قواعد تسهیم مستمری طبق مقررات جاری تعیین و پرداخت می‌گردد.

(۵)- این مصوبه مانع اجرای مقررات صندوق تامین آتیه کارمندان در مورد بازماندگان واجد شرایط کارمندان متوفی نخواهد بود.

(۶)- فرزندان کارمندان اناث که طبق مقررات موضوعه قبل از فوت مادر تحت تکفل وی بوده‌اند، تابع مقررات مربوط از مستمری متعلقه و سایر مزایا بهره‌مند می‌شوند. این گروه از فرزندان از شمول مصوبه موضوع این دستورالعمل خارج می‌باشند.

تاریخ اجرای این مصوبه/دستورالعمل ۱۰/۲/۱۳۹۶ می‌باشد و کارمندان اناثی که قبل از این تاریخ فوت نموده‌اند، فرزندان واجد شرایط آنان از تاریخ اجرا یا تقاضای کتبی هرکدام موخر باشد، مشمول مصوبه می‌شوند.

Print Friendly, PDF & Email
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده روابط عمومی
بارگذاری بیشتر در خدمات اداری و بازنشستگی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *